Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5651
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1782 пъти
Получил благодарност: 2048 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Тутти »

Lalel4e, имам видимост към въпросната туфа от едната страна. Пред него има гладиоли, непета и отляво на туфата има потентила. Като напълно пожълтеят листата, чак тогава ги режа. Потентилата и гладиолите изземват вниманието и не се забелязват жълтите листа. На други туфи лалета божурите им покриват жълтите листа. Рози, лилиуми, хемерокалиси, кандилки, астри грабват вниманието и готово. Мястото е отцедливо, но го полива пръскачката цяло лято.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1152
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 738 пъти
Получил благодарност: 948 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от borislava.kirilova »

Lalel4e написа: Апр 12, '24, 13:30
Тутти написа: Апр 5, '24, 11:56 Лаленца любими. Стари, нови, мечтани, но всички невадени, до установяване на не изчезващите. Не само не изчезват някои, но се множат..
Прехвърлям тук този цитат от "Лалета 2024", за да повдигна един въпрос, който може да вълнува и други.
Като гледам тази огромна туфа невадени лалета на Тутти,

Изображение

се зачудвам какво се случва отгоре когато луковиците са в покой? Тутти, изчакваш листата да позавехнат и режеш (предполагам), а после? Садиш ли нещо на това място, поливаш ли го, или така си стои празно?

Въпросът ми е към всички, които оставят лалетата неизвадени - какво правите с това място, където са посадени?
______________

Повечето от вас знаят, че аз освен лалета (и други луковични) досега нямах почти нищо друго. Това е поради особеностите на терена и поради моите (не)възможности да го обгрижвам. Отскоро имаме вода и започвам да се замислям за други концепции.
Да, обичам да се занимавам с луковичките, но в един момент лалетата станаха прекалено много. Не смогвам да ги извадя, да ги насадя, да ги маркирам и да измислям комбинации..

А като гледам резултатите тази година... не само при мен, но и при други хора невадените лалета се представят по-добре от вадените, или поне еднакво добре. Започвам да се замислям да обособя кътчета/лехички, където да остават поне по няколко години неизвадени.
Лалелче, моите лалета и нарциси са комбинирани с всякакви многогодишни. Ще ти отговоря за лалетата, защото нарцисите имат малко по-други специфики.
Та, лалетата ги засаждам в групи. На разстояние от капковото поне 40см. И в градинки и извън обособени градинки, в тревната площ в близост. Имам комбинации и с вечнозелени - иглолистни, треви, еуфорбии, вечнозелени храсти, съответно на разумно разстояние, за да не стане под почвата пренаселено. Комбинирам и с многогодишни растения, които по времето на цъфтежа на лалетата тепърва се събуждат -здровец, хости. Може да усвоиш места и под широколистни дървета, които разлистват по-късно.
Изчаквам си листата да пожълтеят напълно и ги премахвам. После си остават вечнозелените, широколистните се разлистват и си заемат местата. А случайте, когато лалетата са в тревната площ, оставям да си поникне трева, за останалата част от сезона. Става да се сложат и разни почвопокривни, но по- рехави - например от пролетно цъфтящи флоксове. Когато хване голямата жега - края на юли, август до към средата на септември, при мен има по 50-60дни без никакви валежи. Тогава поливам веднъж в седмицита местата, на които има луковици лалета, за да не пресъхнат. Поливката ми имитира летен дъжд с обем 6-10л/кв.м.
Уточнявам, че гледам по този начин "вносни" лалета от 4 години.
Голямото НО, което е и най-важното е, че съм избирала видове и сортове, за които е еднозначно, че са устойчиви и намножаващи се.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5651
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1782 пъти
Получил благодарност: 2048 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Тутти »

Ето лалетата, които скоро ще прецъфтят, ще бъдат обезглавени и ще стоят с дръжки и листа до пълното изсъхване. С божурите започват маскировката.

Изображение

Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2601
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 761 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Тутти написа: Апр 12, '24, 15:12 ... Мястото е отцедливо, но го полива пръскачката цяло лято.
borislava.kirilova написа: Апр 12, '24, 15:25 ...Когато хване голямата жега - края на юли, август до към средата на септември, при мен има по 50-60дни без никакви валежи. Тогава поливам веднъж в седмицита местата, на които има луковици лалета, за да не пресъхнат. Поливката ми имитира летен дъжд с обем 6-10л/кв.м.
Уточнявам, че гледам по този начин "вносни" лалета от 4 години.
Голямото НО, което е и най-важното е, че съм избирала видове и сортове, за които е еднозначно, че са устойчиви и намножаващи се.
Благодаря за отговорите, момичета!
Значи, дори да са само в близост до по-късно развиващи се растения, те пак ще получат доволно количество вода през лятото.
borislava.kirilova написа: Апр 12, '24, 15:25 ..поливам веднъж в седмицита .. за да не пресъхнат.
Хич не съм се замисляла пък за пресъхването... Винаги съм смятала че е най-добре без никаква влага. А дали това не е причината някои лалета при мен да излиняват..

Боре, то при мен и по-дълго са сушите. Дори да падат спорадични дъждове през юни (които по-често са унищожителни - с градушки даже, отколкото напоителни) Понякога още от средата на април захваща една суша, която с кратки прекъсвания продължава до ноември. Там ако не полея поне веднъж седмично, ще измре всичко, освен заспалите луковици, даже седум ми е умирал там...

Значи, подбор на сортове и после каквото сабя покаже.
Другото ми заключение е, че едни и същи сортове се развиват различно при различни условия. При мен има натурализирани дори някои капризни сортове като Merlot например и някои кичести.

Извода лично за мен: оставям си ги неизвадени и отгоре може даже да засадя нещо "лятно", както казва Люб - калдаръмчета например или тагетис, цинии и т. н. и си го поливам. А по-едрите растения - малко встрани, че да могат да се извадят луковиците някога все пак.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 585
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 231 пъти
Получил благодарност: 112 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от desunie »

Аз сея/садя цинии върху 2 вида лалета (понякога нямам време да правя разсад и направо боцкам семената). Винаги съм внимавала да не разсека или изкарам някоя луковица при изтръгването на по-голям корен есента като разчиствам. 4 сезона го практикувам това.
Отделно и аз имам в близост до божури. По същия начин като Тутти и Борето, изчаквам листата да си пожълтеят и чак тогава отстранявам.
Не вадя луковици. Опитвала съм се за някои сортове, но ми идва повече хамалогията.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5651
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1782 пъти
Получил благодарност: 2048 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Тутти »

Любимата туфичка лалета попада в обхвата на предстоящата смяна на подземния резервоар за поливната. Значи ще я реорганизирам както сине с листата и ще е на друго място. Налага се. Да си покажа туфичката в момента, има много благородно сребро. Тъкмо ще бъде експеримент.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5651
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1782 пъти
Получил благодарност: 2048 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Тутти »

Изображение
Изтече ми времето, затова снимката отделно показвам. Това сребристо розово на прецъфтяване заедно с мумифицирането много ми харесва. Сега им откъснах главите, оставих стъбла и листа, да си довършат храненето. Ще сложа тор от калифорнийски червей, но още не съм измислила как да изглежда новата туфа. Нито мястото, че много има за местене и мисля още под дъжда.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 418 пъти
Обратна връзка:

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от nadin »

Изображение
denitza
Kъсо кафе
Мнения: 76
Регистриран на: Май 5, '17, 12:58
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 60 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от denitza »

Попаднах на една много интересна статия със заглавие "Как да отглеждаме лалета за отрязан цвят", но в нея се говори за много повече от това.
Има обяснение какво се случва ако лалето се отреже до дъно.
https://www.threeacrefarm.net/blog/how- ... cut-flower
Sofiya Stoicheva
Kъсо кафе
Мнения: 56
Регистриран на: Сеп 4, '21, 20:21
Дал благодарност: 220 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Sofiya Stoicheva »

Общо взето е така :)
За производство на рязан цвят никога поне в Европа не се използва този метод. Лалето се реже преди първото листо (преди цъфтеж, както е описано), т.е то остава, за да храни луковицата. Самите луковици се разпадат на няколко (детки), които се изваждат юни, сортират се по големина и се засяват пак октомври. По-големите ще цъфнат най-рано след две години, съвсем мъничките - може и след четири. Сеят се по големина на отделни лехи, вадят се пак всяка година, сортират и сеят. Само тези, които са били най-дребни, не се вадят две години. Така се произвежда нов посадъчен материал, разбира се ако не са хибриди.
Така родителите ми отглеждаха лалетата, с активното участие на мен и брат ми ;). Излишните луковици продавахме, след като са извадени и сортирани лятото.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”