Защо градинарстваме ?

Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Lalel4e »

Благодаря, Гео, за темата и за напомнянето за нея!
Доста прах е натрупала и сега идвам да я изтупам, защото имаме много нови попълнения във форума,
които е редно също да се изповядат ;)

Аз съм тук от 2017-та и си мислех, че съм писала, затова прерових два (за всеки случай) пъти темата, за да видя какви съм ги плещила, ама слава Богу, решила съм да не се излагам :lol:

Освен че я прерових, я и прочетох. Цялата, от край до край.
И с всеки следващ пост усещах как това, което исках да напиша намалява и намалява.
Защото вие всичко сте казали.
За някои градината е лудост, за други - бягство, за трети - утеха, споделяне, подарък, човечност, красота, краста... :mrgreen:
За мен е всичко едновременно.
Не знам дали ще мога да отговоря на въпроса "Защо", но мога поне да разкажа как започна всичко.

Не съм живяла в апартамент преди да се омъжа. В града израснах в малка къщурка с малко дворче, с цветна градинка.
На село - голяма къща, голям двор, простор, гледка, всичко.
Наблюдавах баба как сади, как ровичка пръстта, как копае, и ми се струваше толкова завладяващо! Обикнах работата на двора (мъжката работа предимно) и вършех всичко с баба и дядо, най-вече с дядо, защото баба по някое време се пъхваше в кухнята и започваше да пържи, да готви. Тогава изпитвах истинско състрадание към нея и изтръпвах при мисълта, че един ден аз ще съм жената вкъщи и ще трябва да заема нейното място, а не това на дядо.

Като девойка ми набиваха канчето с една реплика: "Гледай да си вземеш мъж с апартамент!"
Мноого престижно беше да имаш апартамент! И това ми беше единственият шанс. Аз пък пропусках тези думи по най-прекия път от едното ухо до другото и си харесах художник. Да, ама той пък взе че си купи апартамент точно преди да се оженим :lol:
и така получих безценния комплект 2 в 1 (1999 г.)

Приех апартамента като по-добрия вариант, след като цял живот това ми беше набивано в кратуната.
Пренесох си двете саксии с растения тип "той не умира!" и по този начин се стараех да се радвам на живота до 2017-та година, когато...

Отидохме семейно на село и случайно изрових няколко луковици от градината на баба.
Така ми се прищя да видя как цъфтят!! Тези малки утроби, които криеха така съвършено своята тайна: лале или зюмбюл? Нарцис, или кокиче? Нямах представа от коя луковица какво ще цъфне и как ще изглежда, а тази работа не можеше да се остави така!!

Реших, че ще взема лучетата със себе си и ще ги посадя в кофички от кисело мляко и чашки за еднократна употреба... :oops: и ще ги гледам на терасата докато цъфнат, а следващата година ще ги върна обратно в градината.
И така започна лучената сага.

Оказа се, че "няколко"-то луковици са около 200! Оказа се също, че не могат в кофички!
Засилих любимия да ми търси огромен сандък. После носих пръст от гората, от вилата и от гребната база, понеже сандъка се оказа тип цирков - каквото сложиш вътре, изчезва :lol: Къде отиваше цялата тази пръст, не знам! Пълних, пълних - няма напълване.
Не съм предполагала, че 1/4 кубик е толкова много!

Как пък се случи на всичкото отогоре да се натреса и на едно магазинче, на чиято врата пишеше "луковици" и други ненужни неща...
Допълних колекцията и зачаках.

Докато садих, реших да се ограмотя малко по въпроса и така открих този форум.
Честно да си кажа, ако не бяхте вие, подстрекателки такива... :svekurva: :svekurva: :svekurva: Сигурно луковиците на баба щяха да са изхвърлени след цъфтежа (защото на следващата година ми беше невъзможно да ги засадя обратно на село), а в сандъка щеше да има копър, магданоз и няколко кокиченца.

Пролетта превърна терасата в истинска джунгла, а на мен взе че ми хареса!
Не знам дали ми хареса повече джунглата, или съпричастността на форума... :lol:

Охх, опитвам се да съм лаконична, ама хич не ми се получава :oops:

Самопрекъсвам се, а ако някой е любопитен, може да надникне в първите 2-3 страници от моята тема, да види по-подробно началото на лудостта ми. Насърчихте ме да садя на вилата, която за мен изобщо не беше опция, а това пък направо ме спаси от полудяване по време на пандемията. Изобщо, животът ми се обогати с толкова много преживявания! И ето ни сега, с моето градско момче - вече си купихме селски имот! Правим неща, които само допреди 5 години бяха в категорията "НИКОГА!"

Радвам се, че ви има, лудетини!!
Много е трудно човек да живее с несподелени лудости! :gush: :gush: :gush:

Та... защо градинарствам? Причините са много, но поводът е един: ФОРУМЪТ :daaa:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Гео, граф »

Lalel4e написа: Дек 1, '22, 10:40 Правим неща, които само допреди 5 години бяха в категорията "НИКОГА!" - Точно затова никога не казвай "никога'' :nod:

Радвам се, че ви има, лудетини!!
Много е трудно човек да живее с несподелени лудости! :gush: :gush: :gush:

Та... защо градинарствам? Причините са много, но поводът е един: ФОРУМЪТ :daaa:
Изповедта е пречистване... и продължаване :sbear: :slove: :tzvetoman:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Гео, граф »

Мозъка е виновен, мозъкааааа :wooow2: :wooow2: :wooow2:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Тутти »

Гео, това е за доматената тема. Много подходящо е за там.
vlados
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Юни 4, '22, 16:53

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от vlados »

Обичам слънчевите цветове, яркото топло, привидно хаотичният колорит на природата. Обичам да гледам невероятни постижения, като това, пред един блок наблизо до нас ( над 2метра височина, почти до първи етаж):

Изображение

Изображение

Обичам богатството на късната пролет и ранното лято

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Обичам съвършенството, на което
Дори аз не мога да навредя, макар и да съм "кадърен" майстор Гиго-развали го :lol:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За мен преди работа и след, това си е релакс. Аз не се преработвам де, то няма какво 8-) . Само гледам и релаксирам.
И съжалявам, че не ставам и за фотограф, за да предам поне половината от красотата, която виждам и снимам. Ако бях добър с фотото, нямаше да има нужда от думи!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Гео, граф »

А вие тренирахте ли този уикенд 8-) ?

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Lalel4e »

Гео, граф написа: Фев 26, '24, 17:08 А вие тренирахте ли този уикенд 8-) ?
Охх..
Аз миналата седмица пропуснах, утре се надявам да се добера до пущинака и се надявам да не рева много!
В горната схема са пропуснали кардиото - като търчиш цял ден от единия край на двора до другия.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 584
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 205 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от desunie »

Към кардиото на Лечето ще добавя, че повечето от уредите са комплексни и тренират и извайват мускулни групи в областите на гръба и талията. Но сигурно е спестена тази информация, да не се откаже някоя дама от използването им, че да не стопи безценните паласки или т.н. любовни дръжки (в кръга на шегата казано или по-официално - всички прилики и разлики с действителни лица и събития е случайна!).
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Гео, граф »

Аз само гепих снимката, Лечко :sgiggle: ...

В петък мощно ме налегна носотеч, главо- и гърлобол, но тъй като нямаше кой да ме смени, си изкарах работния ден с насълзени очи и подсечен нос. В събота вече бях почти разложена, обаче като погледнах какво временце се е отворило навън, грабнах ножиците и греблото и като се емнах пред блока - да видиш как за няколко часа не само си почистих и изрязах градинката, ами и нос спря, и сълзи, и гърло, и главата ми се проветри - излекувах се с градински фитнес :wooow2: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Lalel4e »

Гео, граф написа: Фев 26, '24, 17:31 .. излекувах се с градински фитнес!
Дубрутро!
Аз така ковида преборих - като дигнах 39 градуса вечерта, грабнах кучето и го завлачих към тепето. Нагоре-надолу, нагоре-надолу, едни хора ги срещнах 4 пъти :lol: Кучето (иначе е голям атлет, да знаете), взе да влачи лапи и се прибрахме. Починах си половин час, измерих - 37 градуса.
Това беше :mrgreen:

Те едно време хората затова са били толкова здрави - щот не са спирали да работят.
То и в казармата ММ вика че така било - като се разболееш, няма де да седнеш и оздравяваш на крак. Сега са ни глезенки - смучкат ефизол...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”