От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
нина
Кафе с мляко
Мнения: 211
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от нина »

alys написа: Яну 18, '24, 12:00 Според вас какъв процент засенчваща мрежа е допустимо за домати? Моята е 30% или 35%. За градинските парници се чудя дали им трябва. Май и така са си добре, защото мога да махна найлона и да остане само навес с ПК покрив.
Две години бях с 30%, но при нас като почнат жегите и спират да връзват. Затова миналата година взех 60% и определено съм по-доволна. Ще видим тази година дали е от мрежата по-добрия резултат. Доматите са ми на открито, без навес и почти не вали цяло лято.
IvanSmilenov
Дълго кафе
Мнения: 147
Регистриран на: Яну 15, '21, 20:04
Местоположение: гр. Шумен, с. Салманово
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 121 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от IvanSmilenov »

МГХ написа: Яну 19, '24, 10:56 Спряхме се да 6/4 м , но да видим измерването на мястото какво ще покаже. Все ще я сместим някакси.
По дължината /6 м./ предвидете и по още 2Х1,5 м. за вратите, защото при нас се получи почити на косъм от едната страна, преди години като я сглобявах. Из прежните форумни години съм пускал снимки а с помоща на Алис и клипа тръгна.
"Нищо друго не впечатлява чужденците така, както склонността ни да търсим винаги най-лошото, най-грозното в характера на хората"
Иван Хаджийски
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 644
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 445 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Misi »

Sashika написа: Яну 17, '24, 21:15
Покрай цялото това вълнение и неоспоримият факт , че аз на дребно не мога да играя ....... се обазаведох с над 100 сорта домата ( купешки и от любители) , отделно си поръчах различни популярни от тубата домати от белгийски компании за хоби семена , които още не са дошли , така че предполагам ,че ще надвишат 130 (когато/ако пратките дойдат).
Виж сега Sashika, това си е огромна, безразсъдна, безпаметна, чиста лакомия. :hihihi: Когато си го признаеш, наполовина ще си "излекувана". :hihihi: Ама не съвсем. :lol: :lol: :lol: Част от хората тука са минали през тази "болест", а при останалата част /например аз/ все още ги тресе яко. :angelche: Опитвам да се спирам вече, но пуста лакомия.... :chokkkofa: Имам да повтарям сумати сортове, но пак поръчах на приятелчето от САЩ и то двойно повече. :chokkkofa: Имам за няколко години напред сортове за проба, а садя над 40 сорта на година от няколко години. Целта ми е да си подбера 30-40 сорта и да престана с опитите /е, някой прехвален сорт може/, обаче имам два сорта избрани до сега- Алтайски оранжев и Черно биволско сърце. Та опитите продължават... :wooooowz:
От твоя списък мога да ти кажа аз от кои останах доволна.

33 Домат баба Данка -Градина Осмар
39 Хавайски ананас -Хоби семна
47 Меча лапа -Хоби семна
56 Дива Роза -Хоби семна
59 Скай комиш -Хоби семна
68 Алтайски оранжев -Хоби семна
76 Бабино Чудо -Флориан
86 Розов Гигант/Malinowy Ozarowski -Garden chef
88 Cicco Lucia elite
90 Розово сърце -Дар/-ИЗК МАрица
91 Алено сърце -Дар/-ИЗК МАрица
92 Розов блян Агрогид
94 Розов -Дар -Флориан
95 Розова магия Опал зи
115 Розабелла -Геосем селект
116 Розов Хасковски Сема
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
Аватар
Sashika
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Май 15, '22, 23:50
Местоположение: София
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 43 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Sashika »

Misi написа: Яну 19, '24, 21:17 Виж сега Sashika, това си е огромна, безразсъдна, безпаметна, чиста лакомия. :hihihi: Когато си го признаеш, наполовина ще си "излекувана". :hihihi: Ама не съвсем. :lol: :lol: :lol: Част от хората тука са минали през тази "болест", а при останалата част /например аз/ все още ги тресе яко. :angelche: Опитвам да се спирам вече, но пуста лакомия.... :chokkkofa: Имам да повтарям сумати сортове, но пак поръчах на приятелчето от САЩ и то двойно повече. :chokkkofa: Имам за няколко години напред сортове за проба, а садя над 40 сорта на година от няколко години. Целта ми е да си подбера 30-40 сорта и да престана с опитите /е, някой прехвален сорт може/, обаче имам два сорта избрани до сега- Алтайски оранжев и Черно биволско сърце. Та опитите продължават... :wooooowz:
Благодаря ти, много за споделеният опит, Миси! Ще го имам пред вид .

За лакомията си абсолютно права. Признавам. От друга страна, както каза Алис, постоянно излизат нови сортове, като начинаещ градинар ме гризе любопитство.:)

Ако все пак не знаете кой е Алекс от Lucky garden ( Сад Удачи) - оставям линк към английкият и руският му канал:). За вдъховение .




Скоро , ще завършим двора (вече има ограда , никой няма да ми краде доматите вече :D ) и освен заразават и едногодишни цветя ,ще започна да засаждам и постоянни растения. Вече си купих фиданка на круша.Стои на балкона :) , докато не заравнят терена и не изкарат строителните отпадъци от имота.
Страх ме е да вляза в темата за Розите .Слабост са ми.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Доста скромен се оказа списъкът за тази година. Само 25 сорта.
+Квадратен Клеър
+Болгарское чудо?
+Розов Издължен
+Вкусен
+Круша Клеър
+Огромно червено сърце Тутти
+Розов гигант Тутти
+Тутти Русе (розово сърце)
+Чакал
От Краси:
Валена пинк (семена 2012)
Злокучене червено сърце I вид
Злокучене червено сърце II вид
Розов гигант Казичане
Розово сърце Ветрен
Идеал, с. Драганово
От НАМ
Колумбийски
Блатешнички
От Клеър:
Круна
Баба Мика
Баба Данка
Розалукс
Албенга (гр. Осмар)
Розово сияние
Бабино чудо
Прасковено сърце
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7762
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2559 пъти
Получил благодарност: 1412 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Започва се :wooow2:

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6085
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2275 пъти
Получил благодарност: 1294 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Пепеляш, дано е успешно началото и нататък!
Доста далече съм от сеене. Евентуално нещо ранно да засея през февруари, но ще помисля. По-рано от 20 април няма условия да отглеждам домати. Решила съм разсадите да засаждам на възраст един месец. Тук сеят на Благовещение, 25 март. А други местни сеят около 10-15 април. Може да ползвам този опит.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4904
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 363 пъти
Получил благодарност: 313 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Di_Va »

Ехаа, честит и успешен старт, Пепеляшче!
Алис, правилен подход (май ;) ), но дали ще успееш да удържиш мерака да засееш нещичко :lol: ? Аз ще отсъствам целия февруари и сега само разглеждам купените пакетчета със семена и се самоубеждавам, че нямам полезен ход, освен мартенски сеитби, като се прибера...не съм сигурна в себе си обаче ... :lol:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7762
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2559 пъти
Получил благодарност: 1412 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Дано е успешно за всички.
Ранни ще сложа само 1 ред (24 стръка). Взела съм агривело за всеки случай. Ще садя след средата на март, ако времето позволява. Останалите ще сея края на февруари.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8554
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 925 пъти
Получил благодарност: 698 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Аз нямам яснота все още какво ще сея.
При мен много често зависи от това как ще ми тръгнат разсадите.Защото като не ми станат всичко което съм планувала отива на кино.
Пък и имам още месец да си се мотам и избирам.
А, сега като загледах списъка на Алисче и си спомних,че имам семена от онези дето праща Краси.
Вероятно от тях ще сея за да ги видя какви са.
Трябва и аз да започна вече да вадя и записвам къде какво имам,че каквато съм загубена :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”