От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 548
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 122 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от qn4eto »

alys написа: Юли 6, '23, 14:17 Янче, видя ли картофена мана, за мене сезонът приключва. Не при всички е така. Може би зависи от пръскане, климат и т.н.

Да, Алисче, зависи много от влажност и температура. В оранжерията, където е горещо, се стопира почти напълно, но навън миэсе струва, че още се шири. Едни 5 корена ги бях нарочила за изхвърляне, но прочетох, май тук, че пудрене с каменно брашно стопирало фитофтората. Напудрих и следя. Засега са на същото положение, днес ще вали, дано да не помогне на маната.
domatin
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Юни 24, '21, 03:30
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от domatin »

ivanina написа: Юли 7, '23, 09:51
domatin написа: Юли 7, '23, 00:22
alys написа: Юли 6, '23, 22:22 Доматин, изгорил си ги. Дали си пръскал в топло слънчево време, дали си предозирал, дали е било неподходящо това, с което се пръскал, все нещо е било грешно.
Пръскам късно вечерта, за да не увредя пчелите.
Обаче предозирах единия път, без да искам изсипах повече в пръскачката, когато имаше листни въшки, реших че тъкмо ще има по-добър ефект, обаче сигурно съм изгорил листата тогава.
Какво сипа в повече в пръскачката, че и аз съм една от борещите се с черната мушица, все още не успяла да се пребори с нея.
Листите на някои растения се завиха като макарон, не цъфтят и не връзват плод.
Съседът вчера се оплака че ще скуби цял ред с такива домати и се вайка че няма да има домати за ядене.
Ето моят случай. На тази възраст този стрък трябваше да има първа и втора китка наедрял завърз.
При теб разсада цъфти ли и връзва ли плод?

Изображение
Пръсках с калиев перманганат /изсипах повече погрешка, стана тъмен разтвора/, след 3 дни с английска сол. След 1 седмица се появиха пак и повторих процедурата /с двете пръскания/.

Английската сол освен това я дават за подпомагане на завръзването на плодовете. Отделно пръскам с "Доматин" за да подпомогна завръзването на плодовете. Разтръсквам цветчетата, за да се опрашат. Ефектът при първа китка на всичко гереизброено не е голям. Нещата се подобряват по-късно - дали заради пчелите или по-високите температури не знам.

Ние садим "Розова магия". По мои наблюдения през годините първа китка се появява доста късно, високо на растението, редовно хвърля цветове, по-малко завръзва. Като се появят земните пчели като че ли се подобрява положението със завръзването на плода /може и от температурите да е - пчелите тръгват като се стопли/. Листата си ги завиват редовно - казвали са ми, че сортът е такъв, но може и условията при нас да го причиняват, може да е от вятър, слънце и други.

Цъфтят доматите вече, завръзването е по-малко, но има.

Освен това доматите често се задънват и понякога не израстват нови колтуци. А аз ги колтуча, защото много бързо тръгват да растат колтуците и предполагам забавят растежа на плода. Тази година имам няколко задънени, 3-4 май така и ще си останат, защото не съм оставил колтуци за резерва.
Понеже са големи плодовете като цяло растението расте на ръст, до доматите се появяват по-късно, развиват се по-бавно и ядем много по-късно от всички останали. Отделно почвата е глинеста, макар че тази година внесохме корекции с торф.
Последно промяна от domatin на Юли 7, '23, 12:02, променено общо 1 път.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 649
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 94 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от diado-ilian »

kim написа: Юли 6, '23, 23:59 Мисля си, като гледам снимките на съфорумците, защо като се види добър урожай при един се тръгва да се правят експерименти по образец? Нито условията са еднакви, нито климата, нито почвата е еднаква и изследвана какво има и какво няма в нея, като излишък или недостиг, та да ги "тъпчем" що има из Практикер, нито дори ако искате и време за грижите, които се полагат, нито обичайни температури, нито обичайни вредители за региона, нито начин на поливане. Навлиза се на моменти в някаква матрица и после..защо така? Не става въпрос само за доматите. Няма универсална рецепта. Според мен трябва сам да натрупаш опит за собствената си градина и след това да "усещаш" нуждите на всяко растение. Универсална рецепта няма нито за урожай, нито за предпазване от болести.
:daaa:
kim написа: Юли 6, '23, 23:59 Видях, че миналата година растенията ми бяха не добре нахранени, но нямам възможност за сеитбооборот. Купих компост и сложих в дупките при засаждане. Имам дългогодишна борба с ларви, поръсих Ерколе в дупките и по няколко люспи сяра. Вали дъжд непрекъснато, напръсках превантивно. За мен едно растение е с добър старт ако е здраво в началото и "нахранено" добре, за да не се поддава на заболявания.
Аз също нямам сеитбооборот. Всички с малко място сме този кюп. Затова решението е сидерати. Но и аз тази година се издъних с лехите за домати и в парника, и навън - просто буренясаха. :) подготвих една леха за каба и само там успях да насядя ръж. ;)
Хайде заедно да си обещаем че догодина ще сме по-отговорни.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivanina »

domatin написа: Юли 7, '23, 00:22

Пръсках с калиев перманганат /изсипах повече погрешка, стана тъмен разтвора/, след 3 дни с английска сол. След 1 седмица се появиха пак и повторих процедурата /с двете пръскания/.

Английската сол освен това я дават за подпомагане на завръзването на плодовете. Отделно пръскам с "Доматин" за да подпомогна завръзването на плодовете. Разтръсквам цветчетата, за да се опрашат. Ефектът при първа китка на всичко гереизброено не е голям. Нещата се подобряват по-късно - дали заради пчелите или по-високите температури не знам.

Ние садим "Розова магия". По мои наблюдения през годините първа китка се появява доста късно, високо на растението, редовно хвърля цветове, по-малко завръзва. Като се появят земните пчели като че ли се подобрява положението със завръзването на плода /може и от температурите да е - пчелите тръгват като се стопли/. Листата си ги завиват редовно - казвали са ми, че сортът е такъв, но може и условията при нас да го причиняват, може да е от вятър, слънце и други.

Цъфтят доматите вече, завръзването е по-малко, но има.

Освен това доматите често се задънват и понякога не израстват нови колтуци. А аз ги колтуча, защото много бързо тръгват да растат колтуците и предполагам забавят растежа на плода. Тази година имам няколко задънени, 3-4 май така и ще си останат, защото не съм оставил колтуци за резерва.
Понеже са големи плодовете като цяло растението расте на ръст, до доматите се появяват по-късно, развиват се по-бавно и ядем много по-късно от всички останали. Отделно почвата е глинеста, макар че тази година внесохме корекции с торф.
Сега разбирам, с калиев перманганат и йод трябва много да се внимава с дозата, предвид как действат върху човешката кожа важи и за растенията. Благодаря ти много за споделянето!
Но в минало време ти имал ли си успех с английската сол и калиевият перманганат срещу черната мушица, защото с химичните препарати до сега при мен успеваемост нула. Видя ли ги по стръковете, вирусът им е в кърпа вързан, след което следва скубане. Нападенията са много продължителни и упорити, забелязала съм че се случват в облачно, тихо и безвалежно време.
Нямам обяснение защо и как, но единствено доматите под навеса и в оранжерията остават незасегнати от тази черна мушица, при положение че и двете съоръжения са отворени от двете страни на широко.
Занапред ще опитам и твоя начин на борба, само трябва да сме точни с дозировката.
При мен определено има вирус, докато при теб след изгарянето има надежда за възстановяване. Хубава реколта ти желая!
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 243 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

domatin написа: Юли 7, '23, 11:39
ivanina написа: Юли 7, '23, 09:51
domatin написа: Юли 7, '23, 00:22

Пръскам късно вечерта, за да не увредя пчелите.
Обаче предозирах единия път, без да искам изсипах повече в пръскачката, когато имаше листни въшки, реших че тъкмо ще има по-добър ефект, обаче сигурно съм изгорил листата тогава.
Какво сипа в повече в пръскачката, че и аз съм една от борещите се с черната мушица, все още не успяла да се пребори с нея.
Листите на някои растения се завиха като макарон, не цъфтят и не връзват плод.
Съседът вчера се оплака че ще скуби цял ред с такива домати и се вайка че няма да има домати за ядене.
Ето моят случай. На тази възраст този стрък трябваше да има първа и втора китка наедрял завърз.
При теб разсада цъфти ли и връзва ли плод?

Изображение
Пръсках с калиев перманганат /изсипах повече погрешка, стана тъмен разтвора/, след 3 дни с английска сол. След 1 седмица се появиха пак и повторих процедурата /с двете пръскания/.

Английската сол освен това я дават за подпомагане на завръзването на плодовете. Отделно пръскам с "Доматин" за да подпомогна завръзването на плодовете. Разтръсквам цветчетата, за да се опрашат. Ефектът при първа китка на всичко гереизброено не е голям. Нещата се подобряват по-късно - дали заради пчелите или по-високите температури не знам.

Ние садим "Розова магия". По мои наблюдения през годините първа китка се появява доста късно, високо на растението, редовно хвърля цветове, по-малко завръзва. Като се появят земните пчели като че ли се подобрява положението със завръзването на плода /може и от температурите да е - пчелите тръгват като се стопли/. Листата си ги завиват редовно - казвали са ми, че сортът е такъв, но може и условията при нас да го причиняват, може да е от вятър, слънце и други.

Цъфтят доматите вече, завръзването е по-малко, но има.

Освен това доматите често се задънват и понякога не израстват нови колтуци. А аз ги колтуча, защото много бързо тръгват да растат колтуците и предполагам забавят растежа на плода. Тази година имам няколко задънени, 3-4 май така и ще си останат, защото не съм оставил колтуци за резерва.
Понеже са големи плодовете като цяло растението расте на ръст, до доматите се появяват по-късно, развиват се по-бавно и ядем много по-късно от всички останали. Отделно почвата е глинеста, макар че тази година внесохме корекции с торф.
За мен този калиев перманганат няма място за да се пръскат растенията.Поне такова е моето мнение.Против какво се пръска с него?За цвя пръсках с 2 % на 10 литра вода борна киселина 3 пъти.Първия фаза бутони и 2 пъти по време на цъфтене.
domatin
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Юни 24, '21, 03:30
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от domatin »

ivanina написа: Юли 7, '23, 13:50
domatin написа: Юли 7, '23, 00:22

Пръсках с калиев перманганат /изсипах повече погрешка, стана тъмен разтвора/, след 3 дни с английска сол. След 1 седмица се появиха пак и повторих процедурата /с двете пръскания/.

Английската сол освен това я дават за подпомагане на завръзването на плодовете. Отделно пръскам с "Доматин" за да подпомогна завръзването на плодовете. Разтръсквам цветчетата, за да се опрашат. Ефектът при първа китка на всичко гереизброено не е голям. Нещата се подобряват по-късно - дали заради пчелите или по-високите температури не знам.

Ние садим "Розова магия". По мои наблюдения през годините първа китка се появява доста късно, високо на растението, редовно хвърля цветове, по-малко завръзва. Като се появят земните пчели като че ли се подобрява положението със завръзването на плода /може и от температурите да е - пчелите тръгват като се стопли/. Листата си ги завиват редовно - казвали са ми, че сортът е такъв, но може и условията при нас да го причиняват, може да е от вятър, слънце и други.

Цъфтят доматите вече, завръзването е по-малко, но има.

Освен това доматите често се задънват и понякога не израстват нови колтуци. А аз ги колтуча, защото много бързо тръгват да растат колтуците и предполагам забавят растежа на плода. Тази година имам няколко задънени, 3-4 май така и ще си останат, защото не съм оставил колтуци за резерва.
Понеже са големи плодовете като цяло растението расте на ръст, до доматите се появяват по-късно, развиват се по-бавно и ядем много по-късно от всички останали. Отделно почвата е глинеста, макар че тази година внесохме корекции с торф.
Сега разбирам, с калиев перманганат и йод трябва много да се внимава с дозата, предвид как действат върху човешката кожа важи и за растенията. Благодаря ти много за споделянето!
Но в минало време ти имал ли си успех с английската сол и калиевият перманганат срещу черната мушица, защото с химичните препарати до сега при мен успеваемост нула. Видя ли ги по стръковете, вирусът им е в кърпа вързан, след което следва скубане. Нападенията са много продължителни и упорити, забелязала съм че се случват в облачно, тихо и безвалежно време.
Нямам обяснение защо и как, но единствено доматите под навеса и в оранжерията остават незасегнати от тази черна мушица, при положение че и двете съоръжения са отворени от двете страни на широко.
Занапред ще опитам и твоя начин на борба, само трябва да сме точни с дозировката.
При мен определено има вирус, докато при теб след изгарянето има надежда за възстановяване. Хубава реколта ти желая!
Тази година пробвах за тези мушички специално. Миналата година използвах настройка от чесън /смачкан чесън се оставя сутринта в топла вода на слънце за няколко часа, после се прецежда и се пръска с него вечерта/, но се задръства пръскачката и трябва да се чисти и се наложи да повторя пръскането след няколко дена за по-добър ефект /бяха оцелели някои или бяха дошли нови листни въшки/. Но имаше ефект също.
И при нас в мини оранжерията като че ли по-малко листни въшки имаше.
Аз изкорених и заместих домати тази година, на един съм му дал шанс да се бори засега, да видим какво ще излезе, че имам само един корен резерва само, а бяха много.
ugod написа: Юли 7, '23, 13:52
За мен този калиев перманганат няма място за да се пръскат растенията.Поне такова е моето мнение.Против какво се пръска с него?За цвя пръсках с 2 % на 10 литра вода борна киселина 3 пъти.Първия фаза бутони и 2 пъти по време на цъфтене.
Доколкото си спомням се ползва срещу нежелани гъбички по растенията, но при контакт унищожава и малки насекоми.
domatin
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Юни 24, '21, 03:30
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от domatin »

Да добавя тази година не беше толкова дъждовно, когато пръсках и с това си обяснявам може би по-добрия ефект. Когато е влажно и дъждовно мисля ефектът е по-малък.
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 467 пъти
Получил благодарност: 238 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Misi »

domatin написа: Юли 7, '23, 14:37 Миналата година използвах настройка от чесън /смачкан чесън се оставя сутринта в топла вода на слънце за няколко часа, после се прецежда и се пръска с него вечерта/, но се задръства пръскачката и трябва да се чисти и се наложи да повторя пръскането след няколко дена за по-добър ефект /бяха оцелели някои или бяха дошли нови листни въшки/. Но имаше ефект също.
Можеш да прецеждаш през парче от потник/фланелка и няма да се запушва дюзата. Аз така правя и не ми се е запушвала, а добавям смлян черен пипер, лют пипер, канела въобще всичко, което е миризливо и люто от кухнята. Е да пръскането е най-много на 2 седмици при хубаво време.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
blader
Kъсо кафе
Мнения: 66
Регистриран на: Юни 12, '17, 10:25
Получил благодарност: 1 път

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от blader »

Аз тази година с черните листни въшки постигнах успех със сумицидин. Може и да е защото преди не съм го пробвал и няма привикване към него. А вирусите обикновено са резултат тъкмо от тези гадинки.
domatin
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Юни 24, '21, 03:30
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от domatin »

Misi написа: Юли 7, '23, 15:38
domatin написа: Юли 7, '23, 14:37 Миналата година използвах настройка от чесън /смачкан чесън се оставя сутринта в топла вода на слънце за няколко часа, после се прецежда и се пръска с него вечерта/, но се задръства пръскачката и трябва да се чисти и се наложи да повторя пръскането след няколко дена за по-добър ефект /бяха оцелели някои или бяха дошли нови листни въшки/. Но имаше ефект също.
Можеш да прецеждаш през парче от потник/фланелка и няма да се запушва дюзата. Аз така правя и не ми се е запушвала, а добавям смлян черен пипер, лют пипер, канела въобще всичко, което е миризливо и люто от кухнята. Е да пръскането е най-много на 2 седмици при хубаво време.
Другия път ще бракувам някоя тениска.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”