Мушкато

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Мушкато

Мнение от botan »

Madam Salleron е произлязла директно от червено мушкато и когато ревертира в чисто зелена форма цъфти отново в червено, което значи, че ако цъфтеше, щеше да цъфне в червено и ако беше цъфнала то това щеше да е голяма новина защото този сорт се е използвал много често в миналото като бордюрно растение във флорални фигури заради топчестия си начин на растеж и от 1877 до сега са били садени безброй декари от нея. Но тя упорито не иска да цъфти вече 145 години при най-различни условия. А ако цъфне, то най-вероятно е спортувала.
За трети път да кажа :mrgreen: , че това растение, което цъфти и цъфти в розово се нарича 'Petals', но погрешно го разпространяват като Madam Salleron
Магдалена написа: Юли 2, '20, 20:35 MADAME SALLERON -> погрешно име
'Petals' -> правилното име на този сорт
Изображение
Тук трябва да се поправя
botan написа: Дек 19, '22, 14:14 'Madame Salleron' (погрешно изписване 'Madame Salleroi') - старинен, викториански, много рядко цъфтящ сорт възникнал през 1877-ма година при M. Salleron във френското градче Мелън, с много широк бял кант на листата, до степен в която дори се появяват почти бели листа. Спорт на 'Mangle’s Variegated' и тъй като е бил селектиран на база листа и начин на растеж е много вероятно като цъфне, цветчетата да са подобни по багра и форма на 'Mangle’s Variegated', който цъфти в червено.

'Little Trot' - спорт на 'Madame Salleron' разпространен във Великобритания от Клифтън през 1972, спорадично цъфтящ с единични цветчета със сьомгова багра и по-тъмно късо перце в основата, форма храста и багра на листата като горния сорт. Сравнено с 'Mangle’s Variegated' (тъй като не намирам добра информация за цветовете на 'Madame Salleron'), венчелистчетата на Трот изглежда са по-тесни.

'Petals' - комерсиализиран сорт криещ се под името 'Madame Salleron', по-често цъфтящ, с единични цветчета в розова багра с белезникаво бяло петънце в основата на горните листчета с тъмно розово перце върху него.
Задрасканото е вярно, но се отнася за сорта Petals. Little Trot е от 1896-та година, а в Интернационалният Пеларгониев Регистър като селекционер са написали Potten-Losten, което ми звучи по-скоро като име на разсадник.
Дори и в регистъра са отбелязали за Madam Salleron, че не цъфти.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2965
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1773 пъти
Получил благодарност: 1746 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Клеър »

И аз попрочетох за тази госпожа , че не цъфти , ми много се надува , за това са и отнели името и са го дали на скромните Венчелистчета да имат по- официално име .
Сега какво ? Сменяме етикетите ли ? Или караме с комерсиалните имена ?

Ами моята сьомга , коя ще е ? Моите сьомгови венчелистчета не са като на снимките едни изтънени , а напротив с нормално широка форма .
Колко ли разновидности има , които изобщо не са споменати .
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Магдалена »

🤔Сега откровено не знам какво имам!Тези двечките,Хадли и Мадам,съм ги купувала от немски сайт с имената, които съм записала!
Разсъжденията на Ботан ме объркват.😘😘
За мен това не е толкова значимо,не съм колекционер и ще си ми останат с тези комерсиални имена!🤗🍀

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Мушкато

Мнение от botan »

Да, редно е да се смени етикета ако е цъфтяло. :nod: Производителите в повечето случаи са бизнесмени, а не цветари и очаквано допускат подобни грешки, пък и да знаят и да не знаят ако вече са принтирали н хиляди етикета няма да инвестират допълнително в нови правилни. При колеусите даже има и по-фрапантни случаи.
Клеър, твоето сьомгово нали каза, че е Frank Headley? С него няма драма (май, не съм проверявал :angelche: ). Вижда му се бледото пръстенче.

Няма нищо объркващо.
Ако растението е купено за Madame Salleron и цъфне розово пишеш на етикета Petals.
Ако растението е купено за Madame Salleron и цъфне сьомгово пишеш на етикета Little Trot.
Ако растението е купено за Madame Salleron и цъфне в червено ти си целунат от Бог. :angelche:
пери
Виенско кафе
Мнения: 385
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 1311 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Мушкато

Мнение от пери »

За съжаление не открх снимката на цъфналото Мадамче. Бях снимала подробно и цветчето и листата и корена за един руски форум, защото твърдяха, че не цъфти и ги лъжа. Форумът, обаче, вече го няма.
В моите архиви открх това
На двора
Изображение
В саксия
Изображение
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2965
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1773 пъти
Получил благодарност: 1746 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Клеър »

Имам си цъфнало мушкатце , стеларче , от бебетата на Маги . Красавец просто е малко да го наречеш . За съжаление като излизам сутрин е още тъмно , като се прибирам вечер се е затъмнило и не мога да му направя хубава дневна снимка , която заслужава , но все пак ...
Името го пиша по мемория , може да объркам някоя буквичка .

White Feather
Изображение

Направих и една със светкавица да му се видят подробностите , въпреки че снимката е още по- лоша .
Изображение

Имам и други напъпили , нетърпеливи , а може и заради топлото милите да са се подлъгали . Повече цветчета няма да махам вече си имат хубави коренчета , нека цъфтят щом искат да ме радват .

А ето ги и в общ план сладурите
Изображение
Аватар
Anichka
Kафенце
Мнения: 49
Регистриран на: Авг 18, '21, 16:53
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Anichka »

Има ли отглеждащи Antik разновидността? Според описанията стават високи, обемни и катерливи? Благодаря предварително!
* притежател на балконска градинка; * любителка на сезоните, кафето и добрите книги
Didomk83
Дълго кафе
Мнения: 100
Регистриран на: Май 26, '16, 08:54

Re: Мушкато

Мнение от Didomk83 »

Astrid, купено днес
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31840
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1194 пъти
Получил благодарност: 2965 пъти

Re: Мушкато

Мнение от Мария Николова »

Didomk83 написа: Мар 3, '23, 13:32 Astrid, купено днес
Изображение
Ето и порасналата снимка. :angelche:
Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Didomk83
Дълго кафе
Мнения: 100
Регистриран на: Май 26, '16, 08:54

Re: Мушкато

Мнение от Didomk83 »

Това със снимките не ми се получава особено 🤣🤣🤣
Мария Николова написа: Мар 3, '23, 16:16
Didomk83 написа: Мар 3, '23, 13:32 Astrid, купено днес
Изображение
Ето и порасналата снимка. :angelche:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Цветя в сандъци”