Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Дим »

Алис,използвай пепел от дърва при садене - хем е полезна ,хем ги намалява.И при мен са много,но откакто слагам пепел вадя цели картофи.Иначе в градината са много и разнообразие си имам :lol:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2959
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1717 пъти
Получил благодарност: 1723 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Клеър »

Малко пипери , започва сезона на туршиите .
Изображение

Изображение
Тук тези си имат по нещо развалено за изрязване .
Изображение

Изображение

Има и много напукани домати , защо не и една малка дозичка лютеничка .
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4858
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 46 пъти
Получил благодарност: 614 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

И при мен Магарешките уши дават доволно..Имам около 90 корена,другото го съсипаха къртиците,гризещите ларви на нощенката и ларвите на майския бръмбар..Още два пъти ще бера от първият етаж,а нагоре гледам че цъфтят и връзват.Растенията са здрави и зелени,може пък да успеят да отчуват поне тези които са вързАли... :stiskam:

Изображение
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2959
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1717 пъти
Получил благодарност: 1723 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Клеър »

А , да , Ивко като спомена за Магарешките уши и аз да споделя за тях . Доста доволно брах от тях и останах много доволна . Обрах ги до последно отдавна . Гледам из онези дни , нацъфтяли и завързали по върха . Така им се зарадвах . Дали ще имат време да пораснат незнам , но въпреки всичко се изненадвам на работливковците .
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6094
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2305 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

И при мене пиперът цъфти, но от неделя температурите падат осезаемо, та не знам дали изобщо ще успеят да завържат. Много се радвам на такива дебеланки.
Поли, дясната е от твоя пипер, но има промени след опрашване с моя. :tzeluvka:
Изображение


Изображение

Бяха три много едри пиперки на едно растение.
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10133
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1112 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от МГХ »

Алис, много апетитно изглеждат. Установих, че в оранжерията , макар и нагъсто с доматите, стават и другата година ще садя тъмен пипер. Моите са от светлите, защото мислех ,че няма да станат и исках поне за салатата като съм на балкана да има да нарежа. Раждат много , но са тънички като за салата. Сурови на кръгчета, притрити със сол и лук. Но щом стават ще помисля и за такива за печене.
Та къжете от кои сортове сте доволни.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3459
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от polyabs »

МГХ Миленка, пипера си е от наши стари сортове. Тази година добре се отчете и мога да ти пратя семенца, сега се сушат и още пека и отделям от по хубави чушки... след месец като тръгна да пращам разни семенца, ще пратя и на тебе, дай адрес на лични. :gush:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3459
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 251 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от polyabs »

Много съм доволна от патладжана белия на Мишето - сорт Бибо. от 15 корена набрах 2 касетки за лютеница и вече 3 пъти по 1 касетка пека за фризера и пак е завързал по върховете. пробвах и зелен и син ... но не съм доволна. Белия се бели лесно, чист е вътре почти без семена, много едър и светъл.
Сях 20 ина корена камби тази година от мое семе събрано и станаха разкошни едри ратуни (подобни са като на снимките на Клеър) че и родовити, но като взех да ги правя на туршии и ми залютяха по ръцете, което значи че има и люти .... Ако някой иска люти камби да ми пише за семе, иначе гарантирано са хубави едри и родовити.
Пипера сях и моя стар сорт и от комшийката от миналата година .... не намерих разлика ... единствено този пипер който е сят в края на реда (реда е с лек наклон) там имаше корени отрупани с по 5 едри чушки направо бяха съборили стеблата на земята ... явно и пипера си иска повечко вода и понеже е с капково - все пак бяга по наклона, може това да е причината там да са по едри ....
Сях и люти чушки халапеньо от купено семе и за да не опрашват сладкия пипер ги забих в края на 3 декаровата градина почти на сянка, без капково, с рядко поливане ... ами станаха супер едри нацепени бомбички, много им се радвам ... само мъжа у нас яде люто и садя заради него ....
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1444
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от katina »

Поли, в оранжерия ли гледаш патладжана ? И аз имам 5 корена от белия патладжан на Миша, единия нещо го прегриза още в началото. Другите много добре вървяха здрави, силни растения, но после като трябваше да вързват нещо не се получи това което искам. Не знам къде греша - някакво кършене на колтуци ли искат, повече торене ли. Сега има 2-3 патладжанчета, има нацъфтяли, но за кога..Ще съм благодарна да споделите и за патладжана и за пипера какви грижи полагате, освен поливане, което при мен имат в изобилие.
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6094
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2305 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от alys »

Патладжанът иска топло. При мене не става или ако става, са като малки бижута. ;)
Пиперът иска яко торене, обича вода, обича дъждуване. Садя и по един и по два стръка в дупка. Не мога да намеря разлика в плододаването. Като решат да се килнат, дори два да са, пак падат от тежестта на чушките.
Доволна съм от праза тази година, дано се запази така до прибиране на реколтата. Вчера си фотнах един стрък да се окуражавам зимата, че се получава добре. Втора година ми се получава от семена. Най-после напипах технологията по отглеждане. Сея в оранжерия в началото на март, като предварително поръсвам с торф, за да не се загубят семенцата надолу в почвата, отгоре пак торф. Поливам, завивам с найлон по преценка и като стане повече от 10 см започвам да кърша горната част на листата и така до прибиране на реколтата. Когато ми хареса на дебелина, разсаждам в градината от двете страни на капковото на разстояние около педя един от друг по дължина. А отстоянието от капковата тръба е около 10-15 см. Горе-долу така е и с пипера. Малко на око го карам.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”