Каланетика

За да не седим само пред компютрите ;-)
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Каланетика

Мнение от orkud »

Темата я отваря човек, който смята физическите упражнения за чиста проба мазохизъм :lol: :lol: През целия ми съзнателен живот съм била слаба с елемент на хърбавост. Но след като изведнъж ми се наложи да водя заседнал начин на живот през последните 5 години и вследствие на нормални човешки ;) фактори килограмите ми започнаха да стряскат не само мен, а и кантара :lol: Травмирана от ситуацията минах през какви ли не диети. Всичките бяха с перфектен резултат, докато ги спазвах /инат съм :oops: / и с драматичен йо-йо ефект след това. Така към първите два фактора добавих и този на диетите.За капак на всичко съм и суетна, така че ситуацията стана просто неудържима :snif:
Такаааааа..... До тук ефекта на всичко е с два отрицателни знака. Остава спорта, но
1. Мързелива съм
2. Варианта да подскачам като изтървана не ми отива нито на килограмите, нито на годините
3. Имам сериозна операция на коляното и счупване на глезена преди три месеца, което значи че упражненията не бива да са силови прекалено.
След дълго ровене из нета намерих каланетиката
Играя от средата на месец септември. До момента не съм свалила килограми, но обиколките ми се топят с неочаквана бързина. Промяната не е видима за околните все още, но аз облякох дрехи, които преди 20 дни само прехвърлях тъжно из гардероба, а полата която си купих в началото на септември почти ми се изхлузва.
За желаещите да пробват, упражненията ги има ето тук
http://fema-bg.com/index.php?m=1257" onclick="window.open(this.href);return false;
Възможно е да има и по добри, но пиша само това , което съм пробвала лично. Нямам намерение да прекъсвам и ще се радвам, ако намеря съмишленици :tzvetentze:
Копирам статията и тук, ако на някого не му се рови

Каланетика

Американката Калан Пинкни, създателка на популярната система от упражнения, кръстена в нейна чест, уверява, че след 10 тренировки ще се подмладите с 10 години. И всичко това е поради факта, че един час занимания с каланетика дава на организма толкова, колкото 7 часа занимания с класическа гимнастика или 24 часа аеробика.

Не е необходимо да се посещава спортната зала – можете да опознаете всичките прелести на каланетиката и у дома.

Няма да ви потрябва специално оборудване, специални дрехи или обувки. Достатъчно е да облечете обикновен спортен екип, най-добре ярък, създаващ добро настроение, и обикновени леки спортни гуменки, а може да се занимавате и боси.

По време на тренировката:
* Всички мускули се развиват равномерно.
* Нивото на метаболизма – обмяната на веществата в мускулната маса, рязко се покачва, което ще рече, че занимавайки се с каланетика, вие изгаряте по-голямо количество калории.
* Като се научите да “задействате” малките мускулчета, изолирайки при това по-едрите, ще изпитате нови и необичайни за вас усещания.

Каланетиката досущ като един талантлив скулптор ще ви помогне да изваете нова фигура с безупречни форми. Ще изправите стойката си, гърдите ще се повдигнат, коремът ще се прибере, ще се подобри формата на седалището. И най-главното – ще можете да почувствате, измерите и “претеглите” резултата още след няколко занимания, ако тренирате с пълна отдаденост.

Отначало правете упражненията 3 пъти седмично за по един час. Като забележите резултат от тренировките, ги съкратете до 2 пъти седмично. Когато постигнете стабилен успех, символичната цена – един час седмично за добро самочувствие и прекрасно настроение, ще плащате с удоволствие.

Изходното положение за всички упражнения е краката да са на ширината на раменете, гърбът - изправен, коремът - прибран. Като заемете нужната поза, я задържайте в зависимост от нивото на вашата физическа подготовка 60-100 секунди, чувствайки напрежение във всички мускули. Всяка тренировка започвайте със загрявка.

Загрявка
* Застанете на пръсти, вдигнете ръцете нагоре и се разтегнете с цялото тяло. Изправете хубаво раменете, все едно, че се стремите да литнете.
* Изпълнете полусядане, като прегънете малко краката в коленете, а корпуса леко наклоните напред. Протегнете се, като изпъвате ръцете напред и леко нагоре, запазвайки гърба абсолютно изправен.
* От същото положение придвижете правите ръце (с дланите нагоре) назад. Шията и брадичката изтеглете напред, гърбът е безупречно прав.
* Наклонете корпуса напред така, че той да се разположи успоредно на пода, ръцете протегнете встрани, колената са изправени. Разтегнете се.


За мускулите в гръдната област и гърба
1. Сключете ръце пред себе си, все едно, че искате да се прегърнете, и почувствайте как са се напрегнали всички гръдни мускули.

2. Изправените ръце изтеглете назад и леко нагоре. Изпънете се като тетива на лък.

3. Направете същото, като леко сгънете лактите, дланите все едно се стремят една към друга.


Следващите три упражнения ще ви помогнат да изваете красива линия на бедрата, като премахнете всичко излишно, и да стегнете ханша.

1. Изпълнете дълбок наклон напред, с дланите на изправените ръце почти докосвате пода (60-100 секунди). След това бавно завъртете корпуса към опорния прав крак. Торсът все едно, че “ляга” върху крака, плътно притискайки се в него, при което основното натоварване се пада върху задната повърхност на бедрото. Обхванете с длани глезена. В този момент трябва да изпитвате приятно чувство на топлина. Повторете същото, като се завъртате към другия крак. Това упражнение идеално подхожда за хора, които водят слабоактивен начин на живот.
2. Краката са на ширината на раменете. Наклонете се напред, като обхващате коленете с длани, лактите разтворете встрани. Положението е все едно, че искате да промушите тялото си между краката.
3. Краката са събрани. Наклонете се напред, меко обхванете краката с ръце и опрете нос в тях.

Упражнения за идеална форма
Изходното положение за всички тези упражнения е изправен стоеж, краката – на ширината на раменете, пръстите на краката – леко разтворени встрани.

1. Лявата ръка сложете на корема, по-близо към външната страна на бедрото, дясната изпънете нагоре. Наклонете се настрани така, че ръката да е успоредна на пода. Разтегнете се, като напрягате всеки мускул, и запазете тази поза за 60-100 секунди. Повторете упражнението, като изпълните наклона на другата страна.
2. Изпълнете предишното упражнение, като леко поклащате немного сгънатата в лакътя дясна ръка наляво-надясно, напрягайки и отпускайки мускули, в продължение на 60 секунди. През следващата минута запазете неподвижна позата. Направете същото и с лявата ръка, като се накланяте на другата страна.
3. Подобно е на предишното, но отпуснете лявата ръка покрай опорния крак, все едно се опитвате да стигнете до петата. Дясната протегнете успоредно на пода, точно като че ли се стараете да достигнете нещо. Опитайте да се наклоните още по-ниско. Задръжте позата за 60 секунди. Повторете същото, като се накланяте вляво.
4. Направете 10-15 завъртания на корпуса, като фиксирате долната част на тялото, отначало в едната, след това в другата посока. След това изпълнете 10-15 завъртания на таза, като запазвате неподвижен торса. Повторете още веднъж упражнението.
5. Ръцете са на бедрата, раменете изправени, глътнете корема, напрегнете мускулите на ханша. Завъртете бавно главата настрани, брадичката при това е повдигната, погледът – устремен нагоре. Задръжте се в това положение 10-12 секунди. Повторете същото на другата страна. След това цялото изпълнете още веднъж.
6. Наклонете главата точно на 90 градуса встрани, чувствайки как се напрягат шийните мускули. Не си помагайте с движения на раменете. Направете упражнението по два пъти във всяка посока, запазвайки позата по 10-12 секунди.
7. Изпълнете по 2 завъртания на главата наляво и надясно (при което тя е отпусната, брадичката почти докосва гърдите), задържайки се в крайните положения. Това ще помогне да се снеме напрежението от мускулите.

Всички движения правете много бавно, плавно. Никакви резки действия! Занимавайте се редовно 2-3 пъти седмично по 1 час.



Стегнат корем и красиви бедра
Тези 12 упражнения са заключителната част от комплекса на каланетиката. Като се занимавате 2-3 пъти седмично по 1 час, ще ви се удаде сравнително бързо да се отървете от недостатъците на фигурата, да премахнете излишните килограми, да придобиете привлекателни форми. Тренирайте редовно и с удоволствие. Първите четири упражнения изпълнявайте, като лежите по гръб.

1. Повдигнете единия крак нагоре под ъгъл 90 градуса, другия – на 5-10 см от пода. При това двата крака са изправени, а пръстите – изпънати. Ръцете протегнете напред, все едно, че искате да достигнете до нещо. Постарайте се да откъснете лопатките от пода. Запазете позата за 60 секунди. Повторете същото, като смените положението на краката.
2. Заемете същото положение като в упражнение 1, само че сгънете в коляното крака, който се разполагаше успоредно на пода. Стъпалото се опира в пода. Задръжте позата за 60 секунди. Повторете упражнението, сменяйки положението на краката.
3. Повдигнете нагоре краката, сгънати в колената. Ръцете протегнете напред, успоредно на пода, дланите са прегънати, сякаш се опирате в стена. Приповдигнете корпуса. Задръжте за 60-100 секунди.
4. Повдигнете нагоре краката, леко сгънати в коленете. Пръстите са изпънати. Изправяйки ръце пред себе си, се опитайте да приповдигнете корпуса. Все едно се опитвате с ръце да достигнете до пръстите на краката. Съхранете това положение за 60 секунди.
5. Легнете настрани. Повдигнете нагоре краката, сгънати в коленете. Приповдигнете корпуса, ръцете протегнете напред. С едната все едно, че се опитвате да достигнете до петите. Задръжте позата за 60 секунди. След кратка почивка повторете упражнението. После същото, като се обърнете на другата страна.
6. Седнете на пода. Единия крак сгънете в коляното зад себе си, а другия изпънете встрани (пръстите също са изпънати) и се наклонете към него с корпуса колкото е възможно по-ниско. Постарайте се с ръце да обхванете този крак. Запазете позата 60-100 секунди. После направете същото, като промените положението на краката.
7. Седнете на дясната си страна, като се опирате на нещо (може и на обикновен стол), краката сгънете в колената. Тежестта на тялото ляга изцяло на дясното бедро. С дясната ръка се хванете за стола, лявата сложете на дясното бедро. Гърбът е изправен. Приповдигнете малко левия крак над пода (не повече от 5-10 см). Плавно го поклащайте нагоре-надолу. Обърнете внимание глезенът да е разположен винаги успоредно на пода. Изпълнявайте упражнението 60-100 секунди (ако то ви се удава трудно, то първите два пъти може и по 30-50 секунди). След това пак повторете. После извършете същото, като се обърнете към опората с другата страна.

Направете това упражнение и като поклащате в продължение на 30 секунди напред-назад ту единия, ту другия крак.

8. Полулежейки на сгънатия опорен крак и като се опирате с ръцете на пода, поклащайте другия крак, изправен в коляното (пръстите са изпънати, петата е обърната нагоре), около 100-120 секунди. Повторете, като промените положението на краката.
9. Легнете по гръб, ръцете са разтворени встрани. Повдигнете изправен крака нагоре. След това постепенно го отпуснете встрани, като при това завъртате главата на противоположната страна. Не откъсвайте от пода лопатките. Плавно поклащайте крака с амплитуда 5-10 см от пода в продължение на 60 секунди. След това същото и с другия крак.
10. Седнете и разтворете широко краката встрани, изпънете пръстите. Наклонете корпуса към левия крак, като се стараете да докоснете с него гърдите. Запазете положението 60-100 секунди. Следва същото, като завъртате корпуса към десния крак.
11. Без да променяте изходното положение, плавно наклонете корпуса напред. Сложете ръцете на пода пред себе си. 60-100 секунди поклащайте тялото нагоре-надолу.
12. Застанете на колене, протегнете изправени ръцете над главата, глътнете корема, гърба дръжте изправен. Изпълнявайте меки пружиниращи полуприсядания, без да опирате седалището до петите, 60 секунди.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Каланетика

Мнение от Blue sky »

каланетиката е разкошно нещо, знам го с абсолйтна сигурност :daaa: :nod:
лошото е, че и аз съм мързелива :lol: :twisted: :twisted: :twisted:
обаче, щом сме две, и щом си толкова доволна, започвам, имам личен бас със себе си, до Нова година, който с тъга си мислех че няма да изпълня :evil: :twisted: :evil: даваш ми надежда :tzeluvka: :gush:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Каланетика

Мнение от orkud »

Ураааа :ieeemyzh: :ieeemyzh: !! Вече сме две. Упражненията не са тежки и е странно, но се чувствам приятно след изпълнението им. Най-вече, езика ми не се е изплезил до пъпа :liubov2: В началото всички упражнения ги правех с времетраене половината от написаното време, за да си икономисам мускулната треска.
dal

Re: Каланетика

Мнение от dal »

Blue sky написа:каланетиката е разкошно нещо, знам го с абсолйтна сигурност :daaa: :nod:
лошото е, че и аз съм мързелива :lol: :twisted: :twisted: :twisted:
обаче, щом сме две, и щом си толкова доволна, започвам, имам личен бас със себе си, до Нова година, който с тъга си мислех че няма да изпълня :evil: :twisted: :evil: даваш ми надежда :tzeluvka: :gush:
толкоз ебане има вий само с глупости се занимавате :mrgreen: :mrgreen:
/това за жозефина , щото от два месеца за оргазми дума не съм обелила..../ :hihihi: :lol:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Каланетика

Мнение от orkud »

Не помага, беееее .... не помага ..... :hmmmmmm:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Каланетика

Мнение от johnstalker »

Току що по тиливизора казаха, че у америчко има нов бум в тази област. И това е 'Танцът на пилон', който там измества по популярност всякакви аеробики, белиденсове и прочие. Така, че дами дерзайте! Снабдете се с пилони в къщи. Сигурен съм, че вашите съпрузи ще приемат с охота новото ви амплоа около пилона, а вероятно те самите ще ви снабдят с пилони! :ieeee: :ieeee: :D
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Каланетика

Мнение от Blue sky »

виж кво, това е предмет на отделна тема :stongue:
и още нещо - който напредне в каланетиката, определено е супер доволен и в другото гимнастическо направление - страничен ефект така да се каже :lol:
мда, чудя се защо бях забравила за тази опция :lol: , започвам двойно по-усърдно :hihihi:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Каланетика

Мнение от dal »

Blue sky написа:виж кво, това е предмет на отделна тема :stongue:
и още нещо - който напредне в каланетиката, определено е супер доволен и в другото гимнастическо направление - страничен ефект така да се каже :lol:
мда, чудя се защо бях забравила за тази опция :lol: , започвам двойно по-усърдно :hihihi:
тука има групи по мравкоброене даже , даже има бродиране на водопад , фен шуй на туй само няма , то явно не е хоби и трудно намира почитатели като спортна дисциплина :D
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Каланетика

Мнение от orkud »

Блуууу, какво стана? Почна ли упражненията, че аз не се давам, ама ми е скучно сама :tzeluvka:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Каланетика

Мнение от Blue sky »

мммммм, честно казано, от болни и градината тези дни, не ми остава време за редовни усилия :oops: :evil:
обаче се разтърсих и си намерих книжката с упражнения

Изображение

и сега я съзерцавам и чакам да подейства с внушение

обаче, наблягам сериозно на плевенето и клечането с луковица и лъжица в ръка, така че донякъде компенсирам :lol:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Спорт, адреналин или просто разходка”