Старост

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
jesi
Кана кафе
Мнения: 533
Регистриран на: Мар 12, '10, 17:02
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Старост

Мнение от jesi »

Изображение
Това е моя съседка,която утре навършва 102 лазарника.
Не знам на какво се дължи дълголетието и.Живота и никога не е бил лек.От дете все е работила тежък труд,погреба син,зет и съпруг,но не падна духом.От десетина години живее в Шумен при дъщеря си ,гледа я жената като писано яйце,но тя казва мъчно ми е за къщичката ми и за градинката ми.Там се чувствам като в затвор.
А толкова весела и добра е .
Аз и пожелавам да е жива и здрава и все така жизнена!
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

jesi написа:Изображение
Това е моя съседка,която утре навършва 102 лазарника.
Не знам на какво се дължи дълголетието и.Живота и никога не е бил лек.От дете все е работила тежък труд,погреба син,зет и съпруг,но не падна духом.От десетина години живее в Шумен при дъщеря си ,гледа я жената като писано яйце,но тя казва мъчно ми е за къщичката ми и за градинката ми.Там се чувствам като в затвор.
А толкова весела и добра е .
Аз и пожелавам да е жива и здрава и все така жизнена!
Да приеме и от мен поздрави за годинките й Изображение..Защо в къщата си чувстваше, като в затвора?!..Или нещо не разбрах правилно?
jesi
Кана кафе
Мнения: 533
Регистриран на: Мар 12, '10, 17:02
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Старост

Мнение от jesi »

Може би не се изразих правилно В Шумен живее в апартамент на 4 етаж без асансьор и не може да излиза всеки ден.
Но скоро ни идва на гости сама от 4 етаж слиза и пак се качва ,но рядко Все пак годинките и са 102.
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

jesi написа:Може би не се изразих правилно В Шумен живее в апартамент на 4 етаж без асансьор и не може да излиза всеки ден.
Но скоро ни идва на гости сама от 4 етаж слиза и пак се качва ,но рядко Все пак годинките и са 102.
Значи разбрах неправилно..и доста се учудих. Който се движи и има за кого да се грижи , живее по-дълго. :dovolen: Честито на жената!
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

jesi, несъмнено съседката ти е хванала от онова, по-спокойното време, което се е отразило сега, а пък и това, че все още не се отказва от движението,
допринася също не малко...Нека е жива и здрава още дълго!
Движението е чудодейно лекарство и подобрява качеството на живот, а обездвижването си е сериозен риск за влошаване на здравето, бомба със закъснител,
която убива. Залежаването при по-възрастните хора, значи приближаващ край!...
А решението е просто - 30 минути умерена до интензивна физическа активност на ден! Физическа активност не трябва да се бърка със спорт. Всяко движение
на тялото, породено от скелетните мускули и използващо енергия, е наречено физическа активност. Тя включва различни видове спорт, упражнения и други
дейности, като играене на игри, правене на разходки, вършене на домакинска работа или градинарство.
Колко усилия се полагат да се извърши дадено действие? Интензивността /скоростта/, в зависимост от вида физическа активност, е различна за всеки.
За умерена физическа активност - бързо ходене, танцуване, изкачване на стълби, вместо асансьора или домакинска работа...
За физическа активност с висок интензитет - бягане, каране на колело, плуване, местене на тежки предмети...
По-добре да се движим, отколкото да не го правим изобщо!

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Детството е щастливо, тъй като не знае нищо, а старостта е нещастие, тъй като знае всичко! - Шатобриан
На старостта и е необходима вътрешна хармония, душевен мир и чиста съвест. Старостта е
нашето бъдеще и като всяко бъдеще, заслужава дължимото внимание.

Изображение

Старите хора успяват да постигнат толкова много и да бъдат еталон за младото поколение,
въпреки тежестта на годините. Те правят това с завидна жизненост и мобилизация,
запазвайки младешкият си дух и ентусиазъм.

Изображение

Недостатъците на лицето и душата се увеличават с възрастта! - Лаошфуко
Здравето винаги е било първостепенна, жизнена потребност на човека, най- висша ценност.
То е лично богатство, което не може да се предаде на друг, и най-голямото човешко притежание.
Последната добродетел на периода над 65 год., която възниква е мъдростта. Мъдростта не само
в пословиците и поговорките, тя е в морала, в най-делничните ни постъпки, в думите, с които
можем да зарадваме човека или да го огорчим.

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Жалко, че страната ни е с все по-застаряващо население... Хората от третата възраст стават зависими,
безпомощни, самотни, поради нарастващата изолация с оттеглянето си в пенсия, разпадаща се семейна
солидарност, социално обкръжение и нарастващата заболеваемост.

Изображение


Много хора в пенсионна възраст често желаят да работят, да участват ежедневно и активно в обществения
живот, в живота на семействата си, да имат културен и развлекателен живот.


Изображение


Човек преминава през различни периоди на развитие от раждането си до смъртта. В периода на старостта,
човек прави крайна равносметка и събира плодовете.

Изображение
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

забавный афоризм:"Добежав до пенсии, становишься спокойнее, если не стал покойником"
1 октомври денят на възрастни хора..
[video][/video]
[video][/video]
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Изображение
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

Радвам се, че не сгреших в теб, Марго, като обявих за приятелка ми..Показа в тази тема, като образованна и мислеща..Затова градината ти подредена и свежа! дано да бъде винаги така и годините никога да не тежат.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”