Да помогнем на Вальо!!!

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Златка Трънова »

Благодаря Мария! За теб и за всички Хора !
Изображение
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Неделя »

Благодаря на Мария за анемонето и кандилките! Анемонето вирна ушички, някои от кандилките още се ослушват, но има шанс да се хванат. :gush: :tzvetentze: :sbow:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от къщичка »

Писах в страничката на Вальо, но се сетих, че не всеки има фейсбук и да споделя и тук нашият напредък. Направо се изумявам и още не мога да повярвам, че най накрая нещо започна да се променя и дано така да е и занапред!
Наумила съм и получих съвети като се приберем още какво да правим.

Преполовихме Програмата и престоя. Равносметката до тук (сега и преди).

- Най-главното-Вальо започна да бърбори, все още няма цяла нещозначеща дума :) но опитва срички. При бърборенето е налице интонация. Като се върнем, ще търсим отново добър логопед.
Преди - освен Ъ, друго не можеше да произнася.

- Махнахме памперса през деня. Започна да осъзнава и показва когато му се доходи по малка нужда и дава сигнал. Рядко се изпуска, но го приемам за нормално, все пак сме едва в началото.
Преди - не е проявявал желание да седне на тоалетната чиния, нито да се събува. Единственото събличане беше само когато ще се къпе. Стоенето и опитите със смъкнати наполовина панталони при нас беше голям сензорен проблем, както и мокренето.

- Света около него съществува. И той вече започна да вижда това. Заглежда се в животни, летящи птици, самолети.
Преди - пълен игнор на животни, преди Програмата беше започнал да се страхува от кучета. Мисля, че вече е време куче да му бъде приятел.

- Бистър поглед, адекватност
Преди - празен поглед, безизразно поведение.

- пише вече абсолютно сам букви и цифри. Оказа се, че от честото гледане на utube преди, знае на английски буквите, цифрите, цветовете, някои изрази и думи и прекрасно разбира всички елементарни команди, с които работят в Центъра. Започна да въвежда на електронно устройство думи, които вижда около себе си-надписи на магазини, даже думи, които е чул някой да му каже. Засега на английски, явно бързо го попива.
Преди - много време ни отнемаше да се учи само как да държи молив/химикал, така и не научихме. Уж през годините назад постоянно са работели специалисти с него.

- събува/обува сам обувки

И най-основното, без което нямаше да стигне до тук - много е изпълнителен! Някои упражнения от типа на лицеви опори, коремни преси, сложни за дете, още повече аутист, той бързо влезе в крачка, въпреки че към него се подхождаше строго на моменти, в началото посещаваше Центъра без желание, влизаше тъжен и плачейки, ние го чакахне със свити сърца, но показа, че е Силно момче! Имах съмнения как ще склони да изпълнява командите, месеци съм го мъчила преди това, но получавах само крясъци и не успявах да му задържа вниманието. Хареса ми първоначалният подход на специалистите в Брейн баланс, изобщо не съм очаквала така бързо да се справят с него, още повече да имаме толкова нови неща. При все че пътуването, стреса и озоваването на съвсем различно място, смяна на ритъма и ежедневието е голямо преживяване и преодоляване за дете аутист, Вальо се оказа по-силен и стимулацията повлия.
Но има и още много, много да работим и след като се приберем. Не отдавам постигнатото на случайност, защото в последните 2 години тъпчехме на едно място. Терапията тук накуп - работата в Брейн баланс, работата за домашно в нас 2 пъти на ден всеки ден, стриктната диета без глутен, без млечни, без захари, без соя, царевица, ГМО - та, добавките (които спряхме за 2 седмици, защото беше болен), всичко това е промяната, която започнахме. Основно приемам работата в Брейн баланс, въпреки, че ми се струваше невероятно в началото, защото на диета и преди е бил, но нямахме такъв напредък.
Вальо не е коренно променен, но бих казала, че е друг човек, защото работата с деца аутисти е труден и бавен процес. Все още не изчезнали ритуалите, все още ги има и тантрумите, но с времето вярвам, че ще ги преодоляваме и ще вървим само напред.
Чакаме изследвания, след които, в зависимост от резултатите, ще има още.

Няма нищо лесно, но с желание и упоритост при нас се получават нещата. Щастливи сме, въпреки страничните проблеми тук, че това е нашата Терапия. Нямаме избор освен да се борим за още!
Благодарим отново и отново на всички вас, които ни подкрепяте! ❤️

---------
Друга тема :)
Да похленча :) Много ми е мъчно за всичко, което тук го няма, за голямата ми дъщеря, за баба, за дядо, за свободните разговори с приятелите, за градинката и цветенцата... Така ми се яде един истински домати една ароматна краставица! Голямо съкровище си е да имаш градина и какво да чоплиш там. Не бих сменила вкъщито с никакви американски мечти. Имаме толкова странични проблеми тук, все нещо се случва, няма вече търпение да се върнем от тази гледна точка. Вече като се събудя сутрин и се чудя какво ще ни сполети през деня, очите ми на десет... Сега оценявам още повече това, което имаме. Радвам се, че имам моето У Дома, че някой там ни чака и още малко да дадем тласък тук и да е за Хубаво.
Искам цветя, трепета от това да си взема китка, да си окося градинката, да си откъсна доматче и въпреки, че много хора плюят България, те не знаят какво имаме и какво трябва да се пази!
Да, уредено може да е в някои страни, но колкото уредени неща, толкова и неуредени.
Язе у дОма съм си най-юбаво :)
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от naska50 »

Светле, прочетох всичко, което си написала , и :cry: :cry: :cry: сълзи ми потекоха , защото си те представих в този далечен край как заспиваш, как се будиш с една Надежда- днес ще е по-добре от вчера...кураж момиче и надежда- това ще ти трябва най-много и занапред!
Надявам се скоро пак да пишеш за напредъка с твоето момченце. Силно се надявам да има за какво да се похвалиш- в смисъл за напредък :stiskam: :tzeluvka:

Скоро по тел показаха , че в Сливен са открили такъв кабинет за деца аутисти.

Светле, не тъгувай за дома и за Бг, за теб е дом там, където сте заедно - дете и Надеждата!
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Di_Va »

Светле :liubov: :tzvetentze: !
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Asarina »

Светле :sbear: :sbear: :sbear: :ssun:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от kim »

Светле, вече сте по средата и най-важното е, че Вальо има напредък и то не малък. Търпение, щом е за добро.
Браво на упоритото момченце и на специалистите там.
А за прибирането у дома ще дойде и този момент.
Целувки :tzeluvka:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от МГХ »

Вярно е , че у дома си е хубаво. Който не се е будил на друго място , уредено, удобно и скучно , не би разбрал. Но ... детенцето е на първо място. Браво на него. Юначе. Ще успеете , Светле. Някога ще си спомняте с усмивка всички премеждия и ще знаеш, че си направила и невъзможното за него. Кураж, търпение и късмет. Прегръщам те !
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Kaira »

Светле :liubov: :sbear: :sbow: :sbow: :sbow:
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Mike »

Всички, които те познаваме -стискаме палци хубавите нещо да продължат да се случват, макар и бавно. Бъдете здрави и все така упорити.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”