Да помогнем на Вальо!!!

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от къщичка »

Привет!
От няколко дена имаме нормален интернет. Бяхме се поуплашили с този ураган и треската последните дни беше да се заредим с храна, вода, да стегна багажа ако обявят евакуация и да се барикадираме в по-вътрешната стая. Направо се чудих дали ще оцелеем. Смешни къщи от картон и дъски, уникално строителство... Четох за убежища, за да сме подготвени къде можем да отидем евентуално, ама явно сгради като училища и закрити стадиони ги ползват за това. Аз наивно си мислех, че американците имат бункери както в България.. Може и да имат де, ама да не са за простосмъртни :mrgreen:
За щастие ни подмина окото на урагана, силата му отслабна и вече сме спокойни. Още не сме излизали, все още има ветрове и вали, но понеже наоколо е предимно гора и предполагам ще трябва време да разчистят паднали клони.

Общо взето в началото беше трудно-пътуването, стрес, адаптация... Променихме тук много неща, освен започването на терапията, също строга диета за Вальо, добавки, а и за него всичко е ново. Казва срички и си "бърбори" с интонация, което мен много ме учуди, защото не мислех, че ще видя разлика в първите седмици.
Сега е малко омърлушен, защото е болен от 2 дена и сме го оставили да почива, даже и за мен днес е първи почивен ден и имам време да си полежа.
Чакаме резултати от изследвания, ама нещата тук се случват бавно и трябва да чакаме.
Освен бърборенето Вальо е доста по-адекватен, който е запознат с аутизма знае как на пръв поглед дребни неща се учат и постигат с много време. Месеци преди да тръгнем съм го мъчила да правим някои от домашните упражнения, но успявах само за десетина минути, тук на вторият ден в Центъра ги започна от раз! Е, имаше зор, защото първо с нежелание посещаваше Центъра, но се видя, че щом ги прави, значи имат правилен подход.
Никога не съм била толкова доволна от развитието на събитията, силно вярвам още повече, че ще имаме още прогрес!
Благодаря на всички приятели, които ни мислеха в тези ураганни прогнози, защото наистина бяхме много уплашени!
Ще пиша пак след малко, че да не ми се изгуби поста до тук.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 50 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от къщичка »

Още в началото ми се искаше да правя нещо като дневник, за всичко. Определено ще е в голяма помощ за други родители, които искат да минат по този път. Но до момента нямам никакво време, особено пурвиъе 2 седмици нямаше време нито да спим, нито да ядем. Много мога да разказвам, но засега ще обобщя от наша гледна точка положителната и отрицателната част за важните неща, и тези, свързани с престоя тук, и с промянатаза едно дете аутист, поставено в съвсем различна среда от обичайната.

Първо отрицателните.

Пътуването:стрес за възрастен (щеш не щеш стискаш зъби) за дете аутист е граничещо със смъртна заплаха. Общо пътуване от в къщи 26 часа. Ревове, писъци, искаше да слиза от самолета, болки в ушите, гадене, висене по летища... Всичко това е ново за него, съответно страшно. После се озоваваш на едно съвсем ново място, различни звуци, миризми, тежка влага... Всяко излизане беше изпитание докато се адаптираме, климата е тежък.
Имахме проблеми с намирането на свестен мобилен оператор, къщата (води се апартамент, ама за мен е къща) е празна, няма легло, няма вилица, добре че българи, с които се запознахме, ни донесоха най-необходимите неща. За това не се оплакваме, щом има човек на какво да спи и в какво да си сготви, значи е добре.
Другото, което слагам към отрицателните е това, че трябва очите да са отворени на десет-и тук лъжат, и то в по-големи мащаби.
Нямаш ли с какво да се придвижваш-основните магазини са на километри и нито има тротоар, нито може да се движиш в жега, а като вали си е даже опасно. В това градче има голф колички, с отделна за тях пътна мрежа, сега това ни е превозното средство, по-евтино е, но то е само за в града. Няма градки транспорт, има нещо като таксита (убер) но са скъпи за градко ползване. Извън града ако се наложи, само с кола.
Информация за каквото и да е, ако не настояваш, няма да получиш.
Въпреки напредъка на Вальо , има моменти, които все още са трудни за него, но това ми е ясно, че няма вълшебна пръчка.

Положителните неща са доста, някои са незначителни за страничните хора, но ние понеже го познаваме добре и знаем кое колко време е отнело да го научи и никога не е имало период, в който толкова бързо да се случват нещата.

Освен бърборенето по неговият си начин, е и по-изразителен, появиха се емоциите малко, имам предвид мимиките на лицето, не гледа само с празен и безизразен поглед. Обръща внимание на света наоколо-птиците, самолетите в небето, вятъра в дърветата... Може да ви изглежда дребно, но който познава аутизма ще разбере каква крачка е това, а какво е в нашите сърца не мога да опиша. Пише абсолютно сам букви и цифри, много по концентриран е. До вчера не можеше и молив да държи правилно, правеше само по някоя черта. И ей такива дребни неща, които са всъщност една основа и която основа ние дълго време не можехме да достигнем.
Сега разбрах защо казват, че американците са социални-тук всеки те поздравява, дори и в гръб, от това Вальо се научи да маха на всеки за здравей и чао и когато сме навън маха с голям ентусиазъм на всички. Никой не срещнах да е гневен или нацупен или да го погледне накриво, защото е викнал или се е тръшнал. Друга култура, няма я злобната българщина. Знам, че не всичко се обобщава под един знаменател, но това се забелязва, колкото и да не му се иска на човек. Разбира се, че има и изключения, попадах и на другото лице на американеца, ама пак е друго.
В материален въпрос хубавото е само цената на бензина (сега се покачи покрай урагана), от плодовете само бананите биват като цена.

Виждаме се и с българи тук, в Брейн баланс сме общо 3 български семейства, иначе в градчето и наоколо имаме връзка и с други. Всички помагат с по нещо, едната българка е и лекарка, уникален човек, с нея ходихме при един друг лекар в друго градче, за много неща ни помага и често звънят било то само да питат как сме и имаме ли нужда от нещо.

Всеки съвет е в голяма полза, за каквото и да е.
Усещам вече и малко мъка за вкъщи, за дъщеря ми, за приятелите, с които си бърборим, за градинката....
Ама нали сме за хубаво тук и се надявам да се върнем с още по-хубави новини и с началото на един променен Зайко :)
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от сюзан »

Къщичке, и ти, и мъжът ти сте герои! Да не говорим, пък за детенцето! Нямам думи да изкажа възхищението си от вас!
Браво на Вальо, че толкова бързо напредва и дано да продължава все така.
Желая и на тримата здраве и още много успехи за момченцето. Дано да носи още много радост на мама и татко! :gush: :tzeluvka:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от МГХ »

Чудесни новини. Успех на Вальо и на мама търпение. Ще стане , щом сте го започнали. :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Asarina »

Къщичке, много се радвам за вас!
Успех!
:daaa: :ssun:
Аватар
svetlata5
Кана кафе
Мнения: 526
Регистриран на: Сеп 18, '14, 23:31
Местоположение: с.Николово, общ.Русе
Обратна връзка:

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от svetlata5 »

Успех! Целувки на Малчо! Тук всичко си е по старому. :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Мария Николова »

Сенчеста страна има всичко на този свят, но всички нас ни интересуват радостните новини за натрупването на малките победи на Вальо. Щастлива съм да прочета, че вече започвате да ги виждате! Не се съмнявам, че скоро той ще започне да се радва на всяка своя победа и да изразява гордостта си. :daaa: Браво на нашето момченце!!! :sbear: :sbear: :sbear:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от greeneyed »

Светле, раздвам се , че усилията , които положи, за да стигнеш дотук, вече са възнаградени ; да виждаш промяна с всеки изминал ден и още и още , давай , момченце , всички вие го заслужавате. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от maranta »

Успешните първи стъпки са много мотивиращи за по-нататъшния (дълъг) път :daaa: Много силно ви стискам палци :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Светле, :gush:
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Да помогнем на Вальо!!!

Мнение от Златка Трънова »

Чудесни новини! Радвам се за успехите на малкия юнак!Поздрави и нека добрите промени да продължат!
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”