Свободата, Санчо ...

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от calico »

Мери, кому са нужни тия сравнения между двата форума? Сравненията всеки си ги прави при избора къде да се регистрира и пише, и това е личен избор, не обществена дискусия.
Щом има хора там, значи им харесва, и толкова. Сега ще ги съдим че им харесва ли?
Щом някой от тук ходи там, значи може да харесва и двете места, и това е нормално
Нека не сравняваме. Сравнението, също както и състезанието, също както и стриктните правила, не водят към прогрес, чешат егото само.

Обаче!!! Мисля че Гео активира тази тема не за да продължим да пишем тук по оня проблем, а по темата за свободата? Гео?
Ако е така, да дам и моя принос :mrgreen: : Свободни сме също така и когато приемаме различното. Приемаме без осъждане.
Иначе нещо ни дърпа назад и сме принудени да се затваряме, капсулираме, а не да се отваряме. А един затворник не е свободен.
Така че неизменна характеристика на свободния дух е приемането на различните и различното. И когато приемането е истинско, изчезва желанието за сравнения.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1494 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

calico написа:Обаче!!! Мисля че Гео активира тази тема не за да продължим да пишем тук по оня проблем, а по темата за свободата? Гео?

Грешката е моя, защото при вдигането на темата споменах дебата за модерирането, а нямах това предвид :ufff:

Ако е така, да дам и моя принос :mrgreen: : Свободни сме също така и когато приемаме различното. Приемаме без осъждане.
Иначе нещо ни дърпа назад и сме принудени да се затваряме, капсулираме, а не да се отваряме. А един затворник не е свободен.
Така че неизменна характеристика на свободния дух е приемането на различните и различното. И когато приемането е истинско, изчезва желанието за сравнения.
Калико, обичам те, мила :sbear: :slove: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Nela
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Фев 6, '11, 23:55
Местоположение: София

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Nela »

„Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.“
Надпис върху гроба на Никос Казандзакис.
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 768
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от maranta »

calico написа: ... Свободни сме също така и когато приемаме различното. Приемаме без осъждане.
Иначе нещо ни дърпа назад и сме принудени да се затваряме, капсулираме, а не да се отваряме. А един затворник не е свободен.
Така че неизменна характеристика на свободния дух е приемането на различните и различното. ...
Според мен свободният дух признава и правото на другите да избират свободно по-доброто за себе си :stiskam:

А един затворник не е свободен. - Тука нещо ми напомня за Платоновата пещера, а също и това, че робът не мечтае за свобода, а за собствени роби. :shock:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от scleri »

calico написа:Свободни сме също така и когато приемаме различното. Приемаме без осъждане.
Така че неизменна характеристика на свободния дух е приемането на различните и различното. И когато приемането е истинско, изчезва желанието за сравнения.
Звучи много красиво като лозунг, обаче погледнато от моята практична мъжка същност напълно неприложимо в живота. Не защото на мен не ми харесва, а защото противоречи на основния природен закон за борбата за оцеляване на вида / при хората разбирай и семейството, рода, нацията /
За пример ето ви следния актуален казус. Идва при вас един талибан който открито заявява че пред вас има два пътя. Или да приемете неговата вяра, и неговия начин на живот, или да бъдете заклан заедно с цялото си семейство. И вие какво? Ще кажете " Ами той е различен от нас но понеже аз съм свободен за това го приемам такъв какъвто е. Без обсъждане. "


[quote="maranta"
Според мен свободният дух признава и правото на другите да избират свободно по-доброто за себе си :stiskam:
[/quote]


Човек преди всичко е социално животно. За това приемам горното изречение, но с едно допълнение. - Стига това частно добро да не е за сметка на доброто на останалите. Елементарен пример - Един съсед има пълното право да празнува рождения си ден ако иска до ранни зори / според неговите представи за празник това е по -доброто за него / , стига неговия празник да не държи будни до същите ранни зори и всички останали съседи.
troll

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от troll »

Свободата на един човек свършва точно там, където започва свободата на другия.
:mrgreen:
Deleted User 2919

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Deleted User 2919 »

dal написа:
s_t_m написа:Свободата е на върха на рапирата и стои там, докато освободеният осъзнае своята отговорност за нея. Ако има сили да я поеме, става герой. Ако няма, получава дивиденти като утеха/награда за отказа си от свобода.
:nod: мчи те нали хората са два вида, при спорен въпрос кои са по нещастни :едните човеци нямат нищо и искат всичко , другите имат всичко и не искат нищо
нито единият нито другият са свободни , ние си носим веригите вътре в нас си и дори околните напълно да ни освободят-нашите си пирони държат здраво ; едно време един професор ни разправяше , че свободата било да се луташ между алтернативи , пък коя си щял да избереш не било важно.

свободата не струва нищо , пукнат грош не чини докато не ти я отнемат , докато не стане дефицитна и не изчезне -никой се не сеща за нея изобщо ;
то и като ти я отнемат некой път в името на рамките изброени от Гонел виждаш че няма мегдан да дишаш , ама траеш там...чакаш нещо да се оправи

тия в арабския свят хич не ги мислете , те имат доста права и свободи за които по традиция никой дума не отваря -и все пак в мюсюлманския двор пеят кокошките , а не петелът -жените вземат най важните решения и държат парите :D

И все пак 80 % от хората очакват настояват искат и търсят готов благонадежден модел за следване и някой да им случва нещата и да им казва какво да правят , а те да следват насоката.Знам че звучи възмутително и дразнещо ,обидно дори някак си , все едно зачеркваме добрия толерантния отстъпчивият диалогичният като непригоден , обаче това са природни пропорции и ние хората не можем да ги променим в никаква насока. Останалите 20 %имат потенциал за предприемане на безразсъдни, иновативни, откачени, неочаквани ,рискови инициативи , научни експерименти и тези , хрумвания , открития , непознати пътеки , идеи и изобщо неформалното гмуркане в тъмницата. Разбира се , че природата и тука се е погрижила , защото не може всеки пети да е тласкач , та накрая от тия около 20 % потенциалите дремат неексплоатирани в около 15-17 .
От тия 15-17 % при екстремални условия поставени повечето ще изкарат трето дишане , ноктите и потенциалите в името на кауза. Ама ако повярват в себе си , или нещо не ги принуди насила да го направят. Всяка ситуация извън нормалното русло води до прегрупиране вътре в со;циума и на първо място-с край на свободите и избора. При висок риск и тежка ситуация бързото и неправилно решение често е за предпочитане пред правилното и забавено решение. Бързи и грешни решения взимат импулсивните и безумните , а умните вземат по правило бавните решения , па еба ли му майката дали ще са правилни накрая , щом куцат закъснели и непотребни.
Обаче вождовете няма да спечелят сражението , а ще го спечелят индианците , заради масовката. Природата стимулира тези 80 % поради което.
Несвобода на пръв прочит , и огромната свобода от теб нищо да не зависи , да не вземаш решения за нищо , да не отговаряш нищо и като правиш нещо в ляво и в дясно да се опреж на себеподобните и колегите. Понеже пък добродетелите са да не си показваш рогата много , а 80 % е огромно мнозинство , то табутата моралите и етиките стимулират добродетелите , а не пороците на вождизма.
И останаха трите процента реализирани като потенциали вождове -Пръдналия Бухал , Цикламеното перо и Кьоравата невестулка , горе на големия хълм. Свобода на пръв прочит и огромна несвобода !щото погрешното решение носи гибел на тези 80 % долу и затрива племето....

Няма свобода , ами гледайте да е здраве , да има усмивки , нещо за ебане и за харчене , път за удоволствие и хоби за разтуха и това е положението , Минке , простете ако съм ви отегчила . Напоследък контактувам с хора дето тия работи са им през оная работа , та музата и т.н. :mrgreen:
Дал, харесвам начина ти на мисленето..Аз по философията в университета имах въпроса на изпита именно за свободата, абсолютна и относителна, и имах отличен по него. Преподаватела ни , евреин, направо скачеше от възторг, като дискутирахме с него на ..изпита. Тъй е.
Дал, подкрепям твоето .Добре казваш.Моят преподавател сигурно не само би подскачал, слушайки ти, а "повизгивал бы от восторга" :dovolen:
Deleted User 2919

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Deleted User 2919 »

И това изказване на Дал dal » Вто Мар 19, 2013 8:23 pm ,струва да го прочетеш: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 6&start=45" onclick="window.open(this.href);return false; :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1494 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

Вдигам темата заради този материал. Мислила съм в тази посока, но не мога да облека мислите си в думи толкова аргументирано, а и не бях стигнала кой знае колко далече на чисто интуитивно ниво. По-скоро ми се мотаеше като вътрешно усещане за неяснота, както и дискомфорт от неумението да го обясня дори на себе си. Смятам, че Прозореца на Овертон като начин за дехуманизиране на обществото е тема, която може да се коментира тук, защото малко или много стигнахме до извода, че свободата зависи от моралните рамки на индивида.

''Технологиите за промяна на общественото мнение и морал са много рафинирани. Обществото-жертва не усеща по какъв начин с времето е подмамено и накрая измамено от манипулаторите...

„… пускайте малки дози отрова в избрани сърца, правете го между другото и вие съвсем скоро ще се изумите от получените резултати”.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от calico »

:nod: :nod: Оооо, прозореца на Овертон. Отдавна са ни го отворили- един по един, за едно и друго, безвъзвратно и безнадеждно и необратимо сме дали фира по някои въпроси.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”