Свободата, Санчо ...

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

Да, Мимка, права си. Революциите винаги изяждат децата си.

И все пак. Нали някой трябва да се бори. Или ... ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от dal »

dal написа:хубава тема и хлъзгава....тъкмо се засилиш и си се разчекнал отгоре и...
няма да цитирам никого , ама от личен опит съм виждала , че свободата е една куха ефимерна кутия , поставена много нависокото
хората я зяпат , докато си изкълчат вратовете , също добре се вижда като те тръшнат по гръб , в туш -е тогава най личи отгоре , лъскава и люшната
в нейното име колкото кръв се е проляло , толкоз дъжд по земята не е падал
свободата е еманацията на човешката глупост , защото повечето хора не знаят какво да я правят , не умеят да я впрегнат и заебеш ли се с нея надълбоко -изпадаш в множествени поледици , в сериен шпагат
хората нямат нужда да са истински и абсолютно свободни , защото не им е нужно всъщност-жените се възпитават от стадий зигота да са несвободни , а слугуващи , социализиращи се /демек нагъзени/ , премълчаващи , преглъщащи , неравни , подгънати и многопрофилни.
мъжете пък се възпитават в обратното , но те по природа мрат 10 години по рано , боледуват от три пъти повече болести и са несвободни завинаги , защото зависят от жените-да ги пръкне , да ги друсне , да ги дондурка , да им обърше сополя , да го зашлеви след родителска среща , да му направи яйца на очи , да го учат даскалиците , да го опъне първото гадже , да го поеме жена му , да му народи дребни дечиня , накрая да му бие шута и разбие сърцето , да го придружи сестра в линейка при инфаркта и да го ореват десетина комшийки + дъщеря.Евентуално.
Свободата е зло , защото стремежът към нея пълни оперетите , картинните галерии ,библиотеките , обаче и гробищата.
Няма по дъвкано и обругано понятие и по меркантилна използвана от всеки злодей примамка , под която да се скрият нечистите намерения.
Свободата е знаме под което мършеруват напълно предимно и изцяло несвободните.
Малките са несвободни щото нямат история и са кухи лейки още
Възрастните са несвободни защото мозъчните клетки бърже мрат , а склерозата тича насреща със зачервени бузи
Зрелите са несвободни , щото гонят баирите нагоре и не знаят какво търсят , а докато го стигнат -вече са в предното ниво
Ако си цар над тебе има господ , под тебе везир да те прецака
Ако си просяк под тебе няма нищо , над тебе са всички останали
Ако си умен си нещастен , щото слугуваш на модела обществото и се съобразяваш с всички и накрая за тебе си сили нямаш
Ако си глупав си щастлив , щото цялата тази тема Гео, хич не ти минава през акъля

Ще ме прощаваш за древногръцкия.... :lol:

ааа , Фром го не чети хич по темата , той не разбира свободата -нищо че е писал за нея доста -за свободата му е разказвал един приятел на 4
бири и то при положениече музиката свири. Високо -та не го е и чувал


Натисна ме муза . В името на свободата се водят всички войни .Всички демокрации + нашата включително . Национализациите. Приватизациите после. Конституциите , дето никой ги не спазва. Ми църквата? Ами всички видове сдружения на всякакви принципни и безпринципни позиции , от партиите до отбор ягода в детската градина и от манчестер юнайтед до МОСАД? Ти знаеш ли кое е било първо преди шумер , сделката или браковете? Обаче ще млъкна :mrgreen:
От декември 2011 до днес не съм променила мнението си грам
За добро или зло мога да се самоцитирам
Като пусна новини пак същото мисля като гледам какво се случва
Четох горе 7 те точки на Ганди, дума не можеш му отмести, прав е! Ама го утрепаха
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

''Човек и добре да живее, умира и друг се ражда'' рекъл е ювиги Омуртаг и прав е бил човека. В случая е важно какво ще остане след човека. А след Ганди е останала дълбока следа. Дори и само тези думи да беше казал, пак света щеше да го помни :nod: ...

Иначе ми се щеше да коментираме свободолюбието на унгарския народ и прилежащите му политици :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от nadin »

Много съм съгласна с Дал. Оказва се че много се заиграваме с понятия които отдавна са изпразнени от съдържание. Свобода, демокрация, народ, патриотизъм, и т.н. Това са думи които ако запиташ 100 човека какво значат ще получиш 100 различни отговора, но в името на които са се пролели тонове кръв. А сега за унгарците. Хубаво е да се потупат по гърдите и да кажат ние няма да играем по свирката е и, какво после. Това ще помогне ли на унгарците като цяло да заживеят по-добре или само ще чувстат горди от това че са се опълчили. И въобще какъв е смисълът на всичко това - да сме горди, да живеем добре, да сме щастливи, да строим нещо( социализъм, демокрация .. ). Французите сега по-добре ли живеят от англичаните и датчаните? За каво им беше френската революция? Индия сега по-добре ли е от Хонг Конг след като с кръв изгониха англичаните. Въобще имам чувството че често робуваме на понятията и идоли, без да се замисляме и се действа без да се огледаме няма ли и друг начин да се постигне дадена цел и дали винаги целта оправдава средствата. Как един човек ще действа в дадена ситуация зависи от самия човек от интелекта му, от възпитанието, от манталитета, от натрупания опит, това е неговата лична свобода това е правото му да реши дали да се бори или не, без да му се слагат етикети ( герой, лидер, комформист, маргинал, лумпен и прочие ). И тука отново ще цитирам дал че в такива ситуации глупакът се чувства много по-щастлив защото тези душевни терзания въобще не го вълнуват, а в повечето случаи и не ги осъзнава като проблеми. За себе си мога да кажа че ако по телевизия или радио излезе някой независимо кой и в границата на три изречения ми спомене три пъти думи като народ, свобода, демокрация, патриотизъм, човешки права, експлоатация , просто превключвам канала, за да не се дразня. Моята стойност като човек не се базира на това дали в историята на земите където живея или на националността с която съм родена е имало велики революции, потресаващи открития, световни лидери или недостижими спортни постижения. Аз мога да бъда оценявана само по това което върша аз лично. Всички епитети които другите хора ми дават на базата на националната ми принадлежност например говорят много повече за тях отколкото за мен. В този смисъл изречения като горд съм че съм българин ( французин, американец, канадец ) или срамувам се че съм българин ( французин, американец, канадец) са абсолютно безмислени. Това означава че аз като личност се отъждествявам с една нация а това съвсем не е така , това би ми стеснило хоризонта прекалено много.
И за край една интересна случка. Преди вече 17 години за пръв път пътувах в западна Европа и по-точно до Лондон. Всичко ми беше интересно и ново, опитвах се да разговарям с хората и да разбера техния начин на мислене и наистина ли има чак толкова голяма културна разлика м/мен и тях. На една вечеря се запознах с един американец който също излизаше от Америка за първи път. С него почти не можах да разговарям , защото просто за него две гледни точки за нещата не съществуваха. Америка беше най-великата нация. Американците бяха най-добрите бизнесмени и все в тоя дух. Преди два месеца пак се видяхме със същия американец този път в Германия. Беше съвсем друг човек, по-толерантен, по-ведър, с повече чувство за хумор и самоирония. Питам го защо така бе Стивън и неговия отговро беше тогава бях много млад, след това пътувах много видях много и говорих с най-различни хора и това ме промени..
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

nadin написа: ... Оказва се че много се заиграваме с понятия които отдавна са изпразнени от съдържание. Свобода, демокрация, народ, патриотизъм, и т.н. Това са думи които ако запиташ 100 човека какво значат ще получиш 100 различни отговора, но в името на които са се пролели тонове кръв ...
В този ред на мисли кои са съдържателните понятия по твое мнение, Надин ? Нали като се отхвърля някакъв принцип, на негово място трябва да има друг. Щото природата не търпи вакуум, а ние, хората, не можем да живеем като зеленчуци. Затова очаквам да ме убедиш, че всичко, което са правили безумците, дето са вярвали в ония думички, няма никакъв смисъл. И, респективно, какво има смисъл ? ... :arrow:

Това не е дуел или караница, не те предизвиквам да се хванем за косите. Това е обмен на мнения - на хората е присъщо да водят разговори, дори и да не са съгласни един с друг. Пиша го, за да спестя евентуални заяждания от други съфорумци ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от nadin »

Гео, граф написа:
nadin написа: ... Оказва се че много се заиграваме с понятия които отдавна са изпразнени от съдържание. Свобода, демокрация, народ, патриотизъм, и т.н. Това са думи които ако запиташ 100 човека какво значат ще получиш 100 различни отговора, но в името на които са се пролели тонове кръв ...
В този ред на мисли кои са съдържателните понятия по твое мнение, Надин ? Нали като се отхвърля някакъв принцип, на негово място трябва да има друг. Щото природата не търпи вакуум, а ние, хората, не можем да живеем като зеленчуци. Затова очаквам да ме убедиш, че всичко, което са правили безумците, дето са вярвали в ония думички, няма никакъв смисъл. И, респективно, какво има смисъл ? ... :arrow:

Това не е дуел или караница, не те предизвиквам да се хванем за косите. Това е обмен на мнения - на хората е присъщо да водят разговори, дори и да не са съгласни един с друг. Пиша го, за да спестя евентуални заяждания от други съфорумци ...
Не казвам че думите нямат смисъл изобщо , а че всеки ги разбира различно и в този смисъл те нямат едиствено значение, а се използват като клишета изпразнени от съдържание. Ако някой ти каже че трябва да направиш това и това за благото на народа ти ще го послушаш ли? Какво е народа и какво е неговото благо? Ние с теб сме част от този народ но мислим различно. Аз не бих се съгласила с неща които ти искаш а ти не си съгласна с неща които аз искам. Как тогава някой ще се бори за нашето благо? Тези които са проливали кръвта си са били прави за себе си, затова са я пролели независимо с какви лозунги на уста са се хвърляли на барикадите. Въпросът е от гледна точка на времето какви са резултатите от тяхната саможертва? Мисля че в човешката история като цяло има много погроми извършени в името на свободата, братсвтото, равенството, християнските ценности и други подобни. И пак да кажа понятията не ме правят това което съм , аз нямам нужда от думи които да ми казват как да постъпвам кое е правилно и кое не. Моралът ми е моя вътрешна осъзната потребност да постъпвам по определен начин, а не това което по една или друга причина е модерно да се смята за морално правилно стойностно и т.н. Няма непреходни човешки ценности. Би било хубаво ако има но няма в течение на времето ценностите са се менили от канибалите по Соломоновите острови , през хуманизма на ренесансова Европа до съвременните общества роби на парите и удобствата. Това което на нас сега ни се струва ужасно, нечовешко, жестоко, преди 1000 години се е възприемало като съвсем нормално. У всеки от нас на дъното лежи един звяр моралът е това което спира звярът да вилнее наоколо. При много хора се получава при други не.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

'' ... - Тук има някакво чудо, началство ... Някакво странно чудо, та умът ми не го побира. Всичките тези безчестия, грабежи, кланета, които ние, бунтовниците, извършихме, доведоха принц Георгиос в Крит - свободата !
Погледна ме с изблещени очи, изумен.
- Загадка ! - промълви той. - Велика загадка ! За да дойде, значи, свободата на този свят, трябва да станат толкова убийства и толкова безчестия ? Защото, ако седна да ти изреждам какви мръсотии сторихме и какви убийства, ще ти настръхнат косите ! И все пак какви бяха резултатите от всичко това ? Свободата ! Вместо да запрати гръм и мълния да ни изгори, Бог ни дава свободата. Нищо не разбирам ! Разбираш ли ти това, а, началство ? - запита той измъчено.
Какво да разбера ? Какво да му кажа ? Или не съществува това, което наричаме Бог, или Бог обича убийствата и безчестията, или това, което наричаме убийства и безчестия, е нещо неизбежно в борбата и страданията на света ... ''

'' ... Що за бяс е това, мисля си аз сега, когато ми дойде акълът, що за бяс е това да се нахвърляш, да хапеш един друг човек, без да ти е сторил нещо, да му отрязваш носа, за му отсичаш ухото, да му разпаряш корема и да викаш Господа да слезе да ти помогне – ще рече, и той да реже носове и уши, и да разпаря кореми ? Но по онова време, видиш ли, кръвта ми кипеше, къде ти акъл да се замисля за тия работи ! Правилните, честни мисли искат спокойствие, старини, беззъби уста. Когато си беззъб, лесно е да кажеш: ''Срамота, момчета, не хапете !'' Но когато имаш всичките си трийсет и два зъба ... Звяр е човекът на младини, див звяр, хора яде!'' ...

И още малко.

'' ... И ти съзнаваш вече съвсем ясно, че ценността на човека се състои в това: да търси и да знае, че търси невъзможното; и да бъде убеден, че ще го постигне, защото знае, че ако не прояви малодушие, ако не послуша това, което му нашепва разумът, а стиска зъби и продължава да преследва невъзможното убедено, упорито, тогава става чудото, което безкрилият ум никога не би могъл да проумее: невъзможното става възможно ...''

Никос Казандзакис

Нямам какво да добавя ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от lila »

Е и ?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

nadin написа: ... Моралът ми е моя вътрешна осъзната потребност да постъпвам по определен начин, а не това което по една или друга причина е модерно да се смята за морално правилно стойностно ...

... У всеки от нас на дъното лежи един звяр моралът е това което спира звярът да вилнее наоколо. При много хора се получава при други не.
За да отговоря, ще цитирам собственото си мнение, с което отворих темата
Гео, граф написа:
Та ! Думата ми е за свободата. Не физическата, духовната свобода. Тази на избора. Тази да можеш да казваш ''не'' когато си принуждаван към обратното. Тази на вътрешния баланс и на живота в мир със себе си ... По начало всеки е свободен да направи каквото и да е. Всичко. Дори да открадне, дори да убие. Стига да е готов да си плати за това - да си изтърпи наказанието. Това е достойният начин. Проблемът идва когато искаш да направиш това-онова, но да минеш гратис !
Пак приказката е за вътрешния баланс, дето философите му викат морал, пък аз, щото нали не съм философ, му викам лично право на избор. Някак ми се струва, че имаме много сходни позиции, Надин, но ги изразяваме по различен начин, не ли :?: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

lila написа:Е и ?
А сега Вивалди ... :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”