Свободата, Санчо ...

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от lila »

блажени са верующите :hihihi: и да не изброявам кои още
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от vili_assenova »

:?: ....това е казандзакис...
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от lila »

... а отдолу Христос - 754 г. пр. новата ера ;)
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

lila написа:... а отдолу Христос - 754 г. пр. новата ера ;)
Подмладила си Христос с има-няма 754 години. Ако не знаеш, да те светна - от рождеството Му започва новата ера ( мислех, че и децата го знаят :twisted: )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от vili_assenova »

гео-граф, честно казано и аз така си мислех-че и децата го знаят това нещо, като го прочетох това изявление бая се сепнах, но явно и тук яко шетат титани на мисълта...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

Никога до вчера, когато прочетох тези редове, не се бях замисляла за такъв аспект на вината :swonder: ...

'' Вината е движеща сила и проклятие на човешката раса от първите дни на нейния разум. Убеден съм, че си я носим до гроб — всички ние. Аз съм продукт на чувството за вина; негов субект; някога — негов роб… Но съм се примирил с него; най-накрая разбрах, че то е необходим елемент на собствената ми мяра за човечност. Аз виждам как ти преценяваш смъртта — на пазача, на Дейв, на Лейла; виждам също и заключенията ти за много други неща: колко глупава, извратена, късогледа и егоистична раса сме ние. Но макар и това в много отношения да е истина, вината е съвсем друго нещо. Без вина човекът нямаше да е по-добър от останалите обитатели на тази планета, без да броим един определен вид китоподобни, за които току-що ми напомни. Погледни към инстинкта, за да можеш да оцениш вярно свирепостта на живота, да си представиш дивия свят, преди в него да нахлуе човекът. За да видиш инстинкта в най-чистата му форма, вгледай се в насекомите. Там ще откриеш война, която продължава вече милион години без нито едно примирие. Въпреки огромните си недостатъци човекът все пак притежава много повече импулсивна доброта от всички други същества, при които инстинктът ръководи по-голямата част от живота им. Импулсът да правиш добро според мен се дължи пряко на способността да изпитваш чувство за вина. Това чувство е свързано и с най-лошото, и с най-доброто у човека.''

Роджър Зелазни
Името ми е Легион
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Мириам »

Какво значи да си свободен,не е ли това свободата на избора,да можеш да направиш това, което искаш и мислиш с последиците му.
Хората мечтаят за свобода,а като я получат незнаят какво да правят с нея,виждат,че не могат да управляват живота си,пътуват към дъното.Искаме примерно да живеем сами,да напуснем дома си и да бъдем свободни,и накрая го правим,щом го получим обаче,пак не сме доволни,не можем да я овладеем тази свобода и искаме пак да живеем по старуму,"заробени",защото тогава няма пълна свобода,но има любов ,има съобразяване-от двете страни,има близост.А,когато си свободен си сам!Струва ли си да не си ангажиран в нищо,да не се съобразяваш с никой,но и никой да няма нужда от теб,хората да те избягват,да не те търсят,защото нищо не можеш да им дадеш-та ти си свободен!
Свободата е вътрешно чувство,всеки е свободен в крайна сметка,но си носи последствията.Ако имаш принципи в живота и морал,ти си свободен да се съобразяваш с тях!Всъщност човек сам избира до колко да е свободен,имам предвид,че ние съзнателно се "заробваме"примерно да гледаме мъж,да се оженим,да имаме деца-знаем,че ще трябва да им "робуваме",но правим този избор,защото знаем,че и много неща ще спечелим!
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Мириам »

а,и никой,които има близки,приятели,мъж,жена,деца,куче,цветя,ако щеш не може да е напълно свободен,но пък може да си свободен да бъдеш добро същество,да помагаш на другите,да ги обичаш,да бъдеш полезен-този избор никой не може да ти го отнеме!И тогава си истински свободен-не робуваш на вина,на самота,на отричане,на егоизъм,на самосъжеление-а тези неща са по страшни,от това да си зависим!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Гео, граф »

Потърсих тази тема по повод дебата относно модерирането на форума. Изчетох я цялата, изненадах се от себе си, възхитих се от други, па рекох да я вдигна, че има още възможности за чоплене на пъпен мъх в нея (Дал, :sbear: :liubov: )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Свободата, Санчо ...

Мнение от Tanet »

Гео, преди два дни четох по темата за свободата https://draganbachev.wordpress.com/2013 ... %B4%D0%B0/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”