Въпроси разни и разнообразни

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от kim »

И за мен. Ето, че научихме още нещо :nod:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от scleri »

Както сама си се досетила от името това задвижвано с вода съоръжение е замествало чираците в ковачницата. Ония яки момчета които са размахвали тежките чукове. Водното колело което виждаш на снимката върти един вал / ос / от другата страна на който има голямо дървено колело. В единия край на това колело има забито здраво дръвце. / Нещо подобно на чекръка с който бабите са навивали преждата. Сещаш се за колелото което те въртят, а на другия край е масура на който се намотава преждата / Та това стърчащо дръвце / което прилича на дръжката на чекръка / като се върти заедно с колелото натиска единия край на един лост на другия край на който има железен чук. Правейки пълна полуокръжност дръвцето натиска този лост и го сваля до долно положение. При това положение другия край на лоста / заедно с чука / се вдига в крайно горно положение. След това дръвцето губи контакт с лоста / защото започва другата половина от пътя си изкачвайки се нагоре Тъй като няма вече какво да го държи чука се стоварва с пълната си тежест върху наковалнята и парчето метал което майстора държи върху нея. Правейки горе долу оборот в секунда / или за малко повече в зависимост от желанието на майстора / чука успява да нанесе няколко удара преди желязото да изстине. За разлика от чираците този механичен чук не се уморявал, и удрял с еднаква сила на едно и също място.
Такива самокови имало на много места из България. Явно в района на Самоков са били толкова много че са дали и името на селището.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Миша »

Такива самокови имало на много места из България. Явно в района на Самоков са били толкова много че са дали и името на селището.
Да, ето каква информация ми пратиха на лични току що


От тези съоръжения, които са монтирани тук още през 15-16 век, произлиза името на град Самоков.Някога тук е имало римско селище, а сегашният град е възникнал по-късно – в началото на XIV век като рударско селище. По това време българските занаятчии влезли в пряка връзка със западноевропейските рудари саксонци, наричани саси, и по техен образец били въведени саксонски пещи (видни), ковашки работилници (мадани) с духала и големи чукове (самокови – откъдето идва и името на града), движени с водна сила.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от kim »

Вероятно името на гр. Мадан произлиза от същите тези съоръжения.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Миша »

Като говорим за руда и рудници вижте какво попадение имам от тази година, не можах да го хвана точно, на живо е приказна изумрудена картина , изоставен
рудник над Панагюрище

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от kim »

Изумрудено и отровно :nod:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Миша »

kim написа:Изумрудено и отровно :nod:
Умееш да ме приземяваш :lol: , и ММ тъй ми натри носа :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Ава_и_мама »

Аз като "кореняк Панагюрка" се сещам за няколко бивши медни рудници в Панагюрска община:
Мина Елшица, мина Радка, мина Цар Асен, комплекс Асарел Медет(само той работи). Всички са в окаяно състояние и са страшна гледка. Някои от тях имат утайници, които точно така изглеждат. Държавата дава милиони левове за облагородяване(залесяване) на терените, но нещо не се получава. Все едно си на Луната, няма тревичка, локви с цвят зелен, червен, лилав :shock: Ужас! :x
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от kim »

Ами то това си е май точно утайник.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 2919

Re: Въпроси разни и разнообразни

Мнение от Deleted User 2919 »

Има ли адрес този магазин Ботаника?Харесах покривалата за зимата, многократни за употреба
http://botanika.bg/catalogue/product/zi ... -1-br-1832" onclick="window.open(this.href);return false;
Кое от тях е по-добро?:
https://www.otrovi.com/zimno-pokrivalo- ... -hivertex/" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Разни и разнообразни теми”