Сибирски бор (Pinus sibirica)

Публикувай отговор
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 117 пъти

Re: Кедъров бор

Мнение от Бобсъна »

Семената на P.Pinea в Турция се наричат чам фъстък,но си е бор,както и P.Sibirica! :ieeemyzh:
Изображение
Deleted User 2919

Re: Кедъров бор

Мнение от Deleted User 2919 »

Бобсъна написа:Семената на P.Pinea в Турция се наричат чам фъстък,но си е бор,както и P.Sibirica! :ieeemyzh:
Тогава пресни семки намери и за нас :stiskam: и ще те включим в нашата група на кедъров бор :dovolen: . Аз мога да опитам и с тези семки, чам фъстък, да опитам да ги отгледам в хладилника :dovolen: .Аз за шам фъстък чух, за чам фъстък нищо не знам.. Може би не правилно чух от турците произношение, не твърдя..
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 117 пъти

Re: Кедъров бор

Мнение от Бобсъна »

Е,вече знаете!!Чам на турски е бор.....буквално "боров фъстък"... а Шам фъстъка си е друга бира....Прочее има около 20 -тина иглолисти които дават ядливи семена...

:ieeee: :ieeemyzh:

П.п P.Pinea се среща доста често в градското озеленяване напоследък...най вече в Ю.България:

Изображение
Изображение
Deleted User 2919

Re: Кедъров бор

Мнение от Deleted User 2919 »

Видях в кв Чайка подобно..Но семки и шишарки не видях, сигурно събират ги редовно :dovolen: Е, намери тоз Чам..Аз ще опитам също да потърся..Само да не расте в южна Турция до Средиземното, а в Чайка да е друго.. , за коя зона са? Следваща година и в поръчка за иглолистни ще потърся, може би ще предложат.
Deleted User 2919

Re: Кедъров бор

Мнение от Deleted User 2919 »

Но аз това :hmmm: намерих:

Изображение
Не приличат семките на Ринус Пинея на ядливи..Много са дребни и на семките на обикновен бор приличат.. :hmmm:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Кедъров бор

Мнение от clock »

Алинаааа, Алинааа! Липсваш ми! Не се сърди и ела! Такива хубави ацери разглеждаме! А и аз ще си имам аляски кедърчета, снимка ти показвах! Моля те, Алина, върни се!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Кедъров бор

Мнение от Daniela Pargu »

Приятели,за кедровите ядки ,дето ядем в салатите и пр. -са от сибирски бор,не от пиния! Кедровото масло- и то не е от пиния :svekurva:
Deleted User 3996

Re: Кедъров бор

Мнение от Deleted User 3996 »

Daniela Pargu написа:Приятели,за кедровите ядки ,дето ядем в салатите и пр. -са от сибирски бор,не от пиния! Кедровото масло- и то не е от пиния :svekurva:
Аз съм с обратното впечатление- че, навсякъде по магазините в България кедровите ядки са от морски бор.
Всички продукти от сибирски кедров бор са скъпи.
Само погледни цените на ибей и на руските борси за белени кедрови семена.
Поръчах си тази година изгодно 0,5 кг семена от сибирски бор за 21 долара(необелени) Обелените са още по скъпи.
Кедрово масло от сибирски бор, което най изгодно досега съм намирал в Бг :
100мл -25лв
250мл-45лв
500мл-72лв
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Кедъров бор

Мнение от Daniela Pargu »

О,да ,прав си !Точно това имам предвид-маслото за микроскопски наблюдиния и истинските ядки. От пинията са ядливи също /не че са фалшиви,де/,както и от още няколко иглолистни,но "кедрови "/парадоксално/са руските :dovolen:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Кедъров бор

Мнение от mugofrodo8 »

Ядките на Пинеята се наричат пиньоли и не спадат към групата на кедровите борове :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”