Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от ToBo »

Нали ще сме вече подредени, опитвам се да разработя отделна тема :dovolen: С уточнението, че ако подвеждам някого с погрешна информация, mugofrodo8 ще ме нахока и ще ме поправи :mrgreen:

Лъжекипарисът е много разпространен и с много приложения в градините. Семейството е голямо и разнообразно, включващо много и различни сортове, подходящи както за масиви и живи плетове, така и за единично засаждане. Предпочита добре дренирани влажни почви.

Chamaecyparis obtusa (Japanese cypress, hinoki cypress) (японски кипарис)
Основният вид е дърво, разпространено в Япония. Достига 35 височина и диаметър на стъблото 1 м. Ценено е заради качеството на дървесината, която има естествена резистентност към гниене.
Листата (иглиците) са люспести, 2-4 мм дълги, и завършват с тъп край, а не са заострени.
Изображение

Изображение
Съществуват над 200 декоративни култивара с най-различна големина и форма.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chamaecyparis lawsoniana (Port Orford cedar,Lawson cypress) (Лавсонов кипарис)
Основният вид е дърво, произхождащо от Америка - Орегон и Калифорния на надморска височина до 1500 м. Достига височина 60 и повече м и диаметър на стъблото 1,2-2 м. Листата (иглиците) са люспести, перести/папратовидни, 3-5 мм дълги, с тънка бяла линия на долната страна.
Отглежда се за дървесина, която е лека, но има добра якост и устойчивост на гниете.
Изображение

Изображение
Декоративните култивари за отглеждане в градините са стотици с различна форма, размер и оцветка. Точно в тази група са предпочитаните за жив плет сортове.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chamaecyparis pisifera (sawara cypress) (грахов лъжекипарис)
Родината му е Япония. Бавно растящ до 35-50 м с диаметър на стъблото до 2 м. Възрастните листа са люспести, перести, 1,5-2 мм дълги, със заострени връхчета, разположени в срещуположни двойки, зелени с бяла ивица. Младите листа са меки, синьозелени иглици, 4-8 мм дълги.
Дървесината е ценена за строителство, с интересна шарка и резистентност към гниене
Изображение

Изображение
Има много различни форми и големини с декоративно приложение, включително джуджести и с различно оцветяване на иглиците, и такива, които запазват игличестата форма на младите листа.

Цялата информация и снимките са от Уикипедия

Засега толкова :dovolen: Ще допълваме
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от mugofrodo8 »

Браво много си е добре нищо и никой няма да хокам може би себе си малко че все за нещо не ми остава време от толкова работа пускайте теми и ще допълваме :daaa:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от ToBo »

Освен Nootkatensis има ли друг за описване още?
Ти не си длъжен да ни пускаш теми :nod: Малко и ние да се размърдаме :lol:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от mugofrodo8 »

И Chamaecyparis thyoides
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от ToBo »

Chamaecyparis nootkatensis (Cupressus nootkatensis, Nootka cypress, yellow cypress, Alaska cypress, Nootka cedar, yellow cedar, Alaska cedar, and Alaska yellow cedar)
Произхожда от западното крайбрежие на Северна Америка. Среща се от Аляска на север до северна Калифорния на юг. Вирее на влажни места в планините, но се среща и на по-ниска надморска височина. Предпочита хладно лято и полусянка до слънце. Достига височина 40 м. Обикновено клоните имат плачещ ефект. Листата са перести, тъмнозелени, люспести, 3-5 мм дълги.
Най-старият екземпляр е описан в Caren Range и се смята, че е на 1834 години.
Изображение

Изображение
Дървесината му е една от най-ценените в света. Използва се за подови покрития и други интериорни решения. Също и в строителството, и в корабостроенето. Има нужната издръжливост, а се обработва лесно. Поради високата резистентност към киселини се ползва и за сауни и акумулаторни кутии. Има и екстериорно приложение.
Има и много добри качества като дърво за огрев.

Растението се използва често в ландшафтни решения поради красивия падащ ефект на клоните. Най-популярния култивар е Chamaecyparis nootkatensis Pendula.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от ToBo »

Chamaecyparis thyoides (Atlantic white cedar, Atlantic white cypress, southern white cedar, whitecedar, or false-cypress)
Изображение
Родината му е атлантическото крайбрежие на Северна Америка. По-конкретно източното крайбрежие на САЩ на юг от Канада. Расте в сладководни блатисти местности в кисели и бедни на кислород почви на 20-100 от океана и на височина под 50 м.
Дървото достига около 30 м височина и 0.80-2 м обиколка на ствола. Листата са умерено плоски, перести, със сивозелен цвят. Люспите са 2-3 мм дълги.
Изображение
Семеначетата до една година имат игличести листа.
Изображение

Както и на другите, дървесината се използва за строителство. Както и за лодки и облицовки.
Информацията и снимките пак са от Уикипедия.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от ToBo »

Като съм си пуснала тема, да си покажа моите :lol:
Имам писифера Булевард, но той не е толкова забележителен още, защото е втора година бебе.

chamaecyparis obtusa Chirimen все съхне и се сърди, но е жив и има прираст. Всъщност не изглежда толкова зле, колкото на мен ми се струва :lol:
Изображение

Ей това ми е любимец. Дойде със сбити и измъчени корени, жълтеещо и нещастно. Но явно си намери мястото
chamaecyparis lawsoniana wissel's saguaro
Изображение

Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
PEPI76
Дълго кафе
Мнения: 123
Регистриран на: Апр 22, '16, 08:01
Местоположение: в.з. Осеново, 14км ССИ от Варна
Обратна връзка:

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от PEPI76 »

Хмм, не съм виждал нито един от тези видове които пусна!Но няма и да ги имам вече, просто не остана място!
Тези дни ще снимам мпите лъжекипариси, които вече са стари кучета при мен, мисля че са 4-ти сезон!
Преди години първата ми сериозна поръчка беше от разсадник Интродукция/ до Ст. Загора/- всичко ми се хеана и е качествено!Тогава броих 120лв за десетки смарагди, лъжекипариси и туи и ми се струваше че съм полудял да давам толкова пари, а в днешно време... :lol:
Моята градина- "Част от мен":
http://gardemaister.snimka.bg/flowers/g ... 227558.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето в градината ми:
http://www.stringmeteo.com/stations/osenovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от ToBo »

То Сагуарото не иска място ;) Колоновидно и разперено на ширина докъм 80 см го дават. Наистина обръща клоните нагоре като кактус :nod: Моето е трети сезон и е високо над метър, а широко - към 35 см.
Другото също е джудже :nod:
Никога не е късно да засадиш клематис...
PEPI76
Дълго кафе
Мнения: 123
Регистриран на: Апр 22, '16, 08:01
Местоположение: в.з. Осеново, 14км ССИ от Варна
Обратна връзка:

Re: Chamaecyparis (Лъжекипарис)

Мнение от PEPI76 »

Tobo, прави ми впечатление че не гониш размер... :lol: , все по компактните си падаш :stiskam:
Сега ще ти пусна снимка на един мой лъжекипарис..
Моята градина- "Част от мен":
http://gardemaister.snimka.bg/flowers/g ... 227558.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето в градината ми:
http://www.stringmeteo.com/stations/osenovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”