Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

renimoss написа:Не е ли правилно да се произнася Сциадопитис, а не Шадопитис? Както казваме сцила (Scilla), сциофит (сенколюбив, sciophyt). Ако беше Шадо- щеше да се пише Shado- ...
Не е грешно да се произнася Сциадопитис имайки в предвид че така се произнася на английски. Но при ботаническата лексика две еднакви думи се произнасят по различен начин. Тук имаме дума която е на латиница с есперанто произход и буквално означава Шадопитис. Тук няма нищо общо сенколюбив нито пък Scilla произхода на думата има предвид дърво с форма на клъстерите на чадър а не сенколюбиво - така че на английски звучи Сциадопитис (Сцаядопитис) а на латински се произнася Шадопитис.
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

незабравка написа:To Grune Kugel не означава ли зелена топка?Май не е нормално да жълтее.Ако само жълтте добре,но ако започне и да покафеняват връхчетата,при мене така стана на втората година-хлороза е вероятно и трябва трайно вкисляване на почвата,за да може да се усвои желязото,което се вкарва-Мугофродо ще каже как най-добре става.Аз преди поливах с алуминиев сулфат ацидофилите ,пък то после го включиха в едни списъци със забранени в-ва,понеже съдържа тежки метали-олово и тн.Ачо използва амониев сулфат мисля и аз съм купила но не знам как се използва -дози,мози и тн.Може и само сяра да се вкара мисля? :hmmm: Или органични ацидати- угнил компост от кори на цитрусови-аз ги събирам като правя фрешове,утайка от кафе.Ама внимателно да се проучи кое-как,да не изкараме очи,вместо да изпишем вежди,че зер тези чадъри растат със скоростта на пиян охлюв и затова са много скъпи . :mrgreen:
Оо трябва да сте доста внимателни с ползването на сяра за вкисляване - стар метод но изисква дълъг период от време около година - две преди това се вкопава дълбоко на 30 40см.и мястото за засаждане ще е готово след година -две. Грюн Кюгел е в различно зелено в сезоните и само на по продължително слънцестоене жълтее. Повечето джуджести форми на шадопитисите и криптомериите се нуждаят не само от добър дренаж а и от дебел мулч под който първите няколко години се вкарват органична материя било торф, листовка, игловка в последствие на които с времето се получава киселата почва.
Deleted User 2919

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от Deleted User 2919 »

elena kirilova написа:прекрасен е Престо,прекреасен
Но това повече прилича на Биг Филип

ИзображениеИзображение
Зелената Топка, Грюн Кюгел
Изображение
И аз набелязах Sciadopitys , като има поръчки, ще го потърся :stiskam: ., както и един бор. :stiskam:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от renimoss »

mugofrodo8 написа:
renimoss написа:Не е ли правилно да се произнася Сциадопитис, а не Шадопитис? Както казваме сцила (Scilla), сциофит (сенколюбив, sciophyt). Ако беше Шадо- щеше да се пише Shado- ...
Не е грешно да се произнася Сциадопитис имайки в предвид че така се произнася на английски. Но при ботаническата лексика две еднакви думи се произнасят по различен начин. Тук имаме дума която е на латиница с есперанто произход и буквално означава Шадопитис. Тук няма нищо общо сенколюбив нито пък Scilla произхода на думата има предвид дърво с форма на клъстерите на чадър а не сенколюбиво - така че на английски звучи Сциадопитис (Сцаядопитис) а на латински се произнася Шадопитис.
Както сам си написал в първия си пост в темата
Неговото родово име идва от гръцките представки (sciado)- означава "в сянка" и (pitys) , което означава " бор "

Името Sciadopytis е публикувано през 1842 и едва ли има нещо общо с есперанто. Затова правилно би било Сция(а)допитис. Не че е толкова важно, но да сме точни :dovolen:
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от дара »

незабравка написа:
дара написа:Набелязвам си го Sciadopitys verticillata 'Grune Kugel',много е симпатичен и интересен :daaa: Благодаря ви :tzvetentze:
Ако не го намериш на друго място,при холандците го има,вземали сме го.Декември ще пусна поръчка за напролетна доставка на разни интересни нещица,дето по-трудно се намират,освен това ацери пак и някои по-традиционни в девятка саксийка. :daaa:
Чакам поръчката с нетърпение :tzeluvka: :ieeee:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

renimoss написа:
mugofrodo8 написа:
renimoss написа:Не е ли правилно да се произнася Сциадопитис, а не Шадопитис? Както казваме сцила (Scilla), сциофит (сенколюбив, sciophyt). Ако беше Шадо- щеше да се пише Shado- ...
Не е грешно да се произнася Сциадопитис имайки в предвид че така се произнася на английски. Но при ботаническата лексика две еднакви думи се произнасят по различен начин. Тук имаме дума която е на латиница с есперанто произход и буквално означава Шадопитис. Тук няма нищо общо сенколюбив нито пък Scilla произхода на думата има предвид дърво с форма на клъстерите на чадър а не сенколюбиво - така че на английски звучи Сциадопитис (Сцаядопитис) а на латински се произнася Шадопитис.
Както сам си написал в първия си пост в темата
Неговото родово име идва от гръцките представки (sciado)- означава "в сянка" и (pitys) , което означава " бор "

Името Sciadopytis е публикувано през 1842 и едва ли има нещо общо с есперанто. Затова правилно би било Сция (а)допитис. Не че е толкова важно, но да сме точни :dovolen:
Oк какво предлагаш да сменим ли името
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от renimoss »

Както решиш, само уточнявах. Какво да се прави, професионално изкривяване :tzvetentze:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от shoshy »

И аз отглеждам Sciadopitys verticillata 'Grune Kugel в градината. На полусянка е и изцяло зелен.
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от presto »

Изображение
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от shoshy »

Надявам се пролетта новият прираст и на моето растение да изглежда като на снимката жълт.
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”