Лиственица (Larix) Larch

Публикувай отговор
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2146
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от flora »

Още веднъж благодаря! Ще променя поръчката си при Зеленкото.
Изображение Изображение
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от mugofrodo8 »

Имайте в предвид че Larix gmelinii (Даурийска лиственица или сибирска ),както и Larix griffithii ( Хималайска лиственица не са подходящи видове за нашия климат
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от dar »

mugofrodo8 написа:Ще и пуснете водач привързан на кол и като достигне желаната височина режете до там върха и си я правите колкото висока искате щамбата .Ниски са присадките но това не означава че не може да се коригира :stiskam:
mugofrodo, това се отнася предполагам и за ларикса, който получихме сега от Шмит - Люляците Larix kaempferi pendula. То си има един водач, оставям го да расте, колкото искам, режа върха и после нещо не се ли слага на раничката му? На пролет ли се реже или няма значение? Какво става с ниската присадка и излизащите от там клонки?
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от mugofrodo8 »

Точно така оставяш водач привързан на кол и първите няколко години - две долните ниски клонки които са плачещи се скъсяват наполовина. Следващата година вече може да отрязвате постепенно по долните като близко до основния ствол да не са отрязани плътно а да стърчат 2см. Замазват се с овощарска замазка или восък. Когато достигне примерно 1.7м.рано на пролет се реже върха над двойка силни пъпки замазват се с замазка и това е ако искате да постигнете ефекта на щамба. Ако оставите така без кол водач ще остане ниска куполовидна форма. :stiskam:
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от venetka70 »

Mugofrodo, задължени сме ти за точното и ясно обяснение. :tzvetentze: :tzvetentze:
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от dar »

Благодарности, mugofrodo!
Напролет значи започвам със скъсяването на клонките от ниската присадка! Понататък, предполагам, че следващата пролет, живот и здраве, водача ще достигне достатъчно височина за рязане! Хубавите работи стават бавно. А много хубавите, още по бавно. Още веднъж благодарности
Аватар
gabi123
Кафе машина
Мнения: 3943
Регистриран на: Юни 26, '11, 11:30
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 56 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от gabi123 »

Larix kaempferi pendula
Изображение Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от Margaritenia »

Обикновената ми лиственица:)))

Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7594
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1879 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от pepelqshka71 »

Да сложа и аз хубавеца. Тръгна чудесно, дано тази година да даде шишарчици. Миналата не даде. По миналата имаше 5бр. Такива едни малки и сладички.

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Лиственица (Larix) Larch

Мнение от tili »

Ооо! Какъв красавец :potekoha: И моето годиначе се опитва да тръгне, дано да ме зарадва, макар и по-скромно :)
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”