Кедър (Cedrus) Cedar

Публикувай отговор
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 314 пъти
Получил благодарност: 437 пъти

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Ема »

Виждам, че и други са питали за размерите, които достига CEDRUS deodara Golden Horizon, а никой не е отговорил. И понеже и аз питах в общата тема за иглолистните, но отговор не получих, то си позволявам да споделя мнението на Мугофродо по въпроса, което намерих някъде в същата тази Обща тема. Прав е човекът, да не повтаря едно и също нещо като папагал :nod:
CEDRUS deodara Golden Horizon - Друг интересен представител в семейството на хималайските кедри (Хималайски кедър ' Златен кръгозор ' Представител на средно ниските джуджести форми . В начална възраст плосък и широк с напредване на възрастта е необходимо да се избере водач с помощта на кол , тъй като в по късен етап от развитието си приема широко конична форма която ако не се контролира става неправилна ( податлив на създаване на навик за растеж). Достига размери на малко дърво в пределната си възраст след 40 г.от 3- 5 м. и 2 м широчина . Средни изисквания за влага и почви . Издържа до -29°C и + 35 °C най-добре на слънце за силен интензитет на златисто жълтата си окраска на иглиците . Поддава се на подрязване март -април . Страда от силни течения най добре на завет ! Открит през 1975г. в Боскоу Холандия от холандски ботаник селекционер Хубер Ян Ван де Лаар като мутация на Cedrus deodara ' Аurea ' и въведен за продажба същата година на 11 тата световна дендрофлора от Ван Флийт / награда от кралското градинарско дружество .
А ето го и моят CEDRUS deodara Golden Horizon. Радвам се, че няма да става гигант, защото иначе щеше да се наложи да го махам. В момента е около 2 м.

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7217
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 397 пъти
Обратна връзка:

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от nadin »

Аз като гледам прираста ти тази година е май над 10см. Умножи го по 10 и ще видиш колко висок ще стане за 10 години.
Това е най-лесния начин тъй като прирастът си зависи освен от сорта и от конкретните условия където се гледа. А при иглолистните поне лесно може да се измери колко ти е нараснал за една година. При тебе сигурно за 40 години ще дойде в горната граница около 5-6 метра ако не го режеш.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от renimoss »

И аз това си мислех. Сега е 2 м и е на колко години? То вярно, че с възрастта скоростта на растеж намалява, но 3-5 м за 40 години ми се вижда малко.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 314 пъти
Получил благодарност: 437 пъти

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Ема »

При мен е от три години и може би за това време приръстът е около 20 см.
Аз го купих голямо, отгледано дърво. Не знам на колко години е бил, но според мен поне 5-6.
Ще започна от следващата година да го режа. Сега чета тук кое и как става.
А като дойде моментът, пак ще питам :stiskam:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от mugofrodo8 »

Ако го закупите малко 20 -25 см може и да се оформя храставидно без водещ връх но трябва стриктно да се съкращава ежегодно
sasha

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от sasha »

Ема, размерите на този кедър/хоризонтален златен/ са най-малкият ти проблем. Режеш така,както ти се иска да изглежда. При мен се появи проблем- в един момент клонките му щръкнаха и никаква сила/колчета,връзки,заплахи,молби и прочие/ не помогнаха да полегнат,така че да си отговаря на името. Оказа се,че съседите му правят сянка и проявява хелиотропизъм. Та като не можех да извадя съседите,'щото и те са ми любими, който стърчи-режа. Това с резитбата никак не пречи на кедъра,където и да срежеш, все му е едно. Само не отдъно :mrgreen: Можеш да го видиш в албумите ми,че съм с телефона и не мога да сложа снимка.
Deleted User 5091

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Deleted User 5091 »

За 4 месеца моят кедър нарасна бясно, прираста е поне 30 см :shock:
Ето го сега, даже съм го подвела да расте нагоре. Вижте разликата преди 4 месеца на предишната страница.
Расте на сянка, глина, без тор и специални грижи.
Изображение
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1436
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 314 пъти
Получил благодарност: 437 пъти

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Ема »

Саша, благодаря за споделения опит :tzvetentze:
А по кое време режеш?
Deleted User 2919

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Deleted User 2919 »

Не видях имаше ли в поръчката за иглолистните Кедър и на каква цена..На мен трябва 5 бройки , ще ги засадя на парче земя, което не възможно да се използва за друго...Ще чакам нова поръчка , тогава ще поръча..
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от mugofrodo8 »

Няма кедри и няма и да има тази фирма не работи с кедри защото в района който са температури падат твърде ниско за оцеляването им
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”