Бор (Pinus) - Pine

Публикувай отговор
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Margaritenia »

Да ви кажа на мен този бор от снимката на Роуз:
Изображение
ми изглежда съвсем добре!
Може би физиологичното кафенеене на старите иглици е съвпаднало с кюфтетата и търсим заболяване по грешни симптоми. Моят Джопи също преди седмица рязко покафеня във вътрешността и го почистих, но кюфтета не забелязах.

Роуз, наблюдавай ги редовно, за да дадеш още някакви симптоми, че така голямо гадаене пада.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
РОУЗ

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от РОУЗ »

Благодаря, Незабравче! Прилича на последното, сякаш е без израстъци, но не мога да му направя хубава снимка.
Имаш ли представа с какво да третирам?

Марги, ако просто хвърляше по някоя игла, нямаше да му обръщам толкова внимание, но те са снопове. :hmmm:
Имаше много голям прираст този сезон и затова не си личи толкова от страната, от която е снимката, всъщност оплешивява от другата страна - от юг'-югозапад /на слънце е до около 13 ч, после шарена сянка/ от там са и кюфтета, всичките, няма нито едно от другата страна. Сутринта не успях да снимам откъм плешивото заради слънцето, но ето го сега:

Изображение

И кюфте:

Изображение
незабравка

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от незабравка »

РОУЗ написа:Благодаря, Незабравче! Прилича на последното, сякаш е без израстъци, но не мога да му направя хубава снимка.
Имаш ли представа с какво да третирам?

Марги, ако просто хвърляше по някоя игла, нямаше да му обръщам толкова внимание, но те са снопове. :hmmm:
Имаше много голям прираст този сезон и затова не си личи толкова от страната, от която е снимката, всъщност оплешивява от другата страна - от юг'-югозапад /на слънце е до около 13 ч, после шарена сянка/ от там са и кюфтета, всичките, няма нито едно от другата страна. Сутринта не успях да снимам откъм плешивото заради слънцето, но ето го сега:

Изображение

И кюфте:

Изображение
Не,мила,нямала съм си работа с такива кюфтенца и както казва Марги можем само да гадаем.Мисля,че това е задача за специалист. При мене миналата година така няколко стробуса започнаха да хвърлят масово игли в края на август,кората се напука и потече бяла смола,лекувах ги на късмет с фунгициди ,както нас Джи-питата ни лекуват с антибиотици напосоки , без да са ни пуснали микробиологичен тест и антибиограма и накрая борчетата всичките ми изсъхнаха. :ufff:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5268
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Daniela Pargu »

РОУЗ, опитай да премахнеш някое петно и виж отдолу какво е положението!
А за падането на иглиците- сега падат физиологично стари игли ,обикновено отдолу и в гъсти корони.За това не се притеснявай!
Ако при отстраняване мястото не е увредено- махай ги и напръскай с препарат за бубулечки,ако е увредено- изрежи засегнатите иглици
и пак напръскай като включиш и топсин! :stiskam:
РОУЗ

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от РОУЗ »

Благодаря ви за отзивчивостта! :tzeluvka: :tzvetentze:
Аз вече пръснах с Топсин, скоро ще атакувам отново чемширите и ще го почерпя и от тяхната смеска, пък каквото стане.
Да взема може би нещо и конкретно за ръжда? :hmmm:
незабравка

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от незабравка »

Daniela Pargu написа:РОУЗ, опитай да премахнеш някое петно и виж отдолу какво е положението!
А за падането на иглиците- сега падат физиологично стари игли ,обикновено отдолу и в гъсти корони.За това не се притеснявай!
Ако при отстраняване мястото не е увредено- махай ги и напръскай с препарат за бубулечки,ако е увредено- изрежи засегнатите иглици
и пак напръскай като включиш и топсин! :stiskam:
Старите иглици се самопочистват,обаче мене ме притеснява,че по иглиците има и плоски петна с подобен цвят на кюфтетата,това навежда на мисълта,че все пак има някоя гъбица ? :hmmm:
Абе Розе,сложи в коктейла и препарат против ръжда . :daaa:И с еднократно пръскане няма да стане сигурно,ще се наложи да повториш . :nod:
РОУЗ

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от РОУЗ »

Пациентът май спря да хвърля иглите, поне не така ожесточено.
Ръжда имах по Симпатията, години наред, но тя сигурно тази по розите и по иглолистните е различна, борих я с какво ли не, едно цяло лято пръсках против ръжда с променлив резултат, една есен я изрязах до дъно и след две години пак тръгна ръждата, това лято през седмица я пръсках само с листен тор и зехтин + сапун за въшките /по принцип изключително рядко пръскам с химия/ и сега няма нито едно ръждиво петно.
Торенето дали ще му е полезно сега на борчето, дли да го наторя обилно, а и ще го пръсна с нещо тези дни?
Дани, под кюфтета сякаш няма нищо, поне не и видимо с просто око.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2526
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 969 пъти
Получил благодарност: 1370 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от gevkati »

според мен е късно да се тори вече. ще се юрне да се развива и няма да узрее прирастът с новите пъпки преди зимата.
поливай и пръскай с препарати и му дай време да се окопити. Нека се концентрира върху стабилизирането си, а не върху растежа.
успех!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5268
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Daniela Pargu »

Даа!Няма да ториш ,само почистване на кюфтетата и периодично пръскане-2-3 пъти с коктейл.
За зимата мулчирай с иглолистен мулч и :stiskam:
Добре е ,че няма поражения по игличките! :daaa:
Мисля си ,че е някаква форма от развитието на някое насекомо :hmmm: Може да не е и опасно за борчето,но
може и да пренася някоя гъба! :stiskam:
незабравка

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от незабравка »

Да,торенето чак напролет! :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”