Бор (Pinus) - Pine

Публикувай отговор
РОУЗ

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от РОУЗ »

[img]9372JPGTSBqDZ8.jpg[/img]

Нещо пак не стана, срам! :hmmm:

[img][IMG]http://www.img-share.eu/f/images/412/IMG_9372JPGTSBqDZ8_thumb.jpg[/img]
[/img]

Сега май се вижда?
Иглите падат отдолу нагоре, новият прираст засега стои, но отдолу много оплешивя, върху самото растение не успях да фокусирам, но някои мънички червенички са върху игличките, други са като пръстенче пак на игличките.
[img][IMG]http://www.img-share.eu/f/images/412/IMG_9364JPGBkYbYf1_thumb.jpg[/img][/img]
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Margaritenia »

Изображение

Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Margaritenia »

Роуз, снимай цялото борче.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
РОУЗ

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от РОУЗ »

Утре ще го снимам.
А тези червени кюфтета какво са? :snif:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Margaritenia »

Още се опитвам да установя! Изчетох всички възможни източници на инфо, които имам и не мога да намеря нищо подобно :ufff:
Виж по кората дали има някакви промени, дали виждаш нещо необичайно...колебая се дали не са акари, но гостоприемниците им обикновено са смърчове, а не борове, иначе твоето описание се доближава до тяхното :hmmm: характерно е и да има миниатюрни боклучета по бора...онези бели нещица може би, за които спомена.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Deleted User 2919

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Deleted User 2919 »

Изображение
Смятат за заразен рак, иначе названието му :Нектриевый некроз , инфекция се съхранява даже в кората на умряло дърво.Изгарят.
Болести на бор донасят близо засадените касис и немско грозде, промежуточно звено на заразяването.И някои треви.
Опитай все пак с силен инсектицид или фунгицид, например срещу хермес, но преди махни всичко заразено и изгори..Успех.

https://www.researchgate.net/profile/Pl ... bushes.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако намериш това http://cveti-rasteniya.ru/trixodermin-i ... neniu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
РОУЗ

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от РОУЗ »

Белите нещица бяха преди, вече ги няма. Сега има червени кюфтета. :mrgreen: Тогава си помислих да не е нещо гъбично, но падаше само от време на време по някоя иглица и не им обърнах особено внимание.

Сега покафеняват и падат тези отдолу, покафеняват от към върха на иглицата. Или от средата към върха :hmmm: , не съм много сигурна, защото имаше няколко иглички с по една кафява черта през средата преди време.

Изображение

Новият прираст:

Изображение

Изображение[/img]


Благодаря за съдействието, дано не се гътне, много ми е любимо! :tzeluvka:
Новите иглолистни пръскате ли ги с нещо профилактично?

Когато имах аквариум, купя нова риба, изсипя я при другите и тя ги зарази с нещо, после започнах новите да ги държа първо в изолатор, ако се налага да ги лекувам там само тях, после да ги пускам при другите, накрая ми писна цялата хамалогия, де.

Аууу, много прилича на това, Алина!
Наблизо има ябълка и джанка. Няма касис. Но по тях няма нищо такова ,сега ги прегледах още веднъж. И на стъблото на борчето няма няма нито едно, всичките са по иглиците.
Последно промяна от РОУЗ на Авг 24, '17, 11:46, променено общо 1 път.
Deleted User 2919

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Deleted User 2919 »

Крайчета не са болни, това е като защитна корица от слънчево изгаряне, после пада "къпачката" от корица , а отдолу остава зелената игла.
Да названието на болест ябълково-кедърова ръжда
/Кедрово-ябълкова ръжда

Тази болест се нарича така, защото се появява най-вече при растенията от рода на Кедрите и при ябълковите дръвчета. Един от всеизвестните факти за ръждата е, че лесно се пренася към други, стоящи в близост до инфектираното дърво растения и иглолистните са една от предпочитаните й мишени. Ако имате в градината си ябълково или кедрово дърво, което показва признаци на ръжда – оранжеви натрупвания, подобни на прашец по кората или гъбички подобни на желатинови във същия цвят – шансовете други иглолистни също да се разболеят са големи. Рядко се налага да третирате тази болест с препарати, освен ако пораженията не са големи. В други случаи ще свърши работа, ако отстряните заболялите клончета.// http://www.green-plants.eu/tips/why-conifers-die/" onclick="window.open(this.href);return false;
незабравка

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от незабравка »

Да,Алина пак чела-недочела,ама копи-пейста е голяма работа. :D Не се стряскай Роуз-,гъбата,която причинява нектариален рак-Nektia cinnabarina е паразит по ствола и клоните на дърветата ,не по листата им.Тя по принцип е вторичен паразит-навлиза през вече повредена или мъртвата и некротирала дървесина ,която е повредена от други болести и от там започва да поразява и живата тъкан на дървото .При мене се е появявало по клони на кайсия,които бяха атакувани първоначално от кафяво гниене,имаха пукнатини по кората и смолене-Кораловите петна на нектията са малко по-светли и розовеещи и на при пипане са меки лесно се разпадат и трошат.
Погледни си касиса и дърветата ,за да си по-спокойна,но не ми се вярва да им има нещо.Това по иглиците на твоето борче може да са плодни тела на някоя гъба,която паразитства по иглиците на иглолистните.Може да са и някакви галови образувания причинени от някое насекомо. :hmmm: Но това са само мои догадки,понеже такова образувание окото ми не е виждало лично.А и много нови болести взехме да се внасят.Аз лично не бих си блъскала главата с догадки,ами бих занесла проба от това в лаборатория ,за да знам с какво си имам работа и да ми се напише рецепта от агроном с какво да го лекувам.Ако ти е свидно борчето де ,иначе най-лесно е да го изкорениш и изгориш.и да провериш внимателно дали има и по някои други растения в градината :stiskam:
незабравка

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от незабравка »

Кедрово-ябълковата ръжда-gymnosporangium juniperi virginianae образууванията,наречени гали- по иглолистните изглеждат ето така.Снимките са в много едър план.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Провери дали приличат твоите образувания,Роуз на някое от на тези на снимките.Може да използвш лупа,ако имаш.За мене ръждите са си сериозни болести,никак не са за подценяване и трябва да се лекуват адекватно.
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”