Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от vanina_g »

nadin написа:Аз не обичам хич бръшляните, но ако изобщо гледам никога няма да ги пусна да растат по дърво. Като ходихме миналата година във Врана видяхме страшно много дървета целите обвити така с бръшлян. Това е признак на занемаряване на парковете. Ако много искаш да си гледаш бръшлян закопай си няколко клончета по края някоя сенчеста стена, но не го оставяй да се вие по дървото.
Дааа, и аз така си мислех - ще се маха! Благодаря за мнението :tzvetentze:
А той бръшляна е по всички зидчета в двора - има в изобилие, голяма напаст! И една череша и тя цялата в бръшлян, ама там го смъкнахме докъдето можахме, че нямам стълба още, прекъснахме отдолу корените и се надявам да изсъхне и само да падне :mrgreen:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от vanina_g »

Daniela Pargu написа:А аз обичам бръшляните.Имам питомни и диви/от гората-самозасели се/Питомните съм поставила в буренца-покрай каменни колони и в земята -поведени по дънери на по-високо отрязани стари дървета.Много е красиво!
Но наблюденията ми в гората- по много дървета има покатерени бръшляни.Дърветата са или изсъхнали,или короните им са вдигнати на върха.
Не разбирам кое е първото- увредата на живо дърво,по което в последствие бръш. се е покатерил,или бръшлянът е предизвикал увредата вторично?
Дано се включи Mugofrodo да даде специализирано мнение и съвет.До тогава не унищожавай нищо! :hmmm: :dovolen:
Аааа писали сме едновременно - ха сега де :hmmm:
Наистина клоните на бора са много нависоко - над бръшляна, и видимо нищо му няма... ОК, ще чакам и Mugofrodo да се включи! Благодаря и на теб Daniela Pargu :tzvetentze:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Ако не ги харесваш- махай ги бръшляните,но ако в концепцията за градината ти има място за тях- изчакай,защото за да стане голям бръшлян трябват много години!
И ако не пречи-богатство е!Най- лесно е да го махнеш- това имам предвид! :daaa: :dovolen:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от сюзан »

vanina_g написа: А той бръшляна е по всички зидчета в двора - има в изобилие, голяма напаст! И една череша и тя цялата в бръшлян, ама там го смъкнахме докъдето можахме, че нямам стълба още, прекъснахме отдолу корените и се надявам да изсъхне и само да падне :mrgreen:
Ще изсъхне, но няма да падне. Стои си сух и е грозно. Трябва докато е свеж, зелен да се отдели от дървото или стената. Като изсъхне е по-трудно,защото се чупи на части и отнема повече време да го изчистиш.
Аз имам бръшлян в двора и го харесвам, защото е зелен и през зимата и е непретенциозен. Трябва само да го контролираш, за да не расте неуправляемо.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Сюзан е права-сега по-лесно ще свалиш остатъците от плодното дърво,без да го повредиш/още не е раззеленено/С някоя вила ,дълъг чатал го свали, и с малко дърпане :hmmm: :stiskam: :stiskam:
За бора- снимай го и го покажи :daaa:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от vanina_g »

Разбрах - ако ще го махам бръшляна, на черешата със сигурност, трябва докато е зелен, за бора обаче да не бързам - първо снимка!
Дано спре да вали, че да отида почивните дни и ще снимам. :daaa:
Благодаря още веднъж на отговорилите :tzvetentze:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

Бръшляна съвсем не е паразит както пишат много хора.Той използва даден ствол на дърво за упора но не смуче от енергийката му или да се храни с хранителните му вещества . Но има и един момент в който става напаст тоест най добре е стволовете на каквито и да е било дървета да са чисти от плъзнали бръшляни . Занемарените паркове в Варна са доста от този тип ама и акъла чавка им е взел на старите пенсии комуняги в Общината та затова им е по изгодно да правят градинки от бръшлян . Моето лично мнение е да се премахват такива напасти скорострелно . :daaa:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от ToBo »

Ставаше дума за парка Врана, но може и във Варна да се случва това :nod:
В старата ми къща имаше бръшлян на бабата съседка. Бутнаха къщата и уж го унищожиха. Обаче това нещо се пренесе у нас. Контролирано си растеше чудно. Обаче като се изнесохме, не съм ходила заради бръшляна там и за няколко години направо превзе двора :shock: Дървета, огради, къща, всичко... Под него по дърветата се беше завъдило какво ли не.
Мисълта ми е: Хубав е, но трябва да се ограничава :!:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

:ovtza: Набързо съм прочел Варна ама и Във Варна е така за Жалост .
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от vanina_g »

Благодаря за включването mugofrodo8!
Както изглежда, дъжда няма да спре скоро и не мога да снимам тия дни, но явно е въпрос на предпочитания относно бръшляна. От една страна изглежда едно приказно такова, от друга - занемарено... Все пак мисля да го махна, но обещаното си е обещано, когато мога, ще ви покажа снимка с бръшлян пък после ще действам :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”