Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

dar написа:През есента на 2016 г. някой си поръча от полската поръчка за иглолистни и беше качил прекрасна снимка на Juniperus horizontalis "Mother Lode". Аз сега получих такава щамба, но има малко изсъхнали иглички и отдолу покрай присадката са повече. Това нормално ли е или трябва да третирам с нещо?
По добре снимай да видим отблизо . Те мадърлодовете ни бяха отказани от полската поръчка заради повреда от тежката зима вероятно обледеняване или сух студ . И погледни отблизо има ли по изсъхналите клонки малки бели петънца или бели точици . Ако има пръсни с коктейл листен тор + топсин + инсектицид някакъв различен от последния ползван в градината - Нексид или адмирал малко е скъп но ефикасен доста .Ако няма видимо нападение от юниперовата въшка а клонките са само сухи премахни ги и пръсни с инсектицид +листен тор . :daaa:
Kikimimi
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Апр 25, '16, 20:50

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Kikimimi »

Kakavo stava s nego Изображение
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Талаш (ситни дървени стърготини) от иглолистни, могат ли да се използват за мулч на иглолистни?
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Аз използвам ,но се замислям,дали не може да се пренесе някоя зараза с тях :hmmm:
Дано Мугофродо види въпроса ,че е интересен :stiskam:
До сега нямам заболели,от мулчираните със стърготини де! :daaa:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от сюзан »

Младичките иглолистни, които сега насадихме, трябва ли и може ли да се торят? Имам тор за иглолистни от Vilmorin, но не смея да им сложа, без да съм се консултирала със специалистите. Дано някой, по-сведущ ми отговори.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
GIOIA(Джоя)

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Записала съм си от мнение на mugofrodo

1 не пълна шепа от яра мила на растение до 1 м + 1 с.л. тензо желязо на 5 л. вода(+/-2-3л.) на разкопана почва.
Ако са много малки 1 с.л. яра мила на растение.

Новозасадени растения не се торят :!:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от сюзан »

Благодаря ти, Джоя. Значи, няма да ги торя.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

Не е препоръчително току що засадени иглолистни да се торят защото не се знае дали не са торени преди и с какъв тор , затова трябва да се изчака поне до следващия сезон или до есенното.Дървени стърготини от иглолистни дървета стават, ако говорим за талаш то по добре да се насипе под слоя с корите .
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от dar »

mugofrodo8 написа:
dar написа:През есента на 2016 г. някой си поръча от полската поръчка за иглолистни и беше качил прекрасна снимка на Juniperus horizontalis "Mother Lode". Аз сега получих такава щамба, но има малко изсъхнали иглички и отдолу покрай присадката са повече. Това нормално ли е или трябва да третирам с нещо?
По добре снимай да видим отблизо . Те мадърлодовете ни бяха отказани от полската поръчка заради повреда от тежката зима вероятно обледеняване или сух студ . И погледни отблизо има ли по изсъхналите клонки малки бели петънца или бели точици . Ако има пръсни с коктейл листен тор + топсин + инсектицид някакъв различен от последния ползван в градината - Нексид или адмирал малко е скъп но ефикасен доста .Ако няма видимо нападение от юниперовата въшка а клонките са само сухи премахни ги и пръсни с инсектицид +листен тор . :daaa:
Като съм си копирала растението съм се заблудила с името, пак е юниперус, но Juniperus conferta Golden Wings . За съжаление нямам техническа възможност за качване на снимки. В темата за поръчката на иглолистни, която приключи скоро имаше качени снимки на тези растения. Разбрах, че всичките са били в това състояние като моето. Предполагам, че описаните по-горе коктейли ще важат и за този вид юниперус. Мугофродо благодаря ти :gush:
Аватар
evelin_pas
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1816
Регистриран на: Сеп 18, '14, 13:10

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от evelin_pas »

Имам засадени 12 туи за жив плет зад ред рози. Снегът през зимата направо ги разчепати и още не могат да се изправят. Искам да ги подрежа, но не знам дали не съм изтървала момента.
Та въпросът ми е кога се подрязват туите? Сега късно ли е?
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”