Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
Kikiricaaa
Виенско кафе
Мнения: 423
Регистриран на: Сеп 9, '14, 10:27
Местоположение: Sofia-city

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Kikiricaaa »

mugofrodo8 написа:Този бор Pinus sibirica (кедров бор или сибирски кедър) - прекрасно и много ценно дърво но за съжаление става да се отглежда над 800м.надморска височина. В ниското може да слезе до над 100м.но само в 5б зона. В местата с над 30 C. започва да страда и най добре би се чувствал на умерена сянка с редовно поливане. Веднъж установен може да търпи известно засушаване. Залесяват гори от 1до 4зона предимно в тайгата и се изкачва до лесотундрата и долната граница на тундрата. Издържа до - 55C.
Тази красота е много подходяща за мен, стига да успея да го намеря отнякъде. Безценна информация - благодаря. :tzvetoman:
„ Времето, което си изгубил за твоята роза, я прави толкова важна“.
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Kikiricaaa написа:
mugofrodo8 написа:Този бор Pinus sibirica (кедров бор или сибирски кедър) - прекрасно и много ценно дърво но за съжаление става да се отглежда над 800м.надморска височина. В ниското може да слезе до над 100м.но само в 5б зона. В местата с над 30 C. започва да страда и най добре би се чувствал на умерена сянка с редовно поливане. Веднъж установен може да търпи известно засушаване. Залесяват гори от 1до 4зона предимно в тайгата и се изкачва до лесотундрата и долната граница на тундрата. Издържа до - 55C.
Тази красота е много подходяща за мен, стига да успея да го намеря отнякъде. Безценна информация - благодаря. :tzvetoman:
И аз отдавна търся такъв кедър. Незабравка май ще прави поръчка за иглолистни. Там при миналата поръчка имаше опция да ни издирват растения, които искаме. Дано и сега да е така :stiskam:
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

Имам бегъл спомен че някой има засадено дръвче но кой беше не помня от форума имаше питанка и доколкото помня е закупен от Силистренски или Русенски разсадник. Някъде назад точно в тази тема
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

mugofrodo8 написа:
Тихомир написа:Сибирско кедърче ,от разсадник Зелена Пролет отпреди 4 години,много добре се развива засега.
Впоследствие разбрах че много малко оцеляват в България.Имали нужда от специална микориза... Изображение Изображение
Pinus cembra var. sibirica ( планиснски скалист швейцарски бор - подвида sibirica определя ареалът му средната граница на Карпатите , изисква хладен климат и издържа температури от - 68 гр под нулата ! Заема големи площи от Сибирската тайга в долните си граници ! У нас може успешно да вирее в планинските райони над 800 м :stiskam:
Ето намерих мнението
Deleted User 3996

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Deleted User 3996 »

Кедърчето добре си върви, освен че една година нещо позасъхна, но се възстанови.
Преди години си бях взел семена от тук http://www.kedrograd.com/index.php?productID=49" onclick="window.open(this.href);return false;, поникнаха ми стотина кедърчета, но тогава бях начинаещ и ги уморих от преополиване . Доколкото знам, от Зелена пролет са се отказали да ги отглеждат вече. Помня, че покрай една планинска хижа имало 2-3 плододаващи сибирски кедъра засадени преди 30-40 години.
Мисля, че към момента в България никой не отглежда и продава фиданки. Пинус cembra е близък по вид, но не е сибирски. Мугофродо може да обясни разликите :dovolen:
Аватар
Kikiricaaa
Виенско кафе
Мнения: 423
Регистриран на: Сеп 9, '14, 10:27
Местоположение: Sofia-city

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Kikiricaaa »

Говорих с Искрето от Зелена Пролет, наистина нямат вече, семената които са ползвали тогава, са били от Русия. Тихомир е оцелил в десятката. Здраве да е , все отнякъде ще изкочи. :stiskam:
„ Времето, което си изгубил за твоята роза, я прави толкова важна“.
Deleted User 2919

Re: Иглолистни дървета и храсти

Мнение от Deleted User 2919 »

mugofrodo8 написа::
Ето намерих мнението[/quote]Кореспондирах се с един човек от Сибир, той засадил около 20 000 кедъра в гората. Той каза, че първо време, да стои в сянка на дърветата, а после като порасне, ще намери слънце.Особен микро климат не му трябва, само да не е пряко горещо слънце за младо растение. В Зелена Пролет засега го няма..Трябва да питам Искра за кедъра
Последно промяна от Deleted User 2919 на Дек 1, '16, 15:32, променено общо 1 път.
Deleted User 3996

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Deleted User 3996 »

Тихомир написа:Кедърчето добре си ...
При мен е 270 м надморска височина.
Аватар
Did_ka
Двойно кафе
Мнения: 182
Регистриран на: Дек 4, '15, 15:33

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Did_ka »

Издирвам подобно на това иглолистно :
Изображение
не можах да намеря по-добра снимка из интернет, а няма как да го снимам - с този вид са озеленени кръговите кръстовища из града... Стеблото е абсолютно право, а клоните са хоризонтални и доста рехави, с дебели и къси тъмно зелени иглички. Моля за някакво предположение от какъв вид или как се казва?
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

Pinus cembra var. sibirica - Според някои ботаници сибирския бор е вариетет или подвид на Pinus cembra (швейцарски кедров бор или познат още като каменен бор заради способността си да вирее в скали ) И двата вида борове са членове на голямата група на белите борове отделени в подрод Веймутови (Strobus subgenus). Разликата между двата вида е че шишарките на сибирския кедър ( Pinus sibirica са два пъти по големи от на Pinus cembra и съответно ядките по големи но така или иначе по дребните на швейцарския кедров бор (Pinus cembra ) също са ядливи . Различава се и от това че при сибирския бор брахибластите съдържат трисмолни канали вместо два както е при швейцарския но това е само подрбност . Според повечето европейски и американски ботаници вариетета сибирски бор е най - студоустойчивия вид бор от порядъка на от -50 градуса надолу и съответно предпочита местата с хладни и дъждовни лета .
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”