Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Саше,страхотна комбинация ще стане! :lol:
:stiskam: :stiskam: :stiskam: дано нямаме проблеми,че ММ се консултирал в горското - имаме си тук в окръга от гадния боров корояд- дето съхнат
горите от него!Само се оглеждам за болни сухи иглолистни около мен :mrgreen: :twisted:
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от ToBo »

За корояда - кафе.
Саша, гледай някой у вас да не ги изяде :hihihi:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от kim »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от kim »

Изображение
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
niki7000
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 5, '17, 01:07

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от niki7000 »

Здравейте,

Моля за съвет и насоки. Боровете съхнат, за единият вече е твърде късно, а другите два са в начален стадии. Може ли да се предприеме нещо или не ?
Говорих със служител на горското стопанство и ми каза, че вероятно е корояд и процеса е необратим.

Изображение
Изображение
niki7000
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 5, '17, 01:07

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от niki7000 »

Успях със снимките от втория път : )

Изображение
Изображение
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

Възможно е да е върховия корояд но обикновенно си личи ако има такъв оставя дири дупки пукнатини по ствола и кората. Не изключвам да е ръжда по иглиците макар и да не е типично за самостоятелни дървета . Дървото е доста голямо ако цялото е в това състояние няма особен шанс . Ако пък са отделни клони може да се пръскат но трябва с вишка и излиза скъпо . Когато става дума за декари гора сътветните служби по растителна зашита "взимат мерки " тъй като третирането се извършва по регламент и изцяло в техни правомощия тъй като препаратите са от 1 категория и с тях се работи под изключителни мерки за сигурност.За едно или две дървета никой няма да си помръдне пръста това си е мое мнение не смея да твърдя .
niki7000
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 5, '17, 01:07

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от niki7000 »

Благодаря за бързият отговор.

Има ги белезите на върховия корояд, които сте описали. С какво да напръскам боровете или ако е необходимо и допълнително да се поставят феромонови капани? Какво е ръжда по иглиците?
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

Боровете са друг вид дървета вашето се нарича смърч.Феромонните капани са механична мярка за борба .Предлагат се от много фирми.Химическата борба се оказва не така ефективна при масови насаждения затова и там прибягват до механическа борба а не рядко и санитарна сеч с изгаряне.За препарати няма смисъл да говорим защото едва ли някой ще ви продаде.Повечето са тежки и токсични за инсектите и опасни за използващия ги , тоест лицето трябва да има нужните правомощия или фитосанитар или старши агроном. Затова ако един от начинитее да си пробвате късмета като се свържете с регионалната ви ЛЗС
niki7000
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 5, '17, 01:07

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от niki7000 »

Да, прав сте. Смърч в беда.
В Бриколаж ми предложиха да ги пръскам всяка седмица с Би58 и Проплант. Друга жена ме посъветва да ги пръскам с Лингосан и зелен камък.
Според вас адекватно ли е предписанието? Трявба да опитам, с ясното съзнание, че шанса е малък.

Благодаря за съвета. Преди дни говорих с горското стопанство и им пратих снимките, но от там ми казаха, че процеса е необратим, независимо от жизнеността на дърветата.

Поздрави
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”