Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Е това ми е проблема,и аз така ги садя,с нужните разстояния ,но рехави са! :ufff:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от libra »

Напразно си биеш главата,до 3-4 години ще си заемат съвсем прилични обеми и няма да хлопат.До тогава,можеш да забодеш едно,многогодишни,луковични,които можеш впоследствие да извадиш като настъпи навалица.Аз имам едни прости топки туи ,вече ми се плаче като трябва да ги режем/2 пъти годишно/.Градинарите са ги засадили/по норма сигурно/ през 40 см,ако не ги режех сега щяха да са 150 в диаметър.Разбира се ,има бавнорастящи красотички,които доста ще се чака ,за да стигнат до положение да се ограничават.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Тази пролет ще садя между тях това онова! И аз подстригвам доста,приятно ми е!А бе иглолистните са ми страст и любов :nod:
Ама тези снимкиии :daaa: Е, как да не :ufff:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

Че кои иглолистни подстригваш освен туите? :hmmm:

Аз на моите пинуси им чупя свещите, за да ги ограничавам, ако има нужда.
А една пицеа я подстригах с ножица, понеже така ми казаха и тя взе, че се гътна.

После Мугофродо ме просветли, че не харесвали подстрижки, ама късно е чадо за разкаяние...
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Всякакви кипариси,сабини и пр./след снега ще снимам/Борчетата и аз чупя свещи,имам и подстригани. :daaa:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

Подстригването при боровете води до ръжда по иглиците затова внимателното пречупване е по удачен вариант. При смърчовете е малко по сложно защото всеки отделен вид смърч се реже с различна специфика и по различно време като инструментите трябва да са стерилни +превантивно пръскане след резитба. В композиции когато се садят иглолистни и ако както в примерите които е дала Либра с снимките на този парк Фксхолоу гардън не далеч от магистралата от Лондон до Бристол там всички тези миниатюрни и ниски сортове се поставят в специално обработени легла с добър дренаж и смесване на почви, последващо от защитен слой мулч чието угниване допълнително подобрява нуждата от ниски нива на ph за този тип джуджести форми. Затова когато се садят в такива солитери и групи се обезмисля мулчиращото фолио, тоест и самия мулч трябва да е естествен а не просто боядисан дървен чипс който няма никаква функция освен декоративен ефект. Тук ефекта идва от самите растения в комбинация от ерики, мащерки и разни други седуми и семпервивуми но тези всички изброени седят добре до определени сортове спрямо разстоянието в групите и не бива да се прекалява по специално около миниатюрни в групи защото този ефект се губи както спомена Надин.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Daniela Pargu »

Пречупването ми помогна да си подобря визията на някои с проблеми от транспорт и вярвам на тази техника,но с подстригването ми прави впечатление,че пускат много връхчета-правила съм го пролет ,на обикновен горски бор.Проблеми няма, но пръскам след всякакви манипулации с топсин. :daaa:
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от дара »

Искам да попитам,мога ли да напръскам иглолистните си с Шампион?
Deleted User 5091

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Deleted User 5091 »

Зимното жълто на Abies nordmanniana 'Golden Spreader' е по-ярко от на Pinus contorta Chief Joseph. От днес:
Изображение
Изображение
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mugofrodo8 »

дара написа:Искам да попитам,мога ли да напръскам иглолистните си с Шампион?
Защо ще ги пръскаш с шампион това е мед съдържащ фунгицид и не всички иглолистни го възприемат добре на здрави растения няма смисъл
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”