Isa Bel за кратко наричана Руми

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от Isa Bel »

Да Радост - напълно те разбирам за всичко :gush: ... аз съм расла на село покрай баба и дядо и знам как са се трепали хората преди, но времената се менят, живота се промени също - ние сме много по натоварени от преди, жегите през лятото са много по-големи също, да не говорим и за зачестилите градушки ... просто няма как да не променяме и ние начина на работа ...

сега ще продължа с разказа че тъкмо съм на тази вълна ... :lol:

От многото изгледани клипчета и прочетени сайтове в нета ми хареса идеята да комбинирам моите дъски със слама ... ето така:

Изображение

и всичко да изглежда ей така насред слънчевата слама:

Изображение

исках да направя цялата градина така и да забождам само в сламата разсадите .... да ама не .... при другите може и да става но аз пропуснах фактора котки .... 10 мои и още незнам колко съседски, минаващи през двора .... всичките те поизтегнати блажено на сламата върху току що посятите неща ... до там бях със сламата - колкото и да ми харесваше ... тогава реших да си върна дъските от двете страни на растенията и след като засея всичко да го мулчирам със слама като на всяко коренче преди да сложа сламата слагах по една шепа тор от калифорнийски червеи:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

миналата година си играх да минавам с косачката пътечките - но тази година реших да ги застеля с мулчиращо текстилно фолио - направо се родих с него ... направих опити с плат и с фолио - спечели форлиото, защото плата не можа да устои на плевелите и почна да се надига...
ето как цялата градинка стана с дълги 8 метрови пътечки, широки към 80 см...

Изображение

за мой ужас пътечките близо метър много бързо се стопиха и изчезнаха :ufff: :ufff:

Изображение

Изображение

станА истинска Жунгла :svekurva: :svekurva:
тук някъде между боба и доматИтУ са пътечките .... хипотетично де .... :lol: :lol:

Изображение

тук се вижда една оцеляла пътечка ... защо??? - защото просто боба който взех от магазина не поникна .... :mrgreen:

Изображение

така се принудих да поливам с дъждуване - щото не можех да влезна навътре .... грешно не грешно - просто нямаше начин ... бях сигурна че ще маносам всичко но те пък по чудо издържаха геройски ... другата година по-големи пътечки !!!! имам доста поуки от тази година ....

освен пътечките още една промяна направих - полегнали конструкции за влачещите растения ... на конструкциите опънахме мрежа за краставици - на нея лесно се захваща увивният боб и краставичките, може и пъпеши

Изображение

под конструкцията посях марулки и лук, защото като тръгне боба прави сянка на марулите - до август месец имаше марулки :ieeee: /щото аз съм голямо тревопасно и не мога без зелении :lol: :lol: /

Изображение

Изображение

хитрото на наклонената конструкция е че краставичките под тежестта си падат през дупките и се виждат лесно

Изображение

Изображение

за ягодите - тази година ги посях между тесни 10 см дъски и много ми хареса как ягодките полягат на дъските - хем дъските пазят влагата хем ягодките се виждат лесно и са чисти

Изображение

Изображение

ситните неща като копър, магданоз, спанак също насях между тесни дъски

Изображение

Грахът го сях от двете страни на мрежа...

Изображение

като порасна само го привързах с канап към колчетата

Изображение

Другата година освен че ще правя по-големи пътечки ще сложа и мрежа срещу градушки, защото не е приятно в един момент целият труд да отиде на вятъра ....

сигурно пропускам нещо - но малко трудно си събирам мислите в главата ...

ето малко снимки от зеленчуците - зелени са още щото после ми откраднаха апарата и .... незнам - нещо ми потънаха гемиите и спрях да снимам всичко .... :eeeh:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В заключение - без копане, плевене, с малко поливане и само с ТКЧ /тор от калифорнийски червеи/ пак стават нещата - може би няма супер голяма продукция с гигантски размери като в магазина - но на нас ни стигна даже и раздавахме на приятели .... а от това че си е наше и чисто няма по-добре ... :dovolen: ... другото което ме зарадва - като започнаха 40 градусовите жеги и аз нямах възможност да напоявам често, растенията се запазиха свежи :dovolen:

... освен това въпреки че баба мрънкаше през цялото време "така не се прави", "тъй нищо няма да стане" .... накрая доживях да каже - "въх, ма то тук като в магазин - вървиш по пътеката и само взимаш каквото ти трябва" :liubov2: :liubov2: :liubov2:
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 166 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от dung »

Браво, Руми! :sbow: Много ми хареса всичко!
Свалям ти шапка! :sclap:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от МГХ »

Ееех, как се размечтах за такава градина. Страхотно е. Поздравления. :tzvetentze: :tzvetentze: Вдъхнови ме и мен с разни идеийки дошли от твоите снимки... :angelche:
лалесъм

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от лалесъм »

:potekoha: тц,тц,тц, някои ти дишат прахта в снимането, Руми, а други като мен - в красивото зеленчукоградинарство :tzvetentze:
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от d_vitanova »

Руми, възхитена съм и аз от видяното!
И ще се пробвам да подредя градината си по този начин - хем чисто, хем спретнато!

Искам да попитам под дъските и сламата охлювите как се чувстват? Че при мен си е ферма за охлюви направо!
И друго - може би си писала по-горе , но не разбрах . Как поливаш? Капково ? Или само дъждуване /това на ръка с маркуча ли?/
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от Tanet »

Безценен опит е това Руми, не спирай да ни споделяш, че да зарибяваме и ние домашните :tzvetentze:
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от Daniela Pargu »

Руми, страхотна градина си създала! :sclap: :sclap: :sclap:
Аз нямам зеленчукова част/все още :hmmm: /,но много ми хареса това подредено и хармонично място!
И преди си показвала идеята с дърветата,та да те питам - самите дъски/или както се казват тези кръгли/
обработени ли са с нещо и колко издържат в почвата?
Имам дървесни части за красота между цветята ,но много бързо изгниват....
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от Tanet »

Руми, пиши и дали и с какво пръскаш.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от Isa Bel »

първо благодаря много за подкрепата, защото на няколко пъти се демотивирах да правя каквото и да било ... :eeeh:
добре че винаги има нещо, което да те дигне отново на крака :dovolen:

ще покажа първото клипче на което преди години попаднах случайно в нета и заради което цялата ми глава бръмна от нови мухи /то по принцип вътре е вечно навалица :liubov2: :liubov2: /
това клипче беше от you tube канала на френската компания Baumaux произвеждаща семена ... хората бяха направили нагледно клип за всички семена, които продават - как се засяват, никнат, растат и отглеждат в градината ... това че е на френски не пречи защото всичко е обяснено достатъчно добре нагледно ...

пускам едно напосоки - а на който му е интересно може да влезе направо на канала им, там даже и за цветя има инфо.... ето например как се отглеждат чушките ... цък цък - малки отопляеми парничета, редчета по конец изпънати, забележете, че посяха и тагетес между чушките ... много се бях зарибила тогава

[video][/video]

d_vitanova вече 2 години гледам всичко с дъските и не съм имала проблеми с охлювите - но при мен по принцип няма много охлюви - незнам причината за това ... а поливам на ръка с маркуч - между дъските ... върху сламата - така даже сламата пази да не се изравя много корена

Daniela Pargu тези дъски ги наричат "капаци" или изрезки, защото са крайната част на дървото когато започне да се реже - те са малко заоблени - като дъга ... така водата се стича по тях лесно и отива точно на корените ... има дъскорезница само на 1 км далече от градинката ни и там ги продаваха .... но тази година спряха да продават от тях и ми се наложи да взема от обикновените плоски дъски /кофражни/, но от тях не съм толкова доволна - не бяха добре изсъхнали преди това и се огънаха във времето ... а изрезките не са мръднали вече втора година ... тези изрезки ми ги даде съсед, който беше обелил кората им защото е мислил да прави ограда от тях ... не съм ги обработвала с нищо - както ги взех обелени така ги наредих ... за сега държат - ще видим колко време ще изкарам с тях :dovolen:

Tanet като се замисля май с нищо не пръскам - пръскам понякога с течна тор от калифорнийски червеи като листно торене, като почнат да жълтеят листата на краставичките добавям и малко сода към течният тор ... срещу колорадския бръмбар ръся дървесна пепел и още докато не са много ги събирам на ръка ... някъде бях чела, че ако едно растение е здраво то има повече възможности да устоява на вреди - та гледам да си ги храня добре /с по една шепа тор на коренче при посяване, при завръз .../
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Isa Bel за кратко наричана Руми

Мнение от Силвия »

Страхотна градина, седя и се пуля възхитено :lol: кога намираш време за всичко направо не знам :sthinking:
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”