Isa Bel за кратко наричана Руми

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 352 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от радост-31 »

Ех, Руми! отново напълни душата ми с красота! Кокичетата са любимите ми цветя (по това време на годината, попитай ме след две седмици когато цъфнат зюмбюлите - друго ще ти кажа, и така до края на света)! Като ги видя и усетя аромата им нещо трепва в мен, дори и по някоя сълзица мога да отроня. Те са вторият ми детски спомен (първият е една картофена манджа) - спомням си, че бяха нацъфтели кокичетата в двора на баба. Там градинката беше повдигната и аз разбира се ходех по самият и ръб. Баба ме държеше и ми викаше "Внимавай! Не тъпчи кокичетата!"
Искам да те попитам нещо ( не го приемай като заяждане, и аз съм селянка отскоро, просто ми е интересно)- защо спанакът го отглеждаш от разсад. Той е една от най-издръжливите култури и може би най-непретенциозни. Не си заслужава толкова труд.
Отивам да бодна едно редче картофи и ще ти разкажа за спанака.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2035 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Emilly1212 »

Руми :gush: благодаря ти, БЛАГОДАРЯ! Очите ми се насълзиха от умиление като четях какво си написала. Разбирам те много добре за всичко. Страхотен човек си ти Руми!
Снимките ти са невероятни - греят, истински са, говорят...Все едно докосвам живата картина! :liubov:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

Ей затова те обичам бе Радост - щото както си чета сериозно и цоп "картофена манджа" :lol: :lol: ...
а кокиченцата ... при мен те са от моята пра баба /тя отдавна не е между живите/ - точно затова не местя нищо тук - нито лалетата нито зюмбюлите нито кокиченцата - всичко е от нея както тя си го е посяла .... и ми напомня за едно време .... топли спомени ....

ха хааааааа спанака .... че ти можеш ли да се заяждаш изобщо :hihihi: .... разбира се че спанака си го сея направо семената в земята .... тези няколко коренчета спанак ги взех от съседката през зимата заедно с моите марули, домати, праз и т.н. - поставих ги в караваната в името на теста на електрическото одеало ... исках да имам събрани неща там и да проверя каква температура ще постигна ... ето така

Изображение

Изображение

всичко беше поставено за проба - дали мога да изкарам по рано доматки примерно .... ние нямаме голям парник но исках да пробвам под шишета или малък тунел .... иначе разсадите си ги вадя в тази каравана защото котките помитат всичко :lol: :lol:
и ето резултата от експеримента - това са дон'Ескимосите ... :D оказа се че зимата тази година е доста люта и в караваната темперятурите падаха до -10 .... под завивката върху ел. одеало температурите са били около 5 С ... през деня стигаха до 10-12 С .... та тез герои домати оцеляха на студа и аз много им се радвам :sheart:

Изображение

в крайна сметка поуката ми от експеримента е - няма нужда от тези излишни "гимнастики" ... в студеното всичко расте ужасно бавно и ако си го посееш навреме новопосятите много бързо настигат старите .... разбира се ако имаш всички необходими добри условия тогава си струва ранно производство - но аз ги нямам за съжаление ...

ти се върни да разкажеш за спанака - а аз заради теб си изтървах автобуса и днес котаците на теб ще се сърдят - обяда им ще се отложи за по-късно :liubov2: :liubov2:
а, ... Радост покажи снимки на марулките моля те - в тунелчето - как са изкарали зимата .... умирам за зелении :sheart:

Emilly1212 написа:Руми :gush: благодаря ти, БЛАГОДАРЯ!
Снимките ти са невероятни - греят, истински са, говорят...Все едно докосвам живата картина! :liubov:
това е целта на всеки от нас тука - който е на живо пред някоя красота да я запечата и донесе на другите :sflower: :sheart: чакам още красоти от твоята градинка :tzeluvka:
milena02 написа:Пиша в темата за експериментите, понеже не вярвах, че такова чудо е възможно. Мой колега ми даде луковици от някакъв, както го нарече, "вълшебен зелен лук".
Миленски - голяма си фога :liubov2: .... аз моя зелен лук не съм го оставяла в земята - но не пречи да направя и тоз експеримент тази година .... току виж и аз съм се сдобила с "вълшебен зелен лук" :liubov2:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от milena02 »

Ама то такъв му е сорта, Иза Белке, не се вади нарочно. Той расте само на пера. Юни ще ти дам да го завъдиш и по цяла година ще си имаш зелен лук.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 352 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от радост-31 »

Тунелчетата бяха преди години. Миналата година се сдобихме с малка оранжерийка и сяхме в нея. Тунелите са много по-трудоемки, неудобни и неефективни за зимно отглеждане.
Ранни домати сме гледали под тунелче и се получава доста добре. Отглеждаме си разсада в чашки и края на март и началото на април си ги засаждаме на постоянните места (но подбираме ранни сортове) и отгоре им правим тунелчето. Ако е много топло през деня отвиваме, през нощта - завиваме .... И така до Гергьовден. Същата операция сме я правили и с тиквички, краставици, чушки, дори и картофи сме завивали в тунел. Така започваме да "жънем" 10-15 дни преди останалите. Тунелите сме ги завивали с найлон. С агривело не сме пробвали. То диша и леко засенчва, тъй че може да не се налага ежедневно отвиване при слънчево време.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от tili »

Зрител от балкона ръкопляска :ieeee: И лееекичко завижда, защото е без вода от 20 и кусур дни (замръзнал водопровод някъде извън къщата) и снегът не само че не се топи бързо, ами преди малко отново валя на парцали и сега сме като преди Коледа. Идилия, мамкамууу :( Да ти е драго да се гръмнеш! Кокичетата са се свили като бедни сиротинки, горкичките.
И както бях решила да не гледам вече зеленчуци по моите сенчести места, така си купих от СС едни семена на лента за червено цвекло и репички. :lol: Само да се стопи тоя сняг и ще им гледам сеира. Че може и на консултации да идвам. :stiskam: А сега ще напраскам фризера с праз, докато го има. Кой сял - сял.
И имам оплаквания от твоите приятели синигерите, също от сойките, враните, черешарките и всички пернати, които изядоха през зимата по една нива слънчоглед и жито, а като се постопли - никакви ги няма. Поне сутрин да минават за едно "добро утро" :svekurva:
Очаквам новите фотосесии и остроумни коменти с нетърпение :gush:
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

milena02 написа:Ама то такъв му е сорта, Иза Белке, не се вади нарочно. Той расте само на пера. Юни ще ти дам да го завъдиш и по цяла година ще си имаш зелен лук.
тъй тъй ... кой какви цветя ще носи тук - ама ти торба с лук :liubov2: .... ще си неотразима :lol: :lol:
обаче ако наистина донесеш - ще му направя алея на славата "Миленски вълшебен лук" :ieeemyzh: ще знам че е на това място и няма да го пипам ... ще се сещам за лудата ти глава като го ям - дано не ми долютява :liubov2: :liubov:


Радост аз незнам защо реших че тунелите са от тази зима :hmmm: ... ние понеже не живеем на мястото няма как да правим парник там .... но на мен ми хрумва друга идея ... ей на тази жена ми харесаха тунелчетата - че лесно се навиват като ги отваря ... моята идея е да направя с агривело страничните стени - тези които са статични и не се отвиват... надявам се през агривелото да си диша сам тунела - това ще ми е следващата проба .... и ще пиша как е минало .... може и целият тунел да е с агривело - но мисля че котките ще му видят сметката още на първия ден :liubov2:

Изображение


Тилиииии - без теб балкона не е същия :tzeluvka: /звучно мляс!/ - като си тук те чувам как щъкаш и лющиш семки там :liubov2: .... да му се невиди - дано ти пуснат водата скоро ... знам какво е без вода ... тоз януари се спука тръбата на село от студа - колко вода е изтекла цял ден и цяла нощ нямам идея ... като видях успях само да спра крана до водомера и ... 2 седмици без вода - каквото имаше да мия на село го мих в снега - замръзваха ми ръцете :svekurva: .... добре че не живеем там - та само през деня като ходех ми беше дискомфортно ....
чакай сега да погледна - че аз не мога да се сетя от къде беше ти и коя е твоята градина /пълен батак ми е в главата с тия градини :lol: /
майко мила :liubov2: "Весела Коледа и щастлива Нова година!" - тема в Представяне ... ама и твоята тема е като моята - никой халхабер си няма, че човек се представя вътре :srofl: :srofl: ...
Симеоново .... идвала съм там .... едни баириииии ... поне сигурно поддържаш форма с постоянното им катерене :sgiggle: :sgiggle: .... ей какви китни алпинеуми виждам в твоята градина - може да е малко дворчето ама цветята са го разкрасили .... каква зеленина какви цветни феерии ... дано скоро се затопли при вас и да тръгне водата :stiskam:
за фризера - ти праз ... а аз току що набутах една тиква - че ако не я бях набутала щеше да мухляса вече - бая време откара в избата
а на пернатите не им се сърди :sgiggle: ей сега като се постопли може и за кафе с кифлички да минат :stongue:
на ти един слънчоглед да не плачеш :tzeluvka: :liubov:

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 345 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Di_Va »

milena02 написа:Ама то такъв му е сорта, Иза Белке, не се вади нарочно. Той расте само на пера. Юни ще ти дам да го завъдиш и по цяла година ще си имаш зелен лук.
Миленка, искам и аз от тоз вълшебен лук, може ли?
Иза Бел, извинявай че нахлувам по този начин в темата ти, но лукът на Миленка ме изкуши :)
А за твоята градина и "караванния" експеримент поздравления! Ще крадна идеята с ограничителите за лехи ( ако ми уйдисат на акъла, разбира се ), нали може;)
Снимките ти обаче... оставят хората ококорени и без дъх! И аз не долюбвам насекомите особено, но твоите са различни - очарователни и приказни!
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от clock »

Изи! :hmmmmmm: По никое време ми се дояде "шупичка" ! После това зеленкото на фона на златната слама ме подсети за приказката дето от слама злато правили. И ми се прииска да видя отдалеч как изпъкват зелените листенца на този златен фон. И ти "хоп!", сякаш прочела мислите ми показваш цялата леха! :shock: Сега да си признавам ли, че ми се прииска да погаля сламата?! И оная Тигърка насред тигровият и скок? Да погаля по гушките всички пернати. Да потъркам носле в нослето на лакомата пчелица и после да целуна звучно слънчогледа! Ей така, от радост, че ги виждам! :ieeemyzh:
Аватар
Isa Bel
Виенско кафе
Мнения: 428
Регистриран на: Дек 25, '16, 12:47

Re: Нестандартни идеи и експерименти :)

Мнение от Isa Bel »

Di_Va то се е видяло Миленски ще носи с торби лук :lol:
крадвай всичко що можеш :lol: аз затова съм ги сложила тук ...


Клокче :liubov: супичките и зеленийките са ми много на сърце ...
аз готвя тук повече на пара или задушено ... най-лесните и бързи супички които си правя - картофи, цвекло, моркови /тези които не стават сурови за супа/ за 20 мин на пара да омекнат ... слагам ги в блендера + това което може на сурово + някакви зеленийки, подправки, мазнина, топла вода - те ти на енергийна бомба ... става свежа крем супа за 20 мин.

тук вече се постопля и живота закипя ...
появяват се повече приятелчета в градината - покрай тях и аз съм вече "на клона" :sgiggle: :sgiggle: .....
всичко наоколо радва окото :angelche:

"....Казах че не искам да ме снимаш!!! - Брей каква досада!"
Изображение

".... а тез мустакатите още ли са долу?..."
Изображение

... тук са пухчо - за теб идат .... :ssmiah:
/пребройте котките на дряна :srofl: /

Изображение

"ох, да ми падне само ... " :vsichkovizhdam:
Изображение
:ssmiah: :ssmiah: :ssmiah:


и малко зеленко от днес - дон'Ескимосите от караваната :shappy:

Изображение

Изображение

:liubov: :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”