Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

Мише, хубаво се е получило при теб!
При мен отдолу избива това онова и стана даже по-трудно да се плеви,че ми е жал като дръпна някой израстък на лизимахията :snif:
Но имам и такива участъци, но мулча си е друга работа! :dovolen: :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

Daniela Pargu написа:...........
но мулча си е друга работа! :dovolen: :daaa:
Ми.....не съм съгласна :mrgreen: , аз съм си дървен шоп, тъй че с мен на глава се не излиза :angel2:

Сега сериозно ще обясна и защо според мен
с мулча само на пръв поглед е лесно, лесно се поставя и изглежда перфектно, но! изисква инвестиции почти всяка година, трябва да се подменя периодично, под него зимуват доста бръмбари не особено безопасни за градината, освен това събира много голи охлюви, мишки, не забравяйте мишките, а след мишките идват и змиите .... :eeeh:
Проблемът с почвопокривните е , че първо трябва да се изчисти земята от многогодишните бурени, за житните съм писала - селект супер или нещо от рода на фузилад изчистват идеално многогодишните и едногодишни житни, без да страдат растенията, стига да не са треви, разбира се. Между другото под мулча също избиват многодишните , първоначално под краищата, като видят слънце и идбуяват и отгоре, да не говорим за полския хвощ, който не среща никаква трудност с мулча. Връщам се на почвопокривните, та така, разбрахме се как ще се отървете от житните, остават широколистните, тук е раундъпа, за който го ползва, или скубане за останалите. Едногодишните- достатъчно е една година да не ползволите да се засеят и на следващата година вече няма да има почти никакви проблеми, освен това винаги може да се направи пролетна ранна запечатка, за да не позволи да никнат нови плевели . Общо взето веднъж изчистено мястото вече се самоподдържа, тук-там рядко никне някой бурен, ако не му се дава да се засее няма да има никакъв проблем, а и градината изглежда по-естествена, не е ли тъй :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

Мише, сигурно си права,имаш професионален опит,/пък и за шопа :hihihi: /,та приемам,
но - кажи какво е това "запечатване".А това за пръскането- имаш предвид с насажденията или за нови площи?
За при мен - имам всякакви ситуации.А имам и помощници/котки на щат и бурсук на нощна смяна,та мулча постоянно се преравя професионално :daaa: :lol:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от ivrabetsa »

Daniela Pargu написа:- кажи какво е това "запечатване"
Някои хербициди правят защитен филм върху почвената повърхност и действат когато пониците от плевелни семена проникнат през него.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

Ама къде се пръска- по-нагоре Миша казва по пътеките, а между цветята? :hmmm:
Там ми е проблем. За нови площи - като изчистя което е възможно и го прекопам - пръскам с нещо за семенца
-това ли е ? :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

Е, не е толкова просто, първо трябва да кажеш какви са ти цветята, после какви са бурените, и ще измислим стратегия, но най-важното е да не се допуска да се засеят нови семена , както писах, веднъж изчисти ли се после мястото се самоподдържа с минимална помощ.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от lidiq_macka »

Изображение Яаааа, не било толкова трудно..... Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

О Мише,то са повечето иглолистни където са с платно и мулч,по-ми е лесно и красиво,защото не е голо между тях!
Много плевя с голи ръце,не се научих да работя с ръкавици :snif:
Мулчирам и покрай големи иглолистни- солитери/там без платно/
Май от плевелите имам всякакви!Треви настъпват,разни парички ми нападат алпинеумчето,
а бе пълна какафония!Ама си го харесвам :hihihi: Но ако мога да си намаля труда ...


а ЗА ТАЗИ ИДЕЯ ЗА ТЕМАТА-пускай я, полезна ще е ,ако не за друго- за информация :daaa:
Но има и хора с големи зеленчукови градини!Там прочетох за мнението ти за обръщането.
Пък зимата ще ни пишеш повече :stiskam: :stiskam:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от lidiq_macka »

Изображение Не знам защо само 2 снимки минаха.... Сега пък само една....Долу-горе се вижда за какво става въпрос.А със снимките ще задобрея....
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от zeleno »

penkeler написа:Ако някой има идея как да се справя с поветицата, това ми е най големия проблем и ще имам много да черпя. Особено пролет и есен, само за седмица става килим, дебел една педя. Ако не я почистя. От нея май няма спасение.
не знам дали са ти отговорили вече /пп прочетох и другите решения по въпроса /, но повета аз изкоренявам по следния начин
вземам шише от минерална вода , натъпквам в него максимален брой лъстари от един корен повет и впръсквам разреден според указанията раундъп
това шише си седи към месец , всичко изсъхва и го изхвърлям барабар с шишето
по този начин няма опасност да напръскам с препарата околните растения , и да вали - той си остава в шишето / което е полегнало / , корена на повета се унищожава до милиметър - знаеш , че понякога се точи над метър дълбочина , като къпините
този метод ползвам и за къпини

имаше един пост в който беше написано , че биха мулчирали с коприва
моят опит в тази посока показа , че охлювите оставят само пръчките на копривата :mrgreen:
всичко друго е изплюскано до троха
включително съм слагала наръчи коприва в/у метални решетки на близо метър височина , да я суша
долазват и опоскват
само на терасата на найсти етаж не съм качвала
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”