Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

Не е рано за чесъна, при ранно засаждане прави по-рано и па-едри глави,а и по-лесно се вкоренява сега, което значи, че по-лесно ще изкара зимата, ако погледнете и ще видите, че неизвадения чесън вече е покарал, т.е. природата сама подсказва кое време е най-подходящо за засаждане.
при късно засаждане често коренчетата са повърхностни и при по-тежка зима много от растенията загиват или пролет тръгват по-късно и са по-хилави
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, как успявате да освободите място за чесън и лук по това време? След коя култура ги садите? Янче, малко встрани отиваме от темата, но пък е полезно.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Точно сме в темата, Алис.Искам да не копая чесън и лук, защото е трудно и заради наведената поза /за хора с ниска кръстна болка/, и заради необходимостта много да внимаваш да не сечеш което не трябва. И пак винаги поизсичам, а по някое време изпускам тревата - при нас е много и трябват поне 4-5 прекопавани - то чесън няма да остане. :lol: Затова ми беше питанката - може ли да се мулчира чесън и лук и как.
Аз сея около началото на октомври по причините, изтъкнати от Миша. От нея сега разбирам, че и сега не е късно. Мястото не ми е проблем - много ми е дори. Само време да има. Ще се опитам при първа възможност да отметна и този ангажимент. Мисля си, че ако се мулчира - то ще е като поотрасне - края на октомври - началото на ноември. В такъв сл,чай трябва да си подготвим мулч от сега. Казвайте как може да стане. :dovolen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

Мулчиране на чесън при рускините , аз не съм го пробвала, ние садим там, където почвата е чиста , или ако не можем да отделим такова място, ползваме дуал+зенкор след засаждане, има предостатъчно време да мине карантината до пролетта

[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Много полезна тема! Благодаря на всички писали :liubov: ! Напоследък не ми остава никакво време ...ама нещичко успявам да попрочета.
Мише, можеш ли да кажеш малко повече за смесването на тези два препарата а също и за концентрациите. На Дуал голд чета от 120 до 150 мл. на декар, а на Зенкор - от 50 до 100 гр. на дка. Това със концентрацията на декар мен много ме обърква :(
Иначе лук и чесън така и не успях да отгледам, нещо не правя както трябва. Тази есен пак мисля да опитам, а по-нататък ще кажа как ние се опитваме да намалим усилията по работа в градината, кога успешно, кога не толкова, или пък абсолютно без успех ;!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

qn4eto написа:............. Мисля си, че ако се мулчира - то ще е като поотрасне - края на октомври - началото на ноември. В такъв сл,чай трябва да си подготвим мулч от сега. Казвайте как може да стане. :dovolen:
Янче,виж какво измъкнах от папката ми "За разглеждане когато има време " :mrgreen: , ако не беше попитала така и щеше да си отлежи негледано в папката :hmmmmmm: , виж мулчиране на зимен чесън със сидерати
[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 75 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от qn4eto »

Страхотно, Мише. Много ми хареса. Правилно ли съм разбрала,че сидерата през зимата измръзва и става мулч? А защо да не се засеят едновременно? Какво може да се ползва кат вземао сидерата, колко гъсто да се засеят, така, че да има достатъчно мулч.
Аааа...я поизтърси я тази твоя изоставена папка- може да пусне още нещо подобно... :D
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

Di_Va написа: Мише, можеш ли да кажеш малко повече за смесването на тези два препарата а също и за концентрациите. На Дуал голд чета от 120 до 150 мл. на декар, а на Зенкор - от 50 до 100 гр. на дка. Това със концентрацията на декар мен много ме обърква :(
Няма защо да те обърква, ако не е изрично упоменато с колко литра на дка трябва да се приложи препаратът, то тогава указаните мл /гр са за 100 л вода.За дуал голд- ниската доза е при бедни песъкливи почви, високата- при по-тежки, ние винаги ползваме ниската доза и до сега проблем не е имало.Зенкор- 80-100 гр е когато се пръска за запечатка, ниската доза-50 гр за дка /50 гр за 100 л работен разтвор/ е когато се ползва по време на вегетация, дозата може да зависи и от културата, но това обикновено е указано на опаковката. За лука се ползва 120 мл за 100 л вода дуал голд и 70 гр зенкор за 100 л вода , всъщност май от тази година зенкора вече е течен :hmmm: , не помня :ufff: ,денкор е гранулиран /същото, но на друга фирма/
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Миша »

qn4eto написа:Страхотно, Мише. Много ми хареса. Правилно ли съм разбрала,че сидерата през зимата измръзва и става мулч? А защо да не се засеят едновременно? Какво може да се ползва кат вземао сидерата, колко гъсто да се засеят, така, че да има достатъчно мулч.
Аааа...я поизтърси я тази твоя изоставена папка- може да пусне още нещо подобно... :D
Има, обаче е тотално задръстена с информация и трябва сериозно изтръскване :lol:

Идеята е сидератите да измръзнат,но да задържат снега , а се засяват по-рано, за да задържат влага и лукът по-лесно и бързо да се вкорени, без да го изравят червеи и т.нат., освен това се предполага, че измръзналите коренчета представляват мрежа от каналчета, по които влагата навлиза, а в същото време почвата не се уплътнява, сидератите играят и друга роля, изтеглят калия и фосфора от по-дълбоките пластове, които са недостъпни за повърхностни корени, това на теория, на практика не знам доколко е истина :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от незабравка »

qn4eto написа:Чудесни примери, Незабравче, давай пресните снимки, че октомври имам ходене до Варна, да не дойда да видя на ;) живо! Наистина харесвам този вариант, не за пръв път го виждам, но не съм се осмелявала досега да го направя в моята градина. Откъде можем да се снабдим с необходимите неща, а и цени.... :hmmm:
Тук намерих нещо, дали е актуално? И каква площ би могла да се покрие с 50 литра мулч? А дали не можем сами да си направим?
http://www.mulchirane.com/bg/bu/%D1%86% ... %BD%D0%B8/" onclick="window.open(this.href);return false;
Пресни снимки като отида на място,това е градината на едни клиенти на вилата,ние я правихме и сега я поддържаме.То нали няма пълно щастие и тука нещата са относителни.Идеалната ситуация е цветните композиции да са на място без дървета наоколо.Тогава слагаш мембраната и отгоре кеф ти борови кори,кеф ти камъчета. На един друг клиент застлахме така на този принцип цялата градина с баластра,обаче там има само иглолистни растения.На няколко години веднъж вика някой да събира камъчетата с търмъка на купчинки,като отсява и измита натрупаните иглици,песъчинки и други боклуци и после пак разстила баластрата обратно.Обаче,то няма как да няма някое дърво наблизо-градинката с хойхерите ,която съм показала е под една липа,та щом паднат листата ,ММ ги обира внимателно на ръка.Градинката е малка и става лесно.Ама ако дървото е със ситни листа,върба например-тогава става мешано. :D На по-голям терен се препоръчва да се събират преди листопада корите и напролет да се полагат пак.Ама това си е пък хамалогия.То по-принцип мулчът от дървесни частици трябва да се подменя щом започне да се разгражда.Чувала съм от по-стари колеги-човек преминава през какво ли не на принципа проба-грешка ,та са слагали навремето дървени опилки в почвата за растенията за контейнерно отглеждане в разсадниците,,обаче при разграждане се отделят някакви токсини,които растенията не харесват. :hmmm: Дъщеря ми мулчираха с мембрана и камъчета градинка под асмата и сега ще духат накапалите листа с листосмукача,да видим дали ще им се получи?!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”