Отглеждане на карфиол

Модератор: Миша

Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Отглеждане на карфиол

Мнение от vlax »

Бихте ли ми препоръчали някакъв сорт карфиол,да не е капризен ,за първи път ще садя да пробвам.
Нещо да ми препоръчате при отглеждането му.
Предварително благодаря.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от MitkoGeorgiev »

MotacillaAlba написа: Ное 30, '18, 16:07

Благодаря ти, ще питам. Ако искаш обаче, ето една започната тема от Vlax -
viewtopic.php?f=57&t=7158 -
може да пишем в нея, за да не смесваме зеленчука. ;)
Ок! Видях темата.
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от MotacillaAlba »

MitkoGeorgiev написа: Ное 30, '18, 14:24 Аз го гледам есенно т.е садя го края на юни. Един месец преди това-разсад. Не обича пикиране, затова всяко разстение в отделна кофичка. Не се повтаря мястото поне 4 години.
При мен основни врагове като разсад - гъсеници, като разстение - нощенка. Вирее си добре. Тия температури, които цитираш, са при залагане и растеж на главите, което става септември октомври. Тая година го държах допреди една седмица. Но като му е студено не расте бързо. Ако нещо друго те интересува питай. :dovolen:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от MotacillaAlba »

Митко, копирах мнението ти и тук, за да не се губи информация.
Аз като новак мисля да опитам и пролетно засаждане, т.е., да насея 4-5 бр. в кофички от кисело мляко около 15-20 януари и в началото на април да ги засадя в градината.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Миша »

Не обича пикиране, затова всяко разстение в отделна кофичка
О,не, карфиолът много лесно понася пикиране, спазва се правилото като при зелето при пикиране да се намалят корените и листната маса с до 1/3.
Карфиолът обича влага и прохлада, именно при такива условия формира глава, ако са насади рано или влажността е малко може въобще да не направи глава, или главата да бъде рехава. При по-големи норми азотно торене също може да не формира глава или главата да бъде с листа вътре , но пък при недостатъчно азот не може да натрупа достатъчно листна маса, което от своя страна също води до деформирани глави
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Deleted User 4608 »

А вярно ли е, че като започне да прави глава, трябва листата да се завържат като колибка над растението?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Миша »

alys написа: Ное 30, '18, 19:14 А вярно ли е, че като започне да прави глава, трябва листата да се завържат като колибка над растението?
Повечето съвременни сортове са добре облистени и почти не се налага да се връзват, но по принцип за да остане карфиола бял трябва да е скрит от слънцето
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, благодаря! А до каква възраст зелевите понасят пресаждане, т.е. от кофичката в земята? Предполагам, че няма голяма разлика в отглеждането на зеле и карфиол. И едното, и другото обича въздушната влажност и за мене това условие е много важно и за да се постигне, трябва да се уцели в кой месец от годината да го сеем. Малко смесих зеле и карфиол. Дали може да се каже, че ако при нас става зеле, няма проблем да стане и карфиолът. А има ли значение сортът?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от MotacillaAlba »

Единственото зелево растение, което съм отглеждала е алабашът и той става сравнителн лесно при мен. Не всяко растение прави голяма глава, но общият резултат е много добър. Иначе нито зеле, нито нещо друго. Заинтересувах се и от броколи и карфиол. Броколите обаче имат '"на книга'" по-къса вегетацията и вероятно ще се отгледат по- лесно, а карфиолът иска по-дълго време равномерна температура, за да направи глави, така че сигурно е много важно да се улучи най-доброто време за засаждане.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Отглеждане на карфиол

Мнение от ния »

Зярнах темата,но от седмица преключих сезона и още не мога да си намеря тенджерите в кой шкаф са :hihihi:
Та обещавам да споделя опит грешка :lol: Хубаво е карфиола да не е от семе 1лв/пакетче и после идват едни сънце часа при скъпият та е многооо весело сред август карфиол,но станал,варианта да е само шума е от 1ля/пак-там гледате дни вегитация-много са по спомен 150дни и те така бройм обратно и накрая когато стане :mrgreen:
Изображение
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”