Билките - полезни и опасни

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Билките - полезни и опасни

Мнение от Titi »

Много хора познават и използват билките. Нека в тази тема да споделим нещата, които знаем и ползите, които сме имали от билките.
Билколечението може да се прилага при всички възрастови групи, включително деца и възрастни хора. По-малко токсично е, поради което може да се ползва значително по-дълго, отколкото медикаментите.
Изображение
Аз обаче ще започна най-напред с предупреждението, че трябва да сме внимателни, когато използваме билки за лечение. Фактът, че билките са дар на природата не означава, че те могат да бъдат използвани безразборно.
Никога не трябва да се опитва природен лек или билка без да се знае как действа, как трябва да се приготви за приемане и как да се прилага, от какво следва да се предпазваме и какви са страничните ефекти!
Някои от най-популярните билки имат и своите странични ефекти, които могат да навредят на здравето. Най-важна е правилната доза.

ЖЪЛТ КАНТАРИОН
Изображение
Той е може би най-популярния природен антидепресант с успокояващо действие. Премахва също спазмите на храносмилателната система, притежава противовъзпалителни свойства.
Внимание! Жълтият кантарион повишава чувствителността на организма към ултравиолетовите лъчи. Ако приемате средства с тази билка, по-добре се въздържайте от продължително излагане на слънце. При продължително употреба (повече от месец) може да се появи горчивина в устата, болки в черния дроб, запек. При предозиране предизвиква вялост и сънливост.

МЕНТА
Изображение
Смята се за женска билка, защото намалява болката и неприятните усещания по време на месечния цикъл. Намалява мускулните и съдовите спазми, притежава антихипертензивно действие (намалява налягането при хипертония), помага при стомашни колики.
Ментолът, съдържащ се в растението, намалява кръвното налягане. Затова хипотониците (хората с ниско кръвно) трябва внимателно да приемат чай от мента и други запарки. Ментолът забавя сърдечната дейност и усложнява работата на дихателния център, което може да предизвика влошаване на здравословното състояние при страдащите от бронхиална астма и брадикардия.
3 чаши ментов чай дневно могат да предизвикат дори у здравите мъже намаляване на ерекцията за сметка на спадане на налягането в половия член и влошаване на неговото кръвоснабдяване.


ЛАЙКА
Изображение
Притежава силни противовъзпалителни и спазмолитични свойства, успокоява стомаха при гастрит и язва, помага за възстановяването на повредени лигавици.
Предозирането може да предизвика при жените отпускане на гладката мускулатура на матката, което води до проблеми в менструалния цикъл и усложнения при бременност.
Постоянната употреба на лайка възпрепятства всмукването на желязото от храносмилателната система в кръвта, което може да доведе до анемия поради недостиг на желязо.


КОПРИВА
Изображение
Притежава кръвоспиращо действие, помага при проблеми с жлъчката и хроничен бронхит, повишава съкратителната способност на матката. Знахарките още в древността са го използвали като средство, предизвикващо аборт.
Бременните жени трябва да се въздържат от употребата на коприва. Тя и противопоказна и при атеросклероза на съдовете, хипертония, ракови заболявания на матката и простатата.

ПОДБЕЛ
Изображение
Той е ефективно отхрачващо средство. Съдържа токсични вещества - алкалоиди на пиролизидина, които могат да предизвикат венно-оклузионна болест на черния дроб (възпаление, свързано със застоя на кръвта в органа). Отварата от тази билка повишава налягането в малък кръг на кръвообращението, което е противопоказано за хората, страдащи от астма и сърце.

ПЕЛИН
Изображение
Още Хипократ е писал, че пелинът лекува женските болести и възбужда апетита. На основата на пелина в края на 19 - началото на 20 век се е правел абсентът (силна ракия с ароматни масла) и много пристрастени към него хора са заболявали от различни нарушения на нервната система - от халюцинации до т.нар. пелинова епилепсия. Пелинът е противопоказен при бременност.

МАТОЧИНА
Изображение
Влиза в състава на петте най-успокояващи билки. Премахва тревогата, раздразнението, повишава работоспособността и помага да се съсредоточим. Маточината е мек спазмолитик. В нейния състав влиза веществото цитрал, което притежа слаботоксично действие.
Ако се пият отвари или чай с маточина ежедневно в продължение на 2-3 седмици, може да се появи главоболие, виене на свят, запушване на носа.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Албена »

Изображение
Риган (Origanum vulgare L.) - една от любимите ми билки и подправки.Риганът действа отхрачващо и успокоително при кашлица; потогонно при трахеит, остър и хроничен бронхит, коклюш. Чаят помага за преодоляване на спазми и болки в стомаха и червата. Освен това риганът е и медоносно растение.
Изображение
Мащерка (Thymus)
Мащерката е изключително полезна през есенно-зимния сезон, защото дрогата действува отхранващо при катар на горните дихателни пътища, хроничен бронхит, грип, бронхопневмония, бронхиална астма, белодробно възпаление със слузен секрет. Успокоява суха и спастична кашлица при коклюш и спастичен бронхит. Предписва се и като нервноуспокоително и спазмолитично средство при стомашни и чревни заболявания като хроничен гастрит, язва, колит, метеоризъм; при главоболие, неврастения, радикулит.
Отлична подправка за много ястия и медонсно растение.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2225 пъти

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Мария Николова »

Монарда (Пенсилвански чай)

Няма тема, където да покажа червената си монарда от ГЧП. :oops: Но тъй като Е и билка - тук я изтипосах.

Изображение

Някой да иска изсушена на сянка бабешка монарда? Двете ми туфи засенчваха лилиум и амарилис и се наложи да ги фризирам. Здравите баби билки не пият, само сииииилно сутрешно кафе. :hihihi: Суших за вас. Казвайте на ЛС.

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Fiut »

Билки или подправки, старая се да събирам такива в двора. Много маточина имам - приятно мирише на лимон и в прясно състояние от нея става прекрасен чай. За нервите знам че е полезна. И ми е жал да я плевя, затова от време на време я подрязвам, че много се разраства.
Имам и розмаринови храстчета. Малки, защото тази зима не го опазих предишното. Лавандула, разбира се. Мента, отделно джоджен, девисил от тази година. Естрагона стана нещо страховито! Виси огромен от едни големи камънаци на входа, режа го че пречи чак. Имам и исоп, който ползвам също като подправка. Риган, мащерка, босилек, чубрица - като сляза в двора и уж по едно-две стръкчета и се получава чудесно ароматно букетче за кулинарна употреба. Втора година гледам и лавров храст. Тази зима за всеки случай ще го увия.
Див лук също ползвам - много е ароматен и цъфти забавно с лилави топки. Вече трета година е туфичката. Имам намерение за зимата да пресадя по коренче в саксии за да имам пресни за кухнята.
Ами май това са. Насях и кориандър, но се оказа че само на мен много ми харесва. Не ми дават да го ползвам.
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от vivianna444 »

Здрасти Fiut :dovolen:

Моля те разкажи за лавъра... в саксия ли е или направо в градината, зазимяваш ли го и как? Как понесе миналата ужасно дълга и студена зима :snif:

Аз имам две дръвчета (около 1,20 - 1,50 м) но и двечките са в саксии и зимата ги прибирам на стълбището :hmmm:
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Fiut »

Здравей!

В градината е направо. Миналата много сурова зима я изкара без нищо, само с натрупана отгоре шума. Поизмръзнаха листата, то беше малко. После кучето го дъвка .Накрая го оградих и сега си е с нови листенца, прираст и т. н.
Тази зима обаче поне една торба ще му хвърля освен листата, за по-сигурно. Макар че ме уверяваха, че на Витоша имало и няма страшно.
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от vivianna444 »

:tzvetentze: Много много благодаря :tzvetentze:

А аз влача саксии като луда :hmmmmmm:
:idea1: Да взема да се престраша и поне единия и да го оставя на двора :hmmm
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Димана »

По нашия край лавровите дървета си зимуват навън. Шампиони са, щом изкараха тази сурова зима на -20. Тази пролет бях в Гърция и оттам си донесох малки бахарчета. Бяха се захванали около голямото дърво-майка. По разказа на собственичката, това било всяка година и тя се чудела как да се оттърве от тях. Наскубах си аз разсадец и си го донесох у дома. Сега е в саксия, но от всичките 7-8, само 3 дават признаци за развитие. Въпросите ми са: мога ли да ги преместя на земята? Ако да- кога? Презимува ли бахаровото дърво при нашите условия като лавровото?
:oops: Срам не срам, ще питам още. Днес научих, че има билка дамяна (Turnera diffusa). Четох доста интересни неща за нея. Ако някой знае нещо различно от това, дето го пише из гугъл, нека ми каже. Къде вирее, дали мога да я въдя в двора и разни такива неща. Благодаря. :tzvetentze:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Asarina »

s_t_m написа:Монарда (Пенсилвански чай)

Няма тема, където да покажа червената си монарда от ГЧП. :oops: Но тъй като Е и билка - тук я изтипосах.

Някой да иска изсушена на сянка бабешка монарда? Двете ми туфи засенчваха лилиум и амарилис и се наложи да ги фризирам. Здравите баби билки не пият, само сииииилно сутрешно кафе. :hihihi: Суших за вас. Казвайте на ЛС.
Толкова дълго се чудих от Чилтрен каква монарда да поръчам!!!
Мери,ако бях видяла, че имаш опит с монардите, щях да те питам, а не да се чудя. Първо поръчах Monarda didyma 'Panorama, лилава, че червената беше свършила, после я смених с Monarda fistulosa :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2225 пъти

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Мария Николова »

Asarina написа:
s_t_m написа:Монарда (Пенсилвански чай)

Няма тема, където да покажа червената си монарда от ГЧП. :oops: Но тъй като Е и билка - тук я изтипосах.

Някой да иска изсушена на сянка бабешка монарда? Двете ми туфи засенчваха лилиум и амарилис и се наложи да ги фризирам. Здравите баби билки не пият, само сииииилно сутрешно кафе. :hihihi: Суших за вас. Казвайте на ЛС.
Толкова дълго се чудих от Чилтрен каква монарда да поръчам!!!
Мери,ако бях видяла, че имаш опит с монардите, щях да те питам, а не да се чудя. Първо поръчах Monarda didyma 'Panorama, лилава, че червената беше свършила, после я смених с Monarda fistulosa :hmmm:
Признавам си без бой, Asarina, че имената Monarda fistulosa и Monarda didyma 'Panorama не ми говорят нищо в момента. :snif: Но тези, които ги имам, ще ти пратя. Може да се окаже, че тази, която търсиш е между тях. :mrgreen: :daaa: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”