Билките - полезни и опасни

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Di_Va »

Защо толкова бързаш? Според мен само босилекът ти е достатъчно голям, но и той може още доста време да си остане в торфената пелетка. Всички други растения са съвсем малки и всъщност пикиране не е ли поставяне на растенията в единични съдове, след като са били на гъст разсад :hmmm: ? Твоите растения трябва да останат в този торф и след като поотрастнат достатъчно, да ги прехвърлиш в по-голям съд, след като внимателно отстраниш опаковката на пелетата, макар, че коренчетата трябва да могат спокойно да минат през нея и да не я махаш.
troll

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от troll »

В същност, аз май питам дали да ги поставям в по-голям контейнер.
Бавни са ми някак. Доматите с тях(31.01) вече са големи.
А треволяка е съвсем мъничък. :hmmm:
Иначе не им се показват корените и нека си стоят там.
Аз за тиквичката, която беше с тях що не питам?
Щото на петия ден корените по един сантиметър навън и то няма нищо за питане - трябва да се пресажда.
:nod:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4886
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 340 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от Di_Va »

Мисля, че трябва интуитивно ;) да ги местиш на по-широко - като решиш, че са порастнали достатъчно и им става тесничко на коренчетата, значи е време.Защото виж колко различно нарастват във времето.
troll

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от troll »

А си купих растения, но магданоза не върви на добре, а и босилека такъв един изсветлял ми се вижда .... май им трябва светло. :hmmm:
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от ivanina »

troll написа:А си купих растения, но магданоза не върви на добре, а и босилека такъв един изсветлял ми се вижда .... май им трябва светло. :hmmm:
Изображение
Мерудията ти,магданоза впрочем ти е доста прораснал . Ми слагай по-често в гозбичките дето готвиш де , виждам само тук там някое отщипано от високо листче а то трябва някъде на около 4, 5 сантима от почвата да се изреже за да избие нова , млада листна маса , щото сега е заприличал на моя сега дето е в градината - "полегнала е Тодора" :mrgreen:
А на босилекът какъв кусур му търсиш - та той си е такъв снажен хубавец , аз не го виждам изсветлял - дори напротив, само дето това чудо не обичам да го ползвам никъде в кухнята си :hmmm: !
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
troll

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от troll »

Начи резание!
Ся отивам да го лекувам!
:daaa:
Мерси!
troll

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от troll »

За мен туй е абсолютно ново.
трябва ли да ги суша после?
Изядох по някое и друго листо и веднага сфанах вкусовите акценти, които познавам от тук от там.
Но на розмарина ми изсъхна един клон и като го премахнах миришеше два пъти повече.
т.е. може би е добре дасе суши и стрива като се използва.
А има и нещо друго....ъъъъ.... аз съм подминал 50 години и вкусовите ми рецептори не са като на малаче, ами като на стария вол, на дядо му.
И може би и мярката ми е сбъркана....
Аз ако мога готвя без подправки и всеки си слага.
:mrgreen:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от ivanina »

....специално магданоза на мен по- ми харесва нарязан в кутийка и във фризера , сушен си губи аромата!
а това за рецепторите е вярно и не си само ти ...във всички нас ВСИЧКО се променя , аз за това и в този етап на живота си наблягам на по силни пикантини и ароматици в манджите иначе ми звучи като блудкаж а децата ме гледат ей така :shock: ...но пък им харесва , гледам младата жена в семейството ни упорито следва подправките ми! :daaa:
А ти за какво си се заредил с тия подправки в къщи , ако няма да ги ползваш в манджите си!?!...и как така после ще си реже всеки в чинийката , малко не схващам ...ми то не е същото , поне за мен!? :hmmm:
Като се заприказвахме за рецепторите , се сетих и за един майтап при мен със обонянието - след като предната седмица така да се каже ме събори грипа. Ами като ужким се възстанових здравословно, установих че ми липсва обонянието - фъшкам си аз така любимият парфюм обаче не усещам аромата :hmmm: чудя се аз каква е тая работа , правя консулт с домашния любимец...а за него всичко е както трябва да бъде и се спрях с фъшкането щото иначе щях да продължа и то незная до кога и да заприличам на подвижна парфюмерия! :o ...страшна работа ,и мисля че причината е във Бабата на старата кравушка! :x
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от nadin »

troll написа:За мен туй е абсолютно ново.
трябва ли да ги суша после?
Изядох по някое и друго листо и веднага сфанах вкусовите акценти, които познавам от тук от там.
Но на розмарина ми изсъхна един клон и като го премахнах миришеше два пъти повече.
т.е. може би е добре дасе суши и стрива като се използва.
А има и нещо друго....ъъъъ.... аз съм подминал 50 години и вкусовите ми рецептори не са като на малаче, ами като на стария вол, на дядо му.
И може би и мярката ми е сбъркана....
Аз ако мога готвя без подправки и всеки си слага.
:mrgreen:
Има подправки които са по-добре да се консумират сушени други не.
За мен магданоза и копъра си губят тотално вкуса като се сушат. Аз ги съхранявам замразени. От друга страна джоджена, ментата, босилека, и чубрицата не стават замразени, тях ги суша. Повечето от сушените подправки трябва да се слагат в края на готвенето. Ако ги сложиш рано губят вкуса ако ги сложиш късно не се сваряват достатъчно и не отделят аромат.
troll

Re: Билките - полезни и опасни

Мнение от troll »

Благодаря Надин!
Аз туй го сфанах по принцип, но не за отделните растения.
Слагам на боба риган, от магазина и понеже има много различен вкус, го слагам два пъти.
Един път преди да ври и втори път , след като го изключа.
:mrgreen:
Пак мерси!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”