Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vanina_g »

Момичета и момчета, много смокини, много нещо берем - две големи дървета заварихме в дворчето! Правих и сладко на два пъти и раздавах и т.н и още има! :shock: А тези по върховете ги подаряваме на птичките! :D
Та да питам - някой сушил ли е смокини и има ли нещо по-специално в технологията? Реших да суша, но това, което прочетох в нета е, че ставали много много твърди. Някой пробвал ли е да сподели опит? :?:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от ivanina »

vanina_g написа:Момичета и момчета, много смокини, много нещо берем - две големи дървета заварихме в дворчето! Правих и сладко на два пъти и раздавах и т.н и още има! :shock: А тези по върховете ги подаряваме на птичките! :D
Та да питам - някой сушил ли е смокини и има ли нещо по-специално в технологията? Реших да суша, но това, което прочетох в нета е, че ставали много много твърди. Някой пробвал ли е да сподели опит? :?:
.....къде ти е градината?! :shock: - питам за града , да не помислиш че ша дойда по късна доба да ги обера. :twisted:
Щото моята която е на храст, значи хем есенес я бях зазимила под почвено укритие - и пак , оскъдна от към плод. Пролетта , нещо май и се случи по край един априлски мраз / кога вкарвахме ел. печки в оранжериите/.Моята я вкарах, но така и не я задействах - успах се, и като се събудих тя сланата се топеше вече.... :eeeh: :mrgreen:
Ето и как изглежда. :dovolen:

Изображение

и тук - там плодчета....
Изображение

Тази пролет си взех от разсадника на Таралас сорт Мичуринска Али паша- най- студоустойчивата за страната до минус -20*С и в момента е с три смокинки плодчета - втора реколта. Първата реколта беше само с една смокинка и не можах да я опитам - някаква граблива птица ми я открадна. :x ...та се надявам сега да извадя късмет! :dovolen: :stiskam: :stiskam: :stiskam:

Изображение....
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vanina_g »

намерих това - на някой може да му е полезно :ieeee:
https://mydelicious.info/2015/08/19/dehydrating-figs/" onclick="window.open(this.href);return false;
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от apis »

ivanina , идеално бе обяснила в ,,Овошки - плодни дървета,, за зазимяването на смокините.
Щеше да е хубаво да бъде в тази тема.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vanina_g »

ivanina, край Пловдив е, даже малко в планината се пада, ама те мойте големи дървета ти казвам - ствола е дебел така с двете длани не мога да го обхвана - кой знае колко е годишна :hmmm:
И покрай нас по къщите има много, а по-ниското село пък отпреди три седмици се чернеят по дворовете...
Абе явно тази година при нас е било добре за смокините, жалко, че при теб не са станали :|
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от ivanina »

vanina_g написа:ivanina, край Пловдив е, даже малко в планината се пада, ама те мойте големи дървета ти казвам - ствола е дебел така с двете длани не мога да го обхвана - кой знае колко е годишна :hmmm:
И покрай нас по къщите има много, а по-ниското село пък отпреди три седмици се чернеят по дворовете...
Абе явно тази година при нас е било добре за смокините, жалко, че при теб не са станали :|
Благодаря, vanina !
Помислих, че може да си от южното черноморие. За Бургас съм чувала, че много често се срещали по улиците засадени смокинови дървета. Но, морския климат е съвсем различен от нашият на сушата...зимата е мека .
С малко по- вече гимнастика по зазимяването есенно време , успяваме и ние да видим плодовете им...но аз почти не ги чакам да узреят напълно.
Любопитно ми е повторния завърз на тази смокиня Али паша, дали ще успее да узрее при мен, или това ще се случва само в южната част на страната. :hmmm:
Ми, радвам се на вашето изобилие - яжте на воля и правете сладко от смокини, много е хубаво! :potekoha:
Сушени фурми съм яла и ми харесват , но смокини не съм! Опитай да си изсушиш и после докладвай - бива ли ги ? :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от vanina_g »

Ето какво измайсторих от стар прозорец, сега чакаме :stiskam:
Изображение
Изображение
Да видим какво ще стане! :ieeee:
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от azalia »

gora написа:Съфорумци, много интересни неща публикувате!!!
Не искам да започвам спор, НО прекалено много се говори и съответно се лансират сортовете и то за чужди. Много е грешно да се смята, че внесен от друга страна сорт круша, кайсия.....описан така и така.......засят някъде в Предбалкана или в Странжа ще се прояви според характеристиките, описанията и картинките, дадени му на 1000 км оттук. Не бива да забравяме първият закон на агрономията "Това дето го пише по книгите, го няма по нивите".
В овощарските опитни станции има инфо за проявата на много сортове на българска земя, според мен трябва да се ползва този опит.
За крушите - Таралас, хвалите чужди круши, а какво смятате за тамянките - с дълги дръжки, капковидна форма, прекрасен руменец, цели в сладко са мечта.......В равнините райони на Северна България крушите масово гинат от огнен пригор. Чуждите сортове как са след нападение от болестта?
Аз съм на същото мнение,българските сортове са създадени на нашата земя,адаптирани са за нашите условия.Не ме блазнят чуждите сортове круши,ябълки и т.н.,много съмнително ми звучат думи за тях:"Превъзходен вкус и т.н. "Всичко с тия ръсени суперлативи според мен е зарибявка,за пари естествено.В моята бъдеща смокинова градина залагам на български сортове и някой и друг италиански,а френските сортове ги купувам от любопитство-как ще се държат при нашите условия.До тук от тях съм опитала Мадлената и ми хареса много.Паначето беше с много дебела обвивка и не можах да преценя колко е хубава,Айс кристал-четох за този сорт,че е по-скоро декоративен и смокините не са вкусни,а сорт Terza-формата на смокинчетата изобщо не е като на снимките от нета,та се чудя какво ми е дадено вместо нея.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13694
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 172 пъти
Получил благодарност: 327 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

благодаря за клипчето / относно присаждането / :tzvetentze:

та за българските сортове - от къде да се купят е въпроса ? и съм пуснала и такава тема , защото хората в общия случай избират от нета или местен разсадник и каквото има - такова , искам аз няколко български сорта , но от къде да ги намеря и кой да ми ашладиса - все организация иска , а иначе отиваш , купуваш и се надяваш да си отговаря на сорта

от моя опит - купих си смокиня Мичурин 10 , на втората година даде плод , смокините са много дребни , много тъмни и адски захарни , направо устата ти залепва от сладост , харесва ми / не съм сигурна , че не е Браун тюркиш , примерно , защото нямам база за сравнение , и да - устиска миналата зима , но то при застудяването имаше сняг и тя беше почти цялата под него
поръчала съм си издънка от едрата смокиня със светла кожица , сорт не знам /купих една , но плода не е толкова едър , може би е още малка :hmmm: , така или иначе имам място в редичката

от пловдивския панаир ми купиха по моя заръка дюля сорт Асеница - тази година имаше две-три дюлички , но още не съм ги опитвала , дано си отговаря на сорта :stiskam:
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

azalia написа: ... "Всичко с тия ръсени суперлативи според мен е зарибявка,за пари естествено. В моята бъдеща смокинова градина залагам на български сортове и някой и друг италиански,а френските сортове ги купувам от любопитство-как ще се държат при нашите условия.До тук от тях съм опитала Мадлената и ми хареса много.Паначето беше с много дебела обвивка и не можах да преценя колко е хубава,Айс кристал-четох за този сорт,че е по-скоро декоративен и смокините не са вкусни,а сорт Terza-формата на смокинчетата изобщо не е като на снимките от нета,та се чудя какво ми е дадено вместо нея.
Мадлената колко реколти прави на сезон, azalia? Аз имам Ахтопол17, с 2 хубави реколти, и още по-сладката Поморие24, със слаба първа, но с обилна втора реколта.
Последно промяна от prijatel62 на Окт 30, '17, 08:17, променено общо 1 път.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”