Да поприказваме за доматите - 2017

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнениеот clock » Вто Яну 10, 2017 9:15 pm

Стръковете изсъхваха, започваха от върха и се спускаше надолу. Доматите покафеняваха изцяло както са си зелени. Случваше се на един корен едното разклонение да е здраво, а другото болно. Отрязвах болното, но след не много време и здравото изсъхваше. Отделно, които домати оцеляваха от това заразяване (и аз не знам какво е) появяваха им се едни черни вдлъбнатини, все едни, че са бити със съчми. Като разрежеш домата и на това място всичко вътре в него беше сбито, твърдо, грозно. Аз ги кръстих туморните домати и на кокошките дори не смеех да ги давам. Отделно от това никак не искам да използвам химия. А органичните отвари не ги знам. Като сложим и факта, че от 8 - 9 години не съм се занимавала с градина, изоставането ми е огромно. Истина е, че колкото бързо напредват високите технологии, толкова бързо се променя всичко около нас, включително семената на доматите и болестите по тях. Защото дори и да не бяха болни растенията вързалите домати бяха толкова малко, че пак нямаше да стигнат за ежедневната салатка. А преди сме имали домати, правила съм консерви в промишлени количества само от 30 - 40 корена домати. Истина е това. Затова ще чета, имам много да наваксам. Ще ви питам ако нещо не ми е ясно или се двоумя. Сега ви следя за сортовете семена. На картинка всички са хубави, но на картинки вече хич не вярвам. И ето тук вашият опит е неоценим!
Аватар
clock
Двойно кафе

Години: 44

Мнениеот Миша » Вто Яну 10, 2017 9:25 pm

И твоите домати са жертва на вируси, вече заразени нищо не може да се направи, единствено бързо изскубване на вече заразените и пръскане срещу трипси за опазване на останалите/евентуално/. Хубавото е, че при този студ навън трипсите доста ще намалеят, но борбата с тях трябва да започне още с поникването, може да сложиш сини лепливи капани за ориентация дали имаш трипс. Прочети за бронзовост при домати.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 45

Мнениеот clock » Вто Яну 10, 2017 9:33 pm

Капаните май съм ги поръчала ;) , отделно ще садя тагетис и латинки между всички зеленчуци. Ще прочета за бронзавостта. Имаше една чисто бяла буболечка, като муха, с бързината на бълха. Такова животно досега не бях виждала. Не е това трипсата, нали? Друга гад е.
Аватар
clock
Двойно кафе

Мнениеот Миша » Вто Яну 10, 2017 9:44 pm

Трипсите са много малки и много бързи, ако не знаеш какво търсиш трудно ще ги видиш, ларвичките им са още по-дребни и се въртят много бързо в кръг, по-скоро може да се видят пораженията , отколкото да забележиш трипса, поразените места са на малки бели точки като убождания с черна точица като върха на топлийка, където се хранят ларвите белите петна са по-големи , с множество черни точици.Писах за сините петунии и брахикомето , те са живи капани за трипси, фацелията също

Това е листо със силно поражение от трипс
Изображение

ето я и гадината при увеличение
Изображение

Понякога няма видими следи от трипса, единствено по върха на младите листа, на които централната жилка е накъдрена заради убожданията , там женските снасят яйцата
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 45

Мнениеот reni7377 » Вто Яну 10, 2017 9:57 pm

Мише,благодаря за информацията!Мисля,че и моя проблем за втора година е трипса и последствията от неговите зарази.Много се чудих дали имам бронзовост и може би това трябва да е проблем номер едно за решаване!По този повод да попитам!Обясниха ми за препарата Нимазал,че за да е ефективен инсектицид трябва да се ползва още от разсад и на всеки 10 дни регулярно да се пръска.Така става превантивен и няма никакъв проблем с резистентност.Някой ако има повече опит да казва.Скъп е но пък е безопасен и можеш да пръскаш и да ядеш.
reni7377
Кафе с мляко

Мнениеот clock » Вто Яну 10, 2017 9:58 pm

Капаните ще ги актуализирам. За останалото пак на вас ще разчитам!
Аватар
clock
Двойно кафе

Мнениеот reni7377 » Вто Яну 10, 2017 10:06 pm

От къде вземате сини уловки?Аз съм от Русе и тук не намирам втора година!
reni7377
Кафе с мляко

Мнениеот clock » Вто Яну 10, 2017 10:23 pm

Reni7377 виж тук
Миша написа:Писах за сините петунии и брахикомето , те са живи капани за трипси, фацелията също

От горният пост на Мишето. После се разходи до темата "Разсади 2017" на Миша. Там ще намериш най- прелестните капани!
Аватар
clock
Двойно кафе

Мнениеот reni7377 » Вто Яну 10, 2017 10:35 pm

Охххх! :oops: Аз мислех че пишеш за хартиени сини уловки.Миша ми беше пратила жълти такива.За живите капани ще прочета!Благодаря!
reni7377
Кафе с мляко

Мнениеот mimilisa » Вто Яну 10, 2017 10:37 pm

Мише кажи им за Фюри, панацеята на трипсите. Още от сега започва третирането. :lol: :lol: :lol:
Аватар
mimilisa
Двойно кафе

Мнениеот reni7377 » Вто Яну 10, 2017 10:50 pm

Мимилиса!Аз съм мнооого толерантен човек,но ти си-уникален дразнител!Не знам някакви проблеми ли имаш или просто стрададаш от липса на внимание и спориш опонираш и обиждаш просто за да привлечеш това внимание пък било то и негативно!Малко ми идва в повече твоето държание,особено когато не е провокирано от никой и нищо!

Извинявам се за спама!
reni7377
Кафе с мляко

Мнениеот clock » Вто Яну 10, 2017 11:02 pm

Рени, не се ядосвай! Нека се позабавляват на наш гръб :D Стари кокали - простено им е!
Кой/ какво е Фюри, Мимилиса? Къде/ какво да третираме отсега?
Ако е смешка нека да се смеем заедно.
Аватар
clock
Двойно кафе

Мнениеот МГХ » Вто Яну 10, 2017 11:11 pm

Белият равнец гони трипси и въшки.За тази цел от цялата надземна част на растението, включително и от прикореновата розетка, се приготвят настойки и отвари, които унищожават смучещите насекоми (листни въшки, бълхи, трипси и паяжинообразуващи акари).

Бял равнец - листни въшки, бълхи, акари, трипсове. 800 гр. суха маса се надробява, запарва се с вряла вода за 30-40 мин.(или се вари), долива се до 10 л вода и се кисне 36-48 часа.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Мнениеот reni7377 » Вто Яну 10, 2017 11:12 pm

Фюри е химичен инсектицид!Изключително отровен за пчелите!
Мимилиса знае,че Миша ни съветва в биоземеделието и за това се подиграва!
Ако някой знае всичко защо си прави труда да спори!
Мимилиса,пръскай си с медни препарати и фюри до припадък ако щеш!Просто остави и другите хора да имат любопитство към нещата които ги интересуват и спри да се намесваш неуместно!

МГХ благодаря!Пробвала ли си!
Кога ся домата с доматчетата! :dovolen:
reni7377
Кафе с мляко

Мнениеот alys » Вто Яну 10, 2017 11:22 pm

clock, къде е градината ти?
Аватар
alys
Кафевар/ка/

Години: 53

ПредишнаСледваща