Да поприказваме за доматите - 2017

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнениеот хортензия » Вто Яну 10, 2017 5:08 pm

Относно Розов Блян погледни в сайта на Агрогид там е описано подробно :daaa: От личен опит мога да споделя че е страхотен,месест и сладък домат,но прави по 2 домата на китка,но пък едри.
Аватар
хортензия
Виенско кафе

Години: 37

Мнениеот Краси Лазаров » Вто Яну 10, 2017 5:16 pm

stefi9914 написа:Здравейте,тази година си взех нов сирт домат Розов блян. Как да го отглездам едностъблено или двустъблено? Родовит ли е?

Двустъблено е най-добре,оставяш култука под първа китка и привързваш. Добре е да се опрашват допълнително едроплодните домати. Според мен Розова магия е по-родовит и на мен вкуса му повече ми допада от този на Розов блян,но това е въпрос на вкус.
Аватар
Краси Лазаров
Виенско кафе

Години: 53

Мнениеот alexg » Вто Яну 10, 2017 5:26 pm

А и розова магия и по-ранен от розов блян, ако това се цели. Обаче пък е по-податлив на върхово гниене.
Аватар
alexg
Кафе с мляко

Години: 48

Мнениеот mimilisa » Вто Яну 10, 2017 5:52 pm

В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.
Аватар
mimilisa
Двойно кафе

Мнениеот ния » Вто Яну 10, 2017 6:02 pm

alys написа:Ния писа, че не харесва Ръгбито, защото било розова консерва.
Ния, би ли описала още малко?

Търсих снимки на Ръгбито колко болно беше и толкова зле е, че чак ме е срам да я покажа,за мен домата, за да е градински салатен тябва да е едър,точно като снимката на калико, с такова сме отрасли :potekoha: А това като вкус ми е добре отгледана консерва есента,пак от онова време.
Имаме 10 реда по 60м в двора ни колов домат и не мога да си позволя да сложа един сорт,при еднакви грижи Ръгбито се разболя най-качествено :snif: За
Рилата казах желязна,ми не ми създава ядове,но ми е кисела иначе по 12 чепки род я докарах двустъблено.От Геосем ми предложиха Реяна F1 като
определена не толкоз семчеста.
Рових за снимки и изрових 2014г-сорт Ясминия/ Jasminia F1 RZ /-това е сорт за от вън,беше супер.Предлагаха го и по 100семки,сега нз.

Изображение
“Помисли. И реши. Ако решиш, не мисли.”
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016
ния
Кана кафе

Години: 47

Мнениеот Краси Лазаров » Вто Яну 10, 2017 6:09 pm

mimilisa написа:В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.

http://www.agrogid.com/wp/wp-content/up ... n-Copy.jpg
Разговарял съм с професор Данаилов който е селектирал този сорт,неговото мнение е двустъблено отглеждане. От моя опит съм на същото мнение,двустъблено е по-добре,но всеки сам за себе си преценява.
Аватар
Краси Лазаров
Виенско кафе

Мнениеот mimilisa » Вто Яну 10, 2017 6:17 pm

Краси Лазаров написа:
mimilisa написа:В посоченият сайт пише за Розов блян едностъблено отглеждане. Той прави много шума и му трябва пространство да се проветрява. Не мисля че е удачно двустъблено отглеждане , а имам спомен, че не пуска много колтуци, както другите розови сортове.

http://www.agrogid.com/wp/wp-content/up ... n-Copy.jpg
Разговарял съм с професор Данаилов който е селектирал този сорт,неговото мнение е двустъблено отглеждане. От моя опит съм на същото мнение,двустъблено е по-добре,но всеки сам за себе си преценява.

Добре. Само да не забравя, ще оставя един едностъблено и един двустъблено корен , един до друг за статистиката. :dovolen:
Аватар
mimilisa
Двойно кафе

Мнениеот ния » Вто Яну 10, 2017 6:20 pm

Всички розови домати са с малко шума :D ,в тез жеги слънчасват,та съм за култук под 1-во съцветие.
За Розовата магия от Опал зи ми препоръчаха да е с 2 култука ,ще намали едрината на плода логично е ,но ще запази от пригори,ще пробвам.
“Помисли. И реши. Ако решиш, не мисли.”
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016
ния
Кана кафе

Години: 47

Мнениеот хортензия » Вто Яну 10, 2017 6:36 pm

mimilisa не знам къде си прочела за едностъблено отглеждане :hmmm: копирам текста за повече яснота

''Сортът е подходящ за средноранно производство на открити площи. Добре се развива и в условията на полиетиленови оранжерии. Схема на засаждане - 90-100/40-45 см. От съществено значение е прилагането на правилна формировка на растенията. Голямата едрина на плодовете на сорта позволява формирането на растенията на повече от едно стъбло. Най-подходящо за растенията е формирането им, основно, на две стъбла, като при най-мощните растения може да се отиде, макар и по-рядко, и на тристъблено формиране. Второто стъбло се формира от колтука в пазвата на листа под първо съцветие (китка), а третото - от колтука в пазвата на листа под второ съцветие. Прекършването на върховете на основното и допълнителните стъбла се извършва през месец август, като датата е в зависимост от броя на завързалите плодове на растение.''

П. П.Аз лично съм пробвала на два върха запазва едрината си,а миналата година оставих един корен с три,но доматите доста издребняха.Може да не съм им подала достатъчно храна знам ли :hmmm:
Последна промяна хортензия на Вто Яну 10, 2017 6:47 pm, променена общо 1 път
Аватар
хортензия
Виенско кафе

Години: 37

Мнениеот къщичка » Вто Яну 10, 2017 6:37 pm

clock написа:Наистина, моля ви, пишете и споделяйте всичко за доматите! В тази тема освен професионалистите надничаме и ние, аматьорите. Аз не знам нищо, ама абсолютно нищичко. Едно време харесвахме домат, събирахме семето и на следващата година той си връзваше. Сега не е така. Миналата година от 30 корена домати ядохме домашна салата пет пъти. Всичко останало го купувахме от пазара. Грехота е! Моля ви, пишете и споделяйте! За сортове, за разсади, за пикиране и садене, за градини и оранжерии, за био войници и химични оръжия, за салати и консерви! За всичко! Ние, аматьорите, дори и да не се намесваме, ви четем! И се учим от вас!
Сядам на първият чин до прозореца! На есен искам да направя лютеница с мои си домати!
Благодаря ви от сърце! :tzvetentze: :sbow:

Ако има голям интерес, ще научиш повече от предишните теми, там има супер много полезна информация, която тепърва едва ли ще пишем. Стига да имаш време да четеш де, щото са доста страници.
Justice is lost
Justice is raped
Justice is gone
Pulling your strings
Justice is done
Seeking no truth
Winning is all
Find it so grim
So true
So real

James Alan Hetfield
...And Justice For All/1988
Аватар
къщичка
Кафе машина

Мнениеот alys » Вто Яну 10, 2017 7:26 pm

Ния, :tzvetentze:
Моите розови винаги са имали много шума, но вероятно причината е в това, че изпускам колтученето и става гора. От друга страна пък не прегарят от слънцето. Трябва да хвана златната среда, но някак не успявам да им надвия и като станат големи колтуците и ме е страх (или ме мързи) да режа. Писали сте след поста на wrong dreamer в предната тема новости, та ще копирам поста на Миша: "Може би става въпрос за пловдивската каротина, който е специално селектиран като антиоксидант
http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100231 ... i-svoistva".
Аватар
alys
Кафевар/ка/

Мнениеот mimilisa » Вто Яну 10, 2017 7:45 pm

хортензия написа:mimilisa не знам къде си прочела за едностъблено отглеждане :hmmm:

http://www.agrogid.com/wp/?page_id=51

Гледала съм Розов блян и наистина за разлика от другите розови домати, образува много шума. Много мощни стъбла, дебели и високи, но повече от 4 китки май не ми направи и е сравнително по-късен домат. Ще го гледам, защото е селекция на професор и е устойчив на болести.
Култуците ги чистя редовно, освен ако не е било дъждовно и да съм ги изтървала, но някои сортове домати сами се разделят на две стъбла, че и на три стъбла, което не е колтук. Тогава ги оставям.
Аватар
mimilisa
Двойно кафе

Мнениеот clock » Вто Яну 10, 2017 7:55 pm

къщичка написа:
clock написа:Наистина, моля ви, пишете и споделяйте всичко за доматите! В тази тема освен професионалистите надничаме и ние, аматьорите. Аз не знам нищо, ама абсолютно нищичко. Едно време харесвахме домат, събирахме семето и на следващата година той си връзваше. Сега не е така. Миналата година от 30 корена домати ядохме домашна салата пет пъти. Всичко останало го купувахме от пазара. Грехота е! Моля ви, пишете и споделяйте! За сортове, за разсади, за пикиране и садене, за градини и оранжерии, за био войници и химични оръжия, за салати и консерви! За всичко! Ние, аматьорите, дори и да не се намесваме, ви четем! И се учим от вас!
Сядам на първият чин до прозореца! На есен искам да направя лютеница с мои си домати!

Ако има голям интерес, ще научиш повече от предишните теми, там има супер много полезна информация, която тепърва едва ли ще пишем. Стига да имаш време да четеш де, щото са доста страници.

Чета, Къщичка, чета, ама не мога да насмогна. Тук ще следя заедно с вас, паралелно с това ще чета и в предишната тема. Вие пишете, аз и без това спя малко. :angelche: Най - важното е, че я има информацията. А тя наистина е много ценна! Благодаря ви! :tzvetentze:
Изображение
Аватар
clock
Кана кафе

Години: 44

Мнениеот Dewina » Вто Яну 10, 2017 8:34 pm

Краси Лазаров, благодаря за новата доматена тема!
За много години, доматопроизводители!

От днес започвам усилено да ви четa - ще си водя и бележки в червен тефтер :daaa:

Р.S. Ще помолим модераторите :tzeluvka: да сложат в първия пост на тази нова тема препратки към другите доматeни тeми - за улeснeнue на нас, четящите...
Аватар
Dewina
Кана кафе

Години: 49

Мнениеот Миша » Вто Яну 10, 2017 8:52 pm

clock написа:
къщичка написа:

Чета, Къщичка, чета, ама не мога да насмогна. Тук ще следя заедно с вас, паралелно с това ще чета и в предишната тема. Вие пишете, аз и без това спя малко. :angelche: Най - важното е, че я има информацията. А тя наистина е много ценна! Благодаря ви! :tzvetentze:

По-лесно ще ти е да кажеш какви проблеми имаше в градината, как започват да боледуват доматите , какви са били пораженията , така по-лесно ще разчепкаме проблема и ще намерим решение, защото ако питаш, когато белята вече е станала, е трудно да се помогне
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 45

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци