Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Мими това не е нова болест! Нова е при вас!
May the Force be with You!
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

peterstamov написа:Мими това не е нова болест! Нова е при вас!
Явно много ви е ценна информацията , щом не казвате каква е болестта. Страх ви е да не би да ми помогнете? Ама моля ви се, аз досега от вас помощ никаква не съм видяла, ама все тая надежда че ви е еня за останалите градинари, които ще ви нацелят форумчето. Както виждаш добре се справям с чуждите форуми и линкове пускам и снимки.
Мога и да напиша препарати дриза, сигнум, пролектус и флинт макс мога да ти напиша, но не е там въпроса.
Явно щом не ви влиза в джоба ви е бял кахър, че масово реколтата е съсипана.
Ти за какво мислиш пиша и качвам снимки? Нали има едно нещо наречено гугъл търсачка.
Ай не ми се занимава повече с вас. Скопени хора. Поне онзи философ дето ме обиждаше миналата година видя че мога да правя домати и не ми пука от градушките. :hihihi:
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Намерила си кой да питаш. Аз до скоро като ме питат с какво пръскаш викам ..... ми с пръскачката!
Това на снимката като болест при мен го имам поне от 3-4 години! Мисля си, че е вирусно и лек нема!
Лек има мъкнене или да не го хванеш.!!!

Кое те кара да обиждаш?
May the Force be with You!
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Само да вметна, че и моя фаворит са доматите на Руми, Доматикос доброгледикос. След тях са едни крушовидни, но не са Сърцето на Албена нито Червена круша, семената са италиански, пише Крушовидни, сега нямам възможност, но ще ги снимам да ги покажа.
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

хортензия написа:От Бонония също съм очарована ,но не спирам да се боря с картофена мана и вируси :hmmmmmm: Все скубя по някой корен,днес пак видях болен домат да го скубя ли :hmmm:
Изображение
Вижда се, че растението е добре, другия плод по корена също не е засегнат само този сниман в едър план е засегнат от външната страна, а от страна на стеблото е здрав. Ако е така значи не е болест или вирус а е от слънцето забележи, че доматите са пострадали само от външна страна която е огрявана от слънцето.Миналата година изхвърлих половин тон такива домати понеже растенията бяха по млади и не добре облистени, вкарах няколко пъти азотен тор
листата станаха големи и тъмни и закриха плодовете. Тва е спасението или пък да ги засенчиш.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Смучкат и печат дупето на слънце........ затова е от тази страна!
May the Force be with You!
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

Ето ги моите крушовидни домати.
От снимките не може да се разбере, но в действителност доматите са едри.
Изображение
Изображение
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Кажете ми мерси :ieeee: сега
Най-вероятен причинител, който донася и останалите гадости. Храни се като смуче сока на плодовете, като причинява некротиране на проводящите им тъкани. След това плодовете изгниват.
http://agdev.anr.udel.edu/weeklycropupdate/?p=2528" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


http://www.lu-ipm.net/host-plants-and-damage.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Миналата есен тези досадни миризливки , зовящи се дървеници бяха нападнали масово градините, плюс още едни жълти калинки.
Спомням си че на майка ми доматите бяха като вдървесинени .
Това е американска буболечица - BMSB, незнайно как озовала се у нас в такова масово нападение.
Борба с капани и пръскане с актара и карате.
Ай вече мога да спя спокойна. :angelche:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Много причини има за вдървесиняване на доматите, поява на некротични петна и изгниване, петната на доматите на Хортензия категорично не са от дървеници, приличат на слънчев пригор, но ме притесняват едни кръгове , по пази снимка не мога точно да кажа, но понеже имам нейни снимки на предишни определено овирусени домати не искам да я подвеждам
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

Аз говоря за моите си домати и за епидемията която съсипа реколтата и тази година , освен градушките.
На хортензия доматите са си ок. Нищо притеснително.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”