Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

MotacillaAlba написа: След малко размисъл реших да си поръчам опаковката от 1 литър (масло от Нийм). Излезе около 41.50 лв. заедно с таксата за доставка през ebay.
Миналата година си взех също от ebay 1 литър, излезе ми около 37-38 лв.
За концентрацията съм си записала това

• 5 мл (1 чаена лъжичка) нийм масло (използва се чисто, студено пресовано масло )
• 1-2 мл (1/3 ч.л.) течен сапун или друг миещ препарат
• 1 литър (1 литър) топла вода

• 200 мл Neem масло
• 30 мл течен сапун
• 20 литра вода
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

peterstamov написа:И аз така, вчера дойде моето. Слагаш ли отметка банката да ти прави превалутирането а не пейпал, че е малко отгоре?

С каква концентрация се ползва това масло?
Хм, не знаех, че има такава опция.
Концентрацията - в общи линии от 0,3 до 0,7. Аз съм ползвала 0,5 успешно за листни въшки, колорадоски бръмбар и белокрилки. Срещала съм в мрежата дори 0,1 за колорадския, но не ми се рискуваше. За акарите - мисля, че 0,8 ги ликвидира, но не го твърдя със сигурност, може застудяването да е помогнало. Течен сапун или веро слагам колкото е маслото, по-назад съм писала за разреждането и разбъркването, че си е масло, все пак и има опасност да остане неразтворено, случвало ми се е.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Благодаря ви! Тези дни ако ми остане време ще се пробвам!
May the Force be with You!
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

Маслото от ниим е страшно средство, но не прекалявайте с концентрацията, щото то действа по много особен начин на гадинките. Те го ядът и дишат и смятат, че са се нахранали и престават да ядът .... и умират от глад.
Маслото е мощно козметично средство.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Алис, да те попитам, напуква ли се Трапезица?
По отношение на двата сорта, Бонония и Трапезица, от времето, когато ги сеех от купени семена, имам спомен да са с еднакви вкусови качества, еднакъв вид, еднаква трайност. Възможно е да има разлика по отношение на това, дали е вътре или в оранжерия. Възможно е и да е от светлината. Но така или иначе, ако Трапезиците ти вървят добре, а Бононията не, сади си Трапезиците и ще имаш домат със същите качества (по мое мнение).
Аз съм ги садила смесено преди години, после си оставих мои семена, без да съм сигурна точно от кой от двата - приличат повече на Бонония според формата на листчетата около дръжката (Бонония малко по дебелички, Трапезица - по-тънички.) Така съм си записала, имам и снимки. Но пък може още при снимането да съм ги объркала. :oops:
Ето: Бонония
Изображение

и Трапезица
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

MotacillaAlba, не ми се напуква Трапезицата. Със сигурност ще я пробвам в градината, живи и здрави. Много вкусен домат! Сред червените Момини сълзи и Трапезица са ми най-вкусни. Благодаря ти за споделеното. Като гледам снимката на Бонония, виждам същия пръстен около дръжчицата както при Трапезица. С други думи, като се откъсне дръжката, остава малко по-голямо петънце на домата, в което няма нищо лошо, просто отличителен белег.
Отрязах част от снимката ти на Бонония, за да покажа пръстенчето (това, което е около дръжката) :).
Изображение
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

peterstamov написа:Благодаря ви! Тези дни ако ми остане време ще се пробвам!
В понеделник пръснах нийма. Туй като грес.....! Направих 1% концентрация, с веро и топла вода. Направо както беше топла сместа(около и над 50°С) го изпръсках. После промих пръскачката с гореща вода!

Днес гледам белокрилките значително са намалели! Повтаря ли се пръскането и след колко дни? Ще пробвам и с по ниска %!
May the Force be with You!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

peterstamov написа:
peterstamov написа:Благодаря ви! Тези дни ако ми остане време ще се пробвам!
В понеделник пръснах нийма. Туй като грес.....! Направих 1% концентрация, с веро и топла вода. Направо както беше топла сместа(около и над 50°С) го изпръсках. После промих пръскачката с гореща вода!

Днес гледам белокрилките значително са намалели! Повтаря ли се пръскането и след колко дни? Ще пробвам и с по ниска %!
То няма точно установени правила за честотата. Аз се ориентирам по резултата... Лятото пръсканията са по-чести, защото и гладниците се размножават по-бързо. Един път седмично през лятото или на 10 дни през есента и пролетта би трябвало да е достатъчно за белокрилки. Ако искаш провери какви са препоръките при НимАзал-а, защото нали е официално регистриран, а пък активното вещество е същото.
Можеш да пръскаш и с по-ниска температура, щом като си го размесил добре с веро, няма да запуши машинката. Случвало ми се е през лятото без проблем да използвам разтвор, приготвен от предишната седмица, без да го загрявам - само разклащам добре преди пръскането - то се вижда в прозрачна бутилка дали разтворът е хомогенен или се събира масло на повърхността.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Жал ми е да ги оскубя, но днес трябва да я свърша тази работа.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Хайде пък сега , Ким- днес трябвало! :x
Ми берете и яжте , позагъвай ги с агривело вечер известно време, и чак когато сланата трайно се настани ги премахвай.
Аз , така не бих се отнесла с тях. Този сезон не искам никога да свършва! :dovolen:
Ето ги и моите отрочета- втора реколта, засяти от семе на 31 юли, поникнали след седем дни и след още десетина дни пикирани.
С тия мероприятия август се преполови и от тогава до днес - изглеждаме така....слаба работа, ама как да живееш на този свят без посята надежда! :hmmm:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”