Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

mimivd написа:Иванина,малко ще се отклоня от темата и ще полюбопитствам около капковото напояване.Автоматично ли е ?Аз имам на пипера и върши чудесна работа.
На пролет сме замислили и на останалите зеленчуци.Колко часа и на колко дена се поливат външните ти домати?
Не, mimivd! :sneee:
Обслужването ми е ръчно- с леко врътване на кранчето, когато съм у нас.
Но през едни такива събития ми е писано да премина, че направо не зная ще ям ли за напред градински домати. :hmmm:
Но , аз не спирам да умувам за градината , а ти с идеята си за автоматичното поливане - като че ли бог те прати, дар от небесата в трудния ми час. :angel2:
Сподели , мила това от което си останала така доволна!....може и да ми дойде в помощ, с която ще те запомня. :tzvetentze:
Сега , адски завиждам на хората тук с автоматичното отваряне на оранжерииките! :eeeh: Без такова , отсъстваш ли от обекта - работата отива на никъде. :hmmm:
Светка, благодаря за Бравото, но...искам и пчелички!- в тетрадката си! :twisted:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Освен на пипера имам автоматично капково и на цялата цветна градина .Големият ми син е програмист...той е направи техническата част,а ММ направи системата .Ще го питам по-подробно довечера какво и как...Знам.,че програмира някакъв чип през какъв интервал и колко време да полива.Пипера се полива веднъж в седмицата цяла нощ-7 часа,а цветната градина-всяка сутрин по 2 часа(от 5 ч до 7ч)
За другата част от градината ММ каза,че ще купи готови програматори,имало с по няколко кръга за различни участъци и поливане.Те били с таймер.
:stiskam: нека притесненията ти са напразни,но няма лошо да си улесним нещата.
Ето така изглежда пипера,строен в редички.

Изображение
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Мимивид ,сега като видях поста ти и се сетих ,че ти май :dovolen: ме беше питала за капковото на моя приятел.Бях показал снимка с пипера му.
Пипера го засява по 2 коренчета през 25см. Тори земята само с оборска тор.Полива чрез капково напояване. Вързано е директно към външната чешма.
Пуска да се полива само вечер през 3 дни по 3 часа.Това се отнася за домати и пипер.Краставиците ги полива през ден.В дните когато са най-горещи пипера и доматите ги полива на всеки 2 дни.Всичката му реколта беше безупречна.
Извинявай че , не съм ти отговорил веднага.Но информацията ти е нужна за другия сезон и ти вече я имаш :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Благодаря ти,Светка!И моето капково на пипера е вързано към външната чешма,но дали заради неправилно поливане,или заради нещо друго ми куца първия завърз.Може да греша и при саденето.Отворите на капковото са на 15см и садя по 2 стръка...струва ми се ,че трябва да садя по 1 стрък ,защото сега ми стига до кръста,но толкова много пипер скоро не бях брала.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

mimivd написа:Благодаря ти,Светка!И моето капково на пипера е вързано към външната чешма,но дали заради неправилно поливане,или заради нещо друго ми куца първия завърз.Може да греша и при саденето.Отворите на капковото са на 15см и садя по 2 стръка...струва ми се ,че трябва да садя по 1 стрък ,защото сега ми стига до кръста,но толкова много пипер скоро не бях брала.
Пипера ти е бил хубав но е бил гъсто засят. Така не може да се проветрява достатъчно добре.По 1 корен карай щом е през 15 см.
Поливането е супер важно.Не трябва да се оставя да се засушава,не трябва и да се преполива. Умерена влажност си иска.
За да ти куца първия завръз най вероятно си го торила по време на цъфтежа.Тори се винаги след първия завръз с амониева селитра.
Поне аз така правя.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Да си призная честно,не си спомням точно кога съм торила,обаче знам ,че с амониева селитра торя 10 дена след засаждане (по препоръка на зеленчукопроизводител),а следващото торене беше с яра мила комплекс.Нещо съм объркала,но какво...?
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Прати ми адрес на лични.Ще ти пратя семена от тоя селския пипер на приятеля.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Светката написа:
Пипера ти е бил хубав но е бил гъсто засят. Така не може да се проветрява достатъчно добре.По 1 корен карай щом е през 15 см.
Поливането е супер важно.Не трябва да се оставя да се засушава,не трябва и да се преполива. Умерена влажност си иска.
За да ти куца първия завръз най вероятно си го торила по време на цъфтежа.Тори се винаги след първия завръз с амониева селитра.
Поне аз така правя.
Аз не виждам кога има такъв момент :hmmm: пиперът иска подхранване почти през цялата вегетация за добър добив, особено след начало на цъфтеж.
Пиперът цъфти непрекъснато, може да абортира цветове при недобро опрашване, а за това причините са много-повишена/понижена влажност, липса на торове, основно азот и калий, може да изхвърли цвета и при предозиране с азот, недостатъчна/прекалена влажност, лоша осветеност и т.нат.

Препоръки за поливане също не могат да се дадат, зависи от вида на почвата, от фаза на развитие на растението, от слънце, температури и прочие....Единственото правило, което е общо за всички условия е през горещите месеци поливането да става задължително вечер или нощно време, и то в малките часове на нощта, в горещините растенията не могат да използват ефективно влагата при поливане през деня или рано сутрин и се получават стресови ситуации, оттам абортиране на цветовете, развитие на гниения , некрози

Относно разстояние между корените, отново препоръките трябва да се съобразяват със сорта пипер, има сортове, при които се разсаждат по 12 000 корена на дка, и други, при които нормата е 4000 до 6000 бр .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Светката написа:Прати ми адрес на лични.Ще ти пратя семена от тоя селския пипер на приятеля.
Благадаря ти,Светка!
И аз като теб съм решила да садя изпитани в моята градина и край сортове,устойчиви и родовити!Просто ми липсва обилен първи завърз....за сметка на това последващите са перфектни.Благодаря ти все пак за предложението!

Мише,зеленчукопроизводството е голям майсторлък,който едните (като теб)го могат,а другите (като мен)се опитват да го усвоят.
Много разбираемо си посочила вероятни причини за липсата на първи завърз,но ако с торенето се опитвам да се справя,пръскам и с ка-бор и доматин за опрашване,то с поливането не съм сигурна ,че се справям.Аз не живея при градината,там са моите свекър и свекърва.Поливането е по тяхна преценка .Почвата е песъклива и бързо засъхва и лятото се полива на 3 дена по 3часа късно вечерАвгуст променихме поливането на веднъж седмично-7часа (от 23.00ч до 6.00)сутринта.Май тогава нещата се оправиха и пипера направи обилин завърз.
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

mimivd написа:
Светката написа:Прати ми адрес на лични.Ще ти пратя семена от тоя селския пипер на приятеля.
Благадаря ти,Светка!
И аз като теб съм решила да садя изпитани в моята градина и край сортове,устойчиви и родовити!Просто ми липсва обилен първи завърз....за сметка на това последващите са перфектни.Благодаря ти все пак за предложението!

Мише,зеленчукопроизводството е голям майсторлък,който едните (като теб)го могат,а другите (като мен)се опитват да го усвоят.
Много разбираемо си посочила вероятни причини за липсата на първи завърз,но ако с торенето се опитвам да се справя,пръскам и с ка-бор и доматин за опрашване,то с поливането не съм сигурна ,че се справям.Аз не живея при градината,там са моите свекър и свекърва.Поливането е по тяхна преценка .Почвата е песъклива и бързо засъхва и лятото се полива на 3 дена по 3часа късно вечерАвгуст променихме поливането на веднъж седмично-7часа (от 23.00ч до 6.00)сутринта.Май тогава нещата се оправиха и пипера направи обилин завърз.
Явно темата се е превърнала от тема за домати в тема за пипер в което не виждам нищо лошо. :) Не знам какъв е климата при вас, но поливки през 3 или 7 дни не бих казал, че са удачни, нито пък торене веднъж сезонно или веднъж в месеца.Това е все едно ти да не пиеш вода цяла седмица и на седмия ден да изпиеш седем литра на веднъж или пък торенето, да гладуваш дълго, а после да изядеш голяма порция.Много по добре е поливането по 1 час на ден всеки ден вместо веднъж в седмицата за 7 часа.Голямо значение има и гъстотата на засаждане, ако ви интересува на какво разстояние ги садя аз в оранжерия и на колко дни торя и с какво, мога да ви кажа.Съденето на 2 корена един до друг не е добре освен ако не е лют пипер.
Миша, ако четеш това бих се радвал да разбера какво е състоянието на твоите домати, какво става с тях и как са по това време на годината :)
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”