Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

[quote="lidiq_macka"Тази година за първи път половината ми домати са хибриди и то препоръчани във форума - Рила, Наслада, Паулина , Бонония, Ръгби.[/quote]

Бонония не е хибрид, директен сорт е. (мола ви се, не обиждайте ууубавото доматче... :hihihi: )
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Извинявай, объркала съм се.Още по-добре.А доматчето наистина е уууубаво....
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Имам 200 корена домати, значи им се е паднало по има-няма 5 литра.Тъй като съм малко индианец, бързо схващам, обаче трябва по-дълго да ми се обяснява за качването на снимки.Мулчирала съм със сено от диви треви и билки, мулча е дебел около 15 см.Отдолу живота ври и кипи а червеите така са се угоили, че приличат вече на змии.Обикновено пускам през нощта капковото на 5-6 дни по 600 литра, зависи от почвата под мулча, която проверявам всеки ден.Капките са на 30см.Снощи направо ги удавих, защото си помислих, че от повечето вода може да се оправи гадния им вкус.Нямам режим на поливане - пускам капковото когато видя, че са жадни.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси Лазаров »

lidiq_macka написа:Имам 200 корена домати, значи им се е паднало по има-няма 5 литра.Тъй като съм малко индианец, бързо схващам, обаче трябва по-дълго да ми се обяснява за качването на снимки.Мулчирала съм със сено от диви треви и билки, мулча е дебел около 15 см.Отдолу живота ври и кипи а червеите така са се угоили, че приличат вече на змии.Обикновено пускам през нощта капковото на 5-6 дни по 600 литра, зависи от почвата под мулча, която проверявам всеки ден.Капките са на 30см.Снощи направо ги удавих, защото си помислих, че от повечето вода може да се оправи гадния им вкус.Нямам режим на поливане - пускам капковото когато видя, че са жадни.
При мен след второто пръскане с Инфинито се появи химически вкус. След около месец се оправи,но тогава пак тръгна картофената мана и пак пръсках с Инфинито и отново вкуса стана гаден. Затворих буркани с тези домати,но вкуса не се промени нито от варенето нито от времето.
Говорих с агроном от фирмата вносител и той ми каза,че производител в Италия съсипал тонове домати и поради тази причина не е регистриран за домати(разговора беше през 2014 г.)
Вярно е че при някои сортове почти не се усеща този вкус,но аз от тогава не ползвам Инфинито. По-добре да се спазва добра агротехника(да не се засаждат доматите на гъсто,своевременно премахване на листа,култучене съобразено с времето,мулчиране,поливане съобразено с почвената влага,при всяко ходене в градината оглед на листата и особено от долната страна,от три години слагам по едно медно телче 1мм.кв. на всяко растение на 10 см. от почвата)профилактично пръскане,когато има условия (за това сме писали доста),да не се пренебрегва пръскането срещу инсекти,защото те пренасят заболявания. Да не се пръска с нищо не е хвалба,защото след като видим болестта понякога отива много повече химия и по-трудно се справяме с проблема. :stiskam:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 137 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Краси съгласна съм с абсолютно всичко написано и така съм се старала да го спазвам тая година,и мулчирах и листа почиствах и култучих,подхранвах ги с копривена настойка,после като се наливаха плодивете с пилешки шербет.Междувременно на около 7 дни пръсках с мляко и йод или с масло от нийм да ги предпазя от гадините,абе като бебета съм ги гледала нооооо природата като е срещу тебе-всяка седмица порои,бури,градушки,очука доматчета,накъса листа и тръгнаха болести и се наложи да пръскам.За сега е стопирано уж всичко ама и аз се вдигам ръце,каквото стане такова,уморих се толкова грижи и накрая може за ден всичко да приключи.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Краси, при мен също беше второ пръскане, 7 дни след първото.Не знам какъв е бил вкуса след първото, защото бяха още зелени.Много съм разочарована, защото хвърлих толкова много труд и пари и накрая да не стават за ядене.Дундуркам ги от януари.....Едно коренче лапад не съм оставила в двора, че се маносва, да не ми повреди скъпоценните домати.Повлеканката я преследвам до дупка по същата причина.Играх си 1 месец да заградя с керемиди всички лехички, хем заради мулча, хем да им е красиво.Един дядка го ухажвах 2 седмици докато ми даде 2 бали слама.И още....и още.....и още.....И какво? Поне имам от твоите краставици, те поне ми се отблагодаряват подобаващо....
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси »

Здравейте всички,при мен тази година проблема е в цвета. Големи буйни растения вече над 3 метра. Дебели стебла, зелена листна маса. Но цвета пада. Главно на розовия домат пинк рок. Цяла оранжерия без домати. Имам първа и втора китка вече узрели, но на горе нищо. Цъфти и пада. Някъде връзва най много два домата, другите падат. Силно се надявам Миша да изкаже мнение, а също и останалите.
Да допълня, че са опрашвани.


Изображение
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Дебели стебла, зелена листна маса
това ме навежда на мисълта, че азотът е в повече

При повече азот цветът изресява, понякога липсата на фосфор или някой микроелемент също предизвиква изресяване, изресяване може да има и при наличие на акари, забелязал ли си дали цвета, когато се отваря, е наситеножълт или бледо жълт и недоразвит? Друга възможност е опрашване в неподходящо време, опрашването се извършва възможно най-рано, сухия горещ въздух не позволява поленова тръбичка да прорасне , или пък много влажен въздух, при който поленовата тръбичка слепва и отново не може да се осъществи оплождането , при някои болести също може да се получи изресяване- при сиво гниене например , при вирусни инфекции също
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Краси
Kъсо кафе
Мнения: 74
Регистриран на: Май 30, '16, 15:49

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Краси »

Миша благодаря ти. И ние мислим, че азота е в повече. Не сме прекълявали, но мисля, че написаното не отговаря на съдържанието. Опитвам да изчистя натрупания азот. Смених торта, ще видим. За вирусни инфекции нямам признаци. Смисъл от към листа, стебло, плод всичко изглежда нормално. Сложих листно бор 15% и аминозол по какпата направих и пръскане с екстрат от морски водорасли.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

вкарвали ли сте някакви микробиални торове с азотфиксиращи бактерии, в такъв случай азотното торене задължително трябва да се намали
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”