Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

mimilisa написа: Преди две лета една Албенга беше болна и разболя всичко около нея. Агронома каза - вирус. Миналата година от италианско оригинално семе на Червена круша тръгнаха черни листни петна . Първият разболял се корен.
Пипер мой и пипер от магазина. Един до друг. Моят -обеззаразен разкошен, този от магазина втрънчен , прошарен , толкова фрапиращ пример, че е болен. Трябваше да го снимам за еталон.
Против вирусите какви мерки се предприемат?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Teodora76 написа:Мисля, че във форума е коментирано, семената от магазина и особенно хоби опаковките не са обеззаразени. Чрез семена се предават вирусни и гъбни болести.
Ако са събрани от болни растения, нали така?
За вирусите не знам, но нито едно доматено растение в градината не е застраховано, ако не се провеждат профилактични мероприятия и има условия за гъбни (а при мене си ги има по подразбиране).
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimilisa »

alys написа:
mimilisa написа: Преди две лета една Албенга беше болна и разболя всичко около нея. Агронома каза - вирус. Миналата година от италианско оригинално семе на Червена круша тръгнаха черни листни петна . Първият разболял се корен.
Пипер мой и пипер от магазина. Един до друг. Моят -обеззаразен разкошен, този от магазина втрънчен , прошарен , толкова фрапиращ пример, че е болен. Трябваше да го снимам за еталон.
Против вирусите какви мерки се предприемат?
Точно накисване в перхидрол. Прочетох го в една стара книга по растителна защита. Допълних го в горното си мнение.
И солна киселина също, но трябва да имаш достъп до лоборатория и много внимателно с нея.
Калиевия перманганат е по-слаб от перхидрола и го използавт защото е също окислител с активен кислороден атом, ама е по-слаб.

Ето това намерих току-що. Някакви идеи откъде да намеря тринатриев фосфат и има ли си гражданско име?
http://gradinar.net/2567-Obezzarazyavan ... zelenchuci" onclick="window.open(this.href);return false;
Последно промяна от mimilisa на Яну 20, '17, 20:28, променено общо 1 път.
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

С накисване в кислородна вода се третират против гъбни болести, но не и вирусните.
Четох, че със солна киселина могат да се третират семената срещу някои вирусни.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Teodora76 написа:Мисля, че във форума е коментирано, семената от магазина и особенно хоби опаковките не са обеззаразени. Чрез семена се предават вирусни и гъбни болести.
Благодаря че ме насочи към правилния сорт и ми спести ядове :tzeluvka: ,а относно обеззаразяването точно заради гъбните болести реших и аз да го направя.Търсейки информация как да предпазя растенията попаднах на няколко статии в които се препоръчва да се практикува с цел превенция :dovolen:
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

Аз да отида и в другия полюс :D
някъде бях чел, че семената не се мият и чистят като се извадят от домата и се оставят така с тъканите по него.
Около семето се получавала една естествена защитна обвивка, микросреда от бактерии.
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

Teodora76 написа:С накисване в кислородна вода се третират против гъбни болести, но не и вирусните.
Четох, че със солна киселина могат да се третират семената срещу някои вирусни.
Цитат - "След прилагането на един от първите два метода можем да сме сигурни, че семената са обеззаразени срещу различни бактерийни болести (бактерийно увяхване, бактерийно изсъхване, бактерийно петносване и черно бактерийно струпясване) и тютюнева мозайка. Останалите вирусни болести (краставична мозайка, стрик, бронзовост, жилкова некроза) не се запазват в семената и не се предават чрез тях. Поради лесната приложимост и безопасност при работа, често се прилага последният метод, но той не гарантира пълно премахване на заразата."
Първите два предложени метода са кислородна вода и солна киселина, последният е калиев перманганат.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от shoshy »

И аз в съвсем друга посока.
Консумирала съм италиански домат, който външно по форма много прилича на сорта абруцо, но доста по-зелен на цвят и много ми хареса.
С търсачката в темата за сорт Абруцо нищо не излиза. Имате ли впечатление от този сорт?
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

дьо Ла Фер написа:
Teodora76 написа:С накисване в кислородна вода се третират против гъбни болести, но не и вирусните.
Четох, че със солна киселина могат да се третират семената срещу някои вирусни.
Цитат - "След прилагането на един от първите два метода можем да сме сигурни, че семената са обеззаразени срещу различни бактерийни болести (бактерийно увяхване, бактерийно изсъхване, бактерийно петносване и черно бактерийно струпясване) и тютюнева мозайка. Останалите вирусни болести (краставична мозайка, стрик, бронзовост, жилкова некроза) не се запазват в семената и не се предават чрез тях. Поради лесната приложимост и безопасност при работа, често се прилага последният метод, но той не гарантира пълно премахване на заразата."
Първите два предложени метода са кислородна вода и солна киселина, последният е калиев перманганат.
Нямам претенции да съм компетентна, но това не са единствените вируси по растенията. Има много информация в нета, но не всичко е вярно. Надявам се професионалистите да се включат по темата.
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

И аз не съм професионалист, но инфото е от Градина Вискяр, човека е професионалист, също така е член на форума, затова реших да споделя..
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”