Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

venetka70 написа:Чета аз темите за доматите вече две години и колкото повече чета, толкова по- объркано ми става в главата. То не са трипси, то не са мани и какво ли още не
И някак си така се размечтах да се върне времето назад и баба и дядо да са живи. Дядо да започне да копае дупката за ястъка за разсади, а аз да седя и да гледам това свещенодействие. Нямаше обеззаразяване, нямаше третиране...................
Сега сортове дал бог, но много рядко попадам на домат, който да ми е истински вкусен.
Венетка , и ти ли така бе!? :sbear:
Какви са тия носталгии дето ни ловят , по онова безвъзвратно отишло си време!? Всичко се срина с отсичането на високият бор в двора на Гераците - символът на семейната задруга.. ....от многото сняг ще да е този спад на духа :x ....на пролет ще ни мине! :twisted:
Да приветствам новият съфорумник Боги с добре дошъл! и да покажа сортът домати на Хр. Христов от който останах много доволна това лято.
Едри , розови и Вкусни домати- Чудо земли. :nod:

Изображение

И няколко думи , във връзка с търговията на семена - ужким от реномирани фирми :hmmm:
Доматите ми сорт Фантазия ан OPAL ZI , купени зимата на 2016 не отговаряха на същият сорт-на доматите купени по- предната година - едър червен домат Гигант.
Погледнете по- обстойно опаковките.
Доматите от дясната - нова опаковка бяха множество от непознати за мен сортове , нямащи нищо общо с Фантазия.
За тази година , засях семена от старата опаковка. Сполучливо изникнаха! :dovolen:
Същият случай , имах преди години със пакетче семена на сорт Идеал/ бяха на друга фирма/. ...че бях дала разсад и на една приятелка и брах голям срам, като дойде времето за бране. :o
Съжалявам , ако има засегнати от изказването ми ....но все пак пари броим за тия семена, и крайно време е Некоректността да спре да се шири.

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Иванина, защо не събираш семена от директните домати?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

alys написа:Иванина, защо не събираш семена от директните домати?
Видяло се е, че вече така трябва да правя Алис. :nod:
Но все си казвах- това което мога да го намеря от магазина - защо да се занимавам и с него!?
Но ти си много права - ако не събираме семена , май има вероятност - някой ден да изгубим сорта! :|- което ще е зле.
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
дьо Ла Фер
Kафенце
Мнения: 28
Регистриран на: Яну 12, '17, 20:20

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от дьо Ла Фер »

ivanina написа:Погледнете по- обстойно опаковките.
Доматите от дясната - нова опаковка бяха множество от непознати за мен сортове , нямащи нищо общо с Фантазия.
За тази година , засях семена от старата опаковка. Сполучливо изникнаха! :dovolen:
Не съм много сигурен, но изглежда сякаш на дясната опаковка, марката Опал Зи, я пише на картонче, поставено допълнително :hmmm: А на лявата е директно принтирана на опаковката. Точно заради това предпочитам да поръчам директно от производителя! Само китайците са по-големи измамници от нас :lol:
Deleted User 3996

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 3996 »

ivanina написа:
alys написа:Иванина, защо не събираш семена от директните домати?
Видяло се е, че вече така трябва да правя Алис. :nod:
Но все си казвах- това което мога да го намеря от магазина - защо да се занимавам и с него!?
Но ти си много права - ако не събираме семена , май има вероятност - някой ден да изгубим сорта! :|- което ще е зле.
И аз съм привърженик на собствени семена отгледани в градините.
Растението е расло в специфичния климат и условия на нашата градина и предава тази информация на семенцата.
Следващото поколение е адаптирано и приспобено.
Какво се получава когато вземем семена расли на други места. Ами те са в нова непозната среда и първата година се стресират докато се адапират.
То май и при хората е така :dovolen:
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4943
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 65 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

Точно товс и аз щях да пиша. Вече от директните и аз ще си събирам.
За тази година имам събран, ама не от мои, а от на Рени доматите. Много вкусни бяха нейните.
Малко обърках сортовете (табелките им) , та като узреят ще ги разпозная.
wesselin
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Яну 28, '16, 16:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от wesselin »

ivanina написа:
venetka70 написа:Чета аз темите за доматите вече две години и колкото повече чета, толкова по- объркано ми става в главата. То не са трипси, то не са мани и какво ли още не
И някак си така се размечтах да се върне времето назад и баба и дядо да са живи. Дядо да започне да копае дупката за ястъка за разсади, а аз да седя и да гледам това свещенодействие. Нямаше обеззаразяване, нямаше третиране...................
Сега сортове дал бог, но много рядко попадам на домат, който да ми е истински вкусен.
Венетка , и ти ли така бе!? :sbear:
Какви са тия носталгии дето ни ловят , по онова безвъзвратно отишло си време!? Всичко се срина с отсичането на високият бор в двора на Гераците - символът на семейната задруга.. ....от многото сняг ще да е този спад на духа :x ....на пролет ще ни мине! :twisted:
Да приветствам новият съфорумник Боги с добре дошъл! и да покажа сортът домати на Хр. Христов от който останах много доволна това лято.
Едри , розови и Вкусни домати- Чудо земли. :nod:

Изображение

И няколко думи , във връзка с търговията на семена - ужким от реномирани фирми :hmmm:
Доматите ми сорт Фантазия ан OPAL ZI , купени зимата на 2016 не отговаряха на същият сорт-на доматите купени по- предната година - едър червен домат Гигант.
Погледнете по- обстойно опаковките.
Доматите от дясната - нова опаковка бяха множество от непознати за мен сортове , нямащи нищо общо с Фантазия.
За тази година , засях семена от старата опаковка. Сполучливо изникнаха! :dovolen:
Същият случай , имах преди години със пакетче семена на сорт Идеал/ бяха на друга фирма/. ...че бях дала разсад и на една приятелка и брах голям срам, като дойде времето за бране. :o
Съжалявам , ако има засегнати от изказването ми ....но все пак пари броим за тия семена, и крайно време е Некоректността да спре да се шири.

Изображение
То това с носталгията явно е вече от ЕГН то, ;) ама да попитам каквото ме интересува.
Интересува ме,какво ви е мнението за семената закупени от фирмата Флориан?
:tzvetentze:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1007
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 136 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Иванина, благодаря за споделения опит :gush:
Тази Фантазия и аз мислех да опитам тази година отвън около 10тина корена,но последните дни се колебая между него и Стара мечта.Имаш ли впечатления от последния не намирам отзиви за него :hmmm:
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Teodora76 »

хортензия, Стара мечта е хибрид и не е вкусен като Фантазията. Миналата година го садих, но тази няма да повторя.
Това са новите сортове които ще опитам тази година:
Изображение
Последно промяна от Teodora76 на Яну 20, '17, 19:17, променено общо 1 път.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Ай ,сега да не се обиждаме на ЕГН та wesselin :x ....аз мисля че носталгията е от Зимата. :twisted:
Ако намериш доматите на вкуса си, този въпрос ще спре да те занимава.
Флориан , Геосем и т. н. за мен не важат . За мен е ценно туй от което някой в знак на одобрение е събрал семена , другото е риск.
Имам много такива опаковки, белязани от съдбата - да остареят млади ... в кутията ми за семена. ;)

Хортензиийка, за Фантазията искам да ти кажа че най- доволна останах от нея като я сях рано в началото на февруари по препоръка на Рени 73 ,а след това я сложих в оранжерията заедно с розовия блян. Станаха домати - приказка . :daaa:
А това лято , засадени на вън в началото на май бяха пълна скръб.
Сега , отново ги подготвям за ранно засаждане под найлона през април. :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”