Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Днеска чистих малко парника, приключва! Краси.....Пинк Рок не мога да го измъкна от земята! :dovolen:
May the Force be with You!
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

MotacillaAlba написа:.......
За сведение на Трол - не успях да си изпълня плана за домати на 15 юни. Значи - догодина.
Даааамннн...
Аз съм зарезал градината.
Садил съм 11 домата и 18 салати и на тоз етап останах.
А и се е появл един шибан мармот
Изображение
Яде ми салатите и ми троши доматите докато си замъкне дебелия гъз в леглото.
:twisted:
Не можах и да колтуча постоянно.
Та е пълна джунгла.
Добрето е че имам 6 бигбиф и се представят отлично.
Два бифстек(неиндетерминантен), два Брендиуин ред и един мини Рома и самонссеви.
Всички цветят и връзват.
Ся са на 5-6-7 китка.
Иначе... много дъжд. Малко слънце и жега.
До две-три седмици ще ям вкусни домати.
Но всички неща се промениха.
Ще правя по-малко консерви.
Ще си направя оранжерия и ще си защитя всички растения от гадовете.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от calico »

Мимилиса, не знам какво следиш, ама никога не бих яла от твоите домати. То бива пръскане при нужда, или за бърза помощ, обаче твоето си е цялостна програма за третиране с химикали. И ще ми казваш, че били вкусни доматите. Ти яла ли си домат, който изобщо и с нищо не е опръскван, никога? Какво знаеш за вкуса на такъв домат? - съвсем нищо, очевидно.

на нас ни стигат към 60 корена домати. Садим 100-110 и не пръскаме с нищо. Има да се разболяват, има и за нас. Пръскането при нас е голямо изключение, трябва да е застрашена цялата реколта. Миналата година, понеже ММ ги засади направо при картофите, и хванаха маната, тогава пръскахме. Сега нямаме картофи, и няма нужда от пръскане. Те растенията си се справят някак си, ако разсада е здрав и силен.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 770
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 113 пъти
Получил благодарност: 25 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от maranta »

calico написа: Ти яла ли си домат, който изобщо и с нищо не е опръскван, никога? Какво знаеш за вкуса на такъв домат? - съвсем нищо, очевидно.

на нас ни стигат към 60 корена домати. Садим 100-110 и не пръскаме с нищо. Има да се разболяват, има и за нас. Пръскането при нас е голямо изключение, трябва да е застрашена цялата реколта. Миналата година, понеже ММ ги засади направо при картофите, и хванаха маната, тогава пръскахме. Сега нямаме картофи, и няма нужда от пръскане. Те растенията си се справят някак си, ако разсада е здрав и силен.
:shandshake: :shandshake: :shandshake:
Калико, каква е дозировката за чаеното дърво? Колко на литър?
И ние не пръскаме, но тази година не се получи без химия :eeeh: Отглеждаме си картофи, градината малка и ... те така. Пипна ги тази година картофената мана и лекувахме с инфинито.
Мише, благодаря :tzeluvka:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Здравейте всички работливи пчелички.Снощи за първи път тази година открих сезона с доматената салата.Наслада и Рила, директните са още зелени.Щях да повърна.Преди 1седмица пръсках Инфинито.Не вярвах,че маната се разпространява толкова бързо.За 1нощ един корен Лабрадор беше се скапал- листа, плодове, всичко.Изхвърлих го веднага, но хибридите около него вече бяха поели щафетата.Отворих си тефтера, защото в една тетрадка си записвам съветите на Миша и се спрях на Инфинито, въпреки, че на някои сортове се променял вкуса.Ама си казах - това на мен няма да ми се случи.Да , ама не.Реве ми се......Отрупани са целите....Досега бяха пръскани само с чесън и мляко.Снощи им пуснах 1 тон вода с капковото.Днес десетина узрели ги изхвърлих.Дали следващите и те ще са така? Ако ги поливам няколко пъти по- обилно дали ще им се оправи вкуса?Моля ако някой е имал същия проблем да сподели.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Не е от Инфинито, специално на Рила и Наслада вкусът от него не се променя
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от calico »

Лидия, ако двора е малък, трябва да се лишиш от картофите. Все пак картофи има достатъчно на пазара, и не си струва да отделяш 100 кв.м. от които ще извадиш 4-5 касетки картофи, стотинки са на пазара. С доматите работата е друга, трябва да са ти твои. Но вие си решавате, обаче или едното или другото в малък двор, и двете не става. Наесен третирай почвата със син камък- разпръскваш отгоре и фрезоваш. И догодина без картофи. Ние тая година нямаме картофи, обаче съм сигурна че почвата все още не е достатъчно обеззаразена от тая гъба.
Не само инфинитото, доста препарати променят вкуса на доматите.
не знам какво да те посъветвам, знам само че многото вода не е добре за доматите. :hmmm:

Маранта, за чаеното масло не помня точно, Миша ще каже, обаче знам че е доста разход на малко вода. Към 5 лв е една опаковка от аптеките, има 10 мл масло и се слага на около 200 мл вода. Ползвай го само при необходимост щото е скъпо пръскане. Аз профилактично сега ще сложа 3 опаковки по 10 мл на 5 литра пръскачка. Вероятно е малко, но и видими проблеми нямам засега.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
ivo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Юни 16, '17, 11:36

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivo »

ivrabetsa написа:
ivo написа:Здравейте,
При мен на няколко от черитата им изсъхнаха върховете като от горе надолу тръгва черна жилка по стъблото. Един корен изхвърлих, а на един отрязох върха до здраво място и оставих колтук на последното листо. Да видим дали ще се оправи. Засега е само на черитата, надявам се! Някой има ли представа дали е опасно?
Покажи хубави снимки,защото ако е жилкова некроза трябва да се действа незабавно!И се моли да не е,а докато се молиш,прегледай внимателно за въшки и трипс!
Благодаря за отговорите! Така или иначе изкорених и другия корен на който бях отрязал само върха защото забелязах че има деформациии по плодчетата, останаха ми само два корена чери. Ако е некроза заразна ли е за другите домати и какво да предприема ако забележа същите признаци на други растения?
ivo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Юни 16, '17, 11:36

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivo »

Нямам снимки а ги изкорених вече, надявам се и да не ми се наложи да правя такива снимки
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

ivo написа:
ivrabetsa написа:
ivo написа:Здравейте,
При мен на няколко от черитата им изсъхнаха върховете като от горе надолу тръгва черна жилка по стъблото. Един корен изхвърлих, а на един отрязох върха до здраво място и оставих колтук на последното листо. Да видим дали ще се оправи. Засега е само на черитата, надявам се! Някой има ли представа дали е опасно?
Покажи хубави снимки,защото ако е жилкова некроза трябва да се действа незабавно!И се моли да не е,а докато се молиш,прегледай внимателно за въшки и трипс!
Благодаря за отговорите! Така или иначе изкорених и другия корен на който бях отрязал само върха защото забелязах че има деформациии по плодчетата, останаха ми само два корена чери. Ако е некроза заразна ли е за другите домати и какво да предприема ако забележа същите признаци на други растения?

Щом имаш деформирани доматчета значи е вирусно, обикновено при стрик има дълги ивици по цялото стъбло, силно заразно е, задължително оглеждай останалите домати и води борба с трипси и въшки , при първи признаци на зараза веднага изкоренявай растението
Последно промяна от Миша на Юли 13, '17, 10:30, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”