Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Благодаря ви за отговорите :daaa:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

незабравка написа:
Светката написа:Този коментар много ми хареса :lol: Светка ,мислил ли си да се пробваш в рекламния бизнес. :D
:daaa:

Хахха! Всеки ден реклами правя ама на мебели.Ако дойда в разсадника ти за 2-3 дни само ще видиш как ще ти
помогна с вдигането на оборота.Хахах! Няма да искаш да ме пускаш да си тръгна :daaa:Ще изпродадем наличностите :D
Знаех си,че имаш общо с рекламата. :P Идвай да разпродаваме и след това екскурзия до Английски замъци и градини-Кю,Мю,Хидкот,Челси шоуто и тн. :D От там в Италия до някои доматени градини ,с бордюрчета от босилек и риган. :ieeee:
Ехеееййййййййй! Е,че такова предложение веднаго го приемам,без да се замислям.Хахах! :D
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

reni7377 написа:Иванина,ти ли имаше рано сят Лабрадор?Моите от този сорт сяти на 29 декември са с почти готов цвят.Миналата пролет съм ги садила в оранжерията на 5 март.Много издържат на студ.
Да, аз сях на 15 декември четири семенца сорт Лабрадор , които въобще не благоволиха да поникнат.
След това на 5 януари ги сях отново с общата оранжерийна група...поникнаха - криво- ляво 2 коренчета,
но това въобще не уби оптимизъма ми- дори по- вече се нахъсах и хвърлих още две семки в торопочвената смес и най- после имам четири корена :twisted: ...ама са на светлинни години от цъфтежа- големи завързаци са.
Иначе другите ми домати са големи фурии, извеждам ги денем в остъклението да се каляват, и се чувстват добре- дано пролетта позволи по- ранното им засаждане в оранжерията. :stiskam: :dovolen:
В края на тази седмица ще засея и останалите домати за отвън .
Има още сняг при мен , но още ден- два и ще се стопи.

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Иванина,дали греша или беше споделила,че сееш разсада не в торф и в други смеси от пръст.Ако е така по добре пробвай в торфена смес.Лабрадора е много здраво и жилаво доматенце.Затова се учудвам,че се развива по бавно.Имам повече пикирани стръкчета и ако искаш ще ти дам няколко да засадиш по рано.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от МГХ »

Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

reni7377 написа:Иванина,дали греша или беше споделила,че сееш разсада не в торф и в други смеси от пръст.Ако е така по добре пробвай в торфена смес.Лабрадора е много здраво и жилаво доматенце.Затова се учудвам,че се развива по бавно.Имам повече пикирани стръкчета и ако искаш ще ти дам няколко да засадиш по рано.
О-о-о, Рени....правилно си се впечатлила от градинарските ми излияния ,имам тежки спомени от миналата година с тия почви :eeeh: голяма мъка и страдание причиних на невръстните си разсадчета с покупката си на почва, която правех- винаги от дет сваря.
Тази зима е различно- пазарувам само от Флориан , и търговците ме запознаха вече... :twisted:
А резултата сам говори за качеството на почвата.
Но Лабрадора, както Ямал и каскадното ми рошаво чери от Томпсън и Моргън са си нискостеблени , и мисля че не бива да имам очаквания за някакъв друг по- бурен растеж.
Със сигурност като навършат два месеца ще тръгнат към цъфтеж.
До като другите , двуметровите гиганти - като знаят какъв дълъг път на растеж ги чака , се изфорсирват че по- скоро да стигнат тавана на оранжерията.
Рени, благодаря ти мила за предложението , но мисля че моите Лабрадори ще справят с растежа.
А твоите нека останат при теб , за по- голяма салатка в чинийката! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Бях решила да се откажа от дребосъците Лабрадор,но както казах-те са войници!Дребни,но пък много ранни и като заложиш на количество!Първата година засадих 6 корена,а на втората 10!Този сезон заложих на 20.Не са претенциозни,издържат на студ и лошо време!Идеален домат за ранно- ранно хапване! :dovolen:
Ако решиш друго Иванина-насреща съм!И на близо!

Замислих се над това,че не се очаква буен растеж от Лабрадор и Ямал.От втория нямам впечатления,но за другия сорт бих споделила,че се отличават с дебело и ниско стебло,но бързо развиващи се колтуци и много ранно развиващ се цвят!
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

да се отбележа и аз във форума, който с голямо желание следя (поради почитта ми към доматите). След незадоволителни резултати в домашната ми градина миналата година (в сравнение с по миналата) от закупен готов разсад от един и същ (от едно и също място), реших тази година да си го подготвя сам.

Посъбрах семена от над 25 сорта домати (хибриди и директни), като в това число 14 сорта директни от Христо Христов, 3 сорта директни от съседно Село.
Заложил съм основно на хибрида Калина (на мен лично ми допада като вкус и плододаване), останалите и хибриди и директни (едри червени и розови) са експериментални и са по скоро експеримент. Това което при мен се получи преди година е че от 48 корена Калина добива бе два пъти повече от 96 корена (розова магия, биволско сърце, наслада ......), допълнително че Калина първа дава и последна се предава в двора (в Пловдив град)

Тъй като вече поникнаха по 2 листенца на семена който са засети преди около седмица , наблюдавам че при някой листата леко се набръчкват, което не зная дали е нормално за този етап от развитие. Искам да попитам освен сместа която съм подготвил за посаждането, трябва ли да подхранвам растежа (прочетох за кристалон но дали при толкова млади растения е добра идея). Имам и LED осветление (около 50 W на м2 (синьо/червено)) което работи от 22:00 до 7:00.

Ето и снимка за Изображение Изображение
Fed
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Май 14, '16, 07:44

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Fed »

Повече от 14 часа светлина в денонощие е дори вредна за доматите. Не ви ли прави впечатление, че идва един момент, когато самото растение си казва, че е време за "сън"? Тогава в него започват да текат напълно различни, но не по-малко важни за развитието му процеси?

Поздрави!
Аватар
alexg
Виенско кафе
Мнения: 362
Регистриран на: Фев 24, '14, 10:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от alexg »

BAT_GOIKO написа:...Тъй като вече поникнаха по 2 листенца на семена който са засети преди около седмица , наблюдавам че при някой листата леко се набръчкват, което не зная дали е нормално за този етап от развитие. Искам да попитам освен сместа която съм подготвил за посаждането, трябва ли да подхранвам растежа (прочетох за кристалон но дали при толкова млади растения е добра идея). Имам и LED осветление (около 50 W на м2 (синьо/червено)) което работи от 22:00 до 7:00....
Защо ги осветяваш през нощта :?: Първите три дена след поникване им е нужно 18 часа, после ги намалявам на 14, а в момента на 13, от 7 до 20 часа.
Струва ми се, че доста са поляти и ако и температурата ти е висока може да се издължат. Успех :daaa:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”