Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ugod »

:dovolen:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

ugod написа:Здравейте.Някой да е ползвал този препарат?
http://www.ebay.co.uk/itm/BEST-Bug-Mild ... 3aee42fbe4
http://prikachi.com/images.php?images/170/9170170L.png
Едва ли някой е ползвал същият, но ако кажеш каква му е основната съставка, може да се окаже,
че сме го ползвали под друго име.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 521
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 71 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от qn4eto »

Иванина, чудесно изглеждат растенията ти. Аз също торих с животинска тор предишните години, но след доста четене, вкл. и тук се замислих- какво значение има вида торене, ако се прекали с него? Как да разбера колко оборска тор трябва и изобщо трябва ли да се внася? Нитрати в пъти над нормите лесно можем да си осигурим и с оборса тор. Не всеки има възможност да си изследва почвата,а такъв анализ би свършил работа. Някой прави ли го и къде-коя служба се занимава с това? Сигурно трябва да се анализира и торта и тогава да се реши колко от нея да се внася. Изглежда сложничко и все не го правя, в резултат тази година ми е слаба реколтата. Иска ми се за догодина да съм подготвена. Споделете опит!
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ugod »

kim написа:
ugod написа:Здравейте.Някой да е ползвал този препарат?
http://www.ebay.co.uk/itm/BEST-Bug-Mild ... 3aee42fbe4
http://prikachi.com/images.php?images/170/9170170L.png
Едва ли някой е ползвал същият, но ако кажеш каква му е основната съставка, може да се окаже,
че сме го ползвали под друго име.
Sylvia Elliott И аз имах същия проблем с моите краставици. Както вървяха добре и изведнъж ги хвана маната. Хем са в оранжерия. Купих си препарат от Homebase и ги напръсках. Спаси ми краставиците буквално.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ugod »

ugod написа:
kim написа:
ugod написа:Здравейте.Някой да е ползвал този препарат?
http://www.ebay.co.uk/itm/BEST-Bug-Mild ... 3aee42fbe4
http://prikachi.com/images.php?images/170/9170170L.png
Едва ли някой е ползвал същият, но ако кажеш каква му е основната съставка, може да се окаже,
че сме го ползвали под друго име.
Sylvia Elliott И аз имах същия проблем с моите краставици. Както вървяха добре и изведнъж ги хвана маната. Хем са в оранжерия. Купих си препарат от Homebase и ги напръсках. Спаси ми краставиците буквално.
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

qn4eto написа:Иванина, чудесно изглеждат растенията ти. ................ Не всеки има възможност да си изследва почвата,а такъв анализ би свършил работа. Някой прави ли го и къде-коя служба се занимава с това? Сигурно трябва да се анализира и торта и тогава да се реши колко от нея да се внася. Изглежда сложничко и все не го правя, в резултат тази година ми е слаба реколтата. Иска ми се за догодина да съм подготвена. Споделете опит!
Янче благодаря!
В по- вече дойде оборския тор в оранжерийката ми тази година- разбрах го по растенията като тръгнаха мощно, и същевременно се забави образуването на плодовете , наедряването и зреенето им. Казвам забави , но не и че липсваше такова - при което пък на свой ред като тръгнаха да едреят и зреят - беше истински експлозив! :shock:
Не бях ползвала чиста кокоша тор- при нас от доста години си вървеше комбинация със заешка и беше по различно, но за сега останахме само с птиците и ще трябва за напред да натаманявам количествата защото нещата не са добре така. :hmmmmmm:
Нямам опит, нито познания в изследването на почвата от към нуждите и за подхранване, ако някой знае - нека каже.
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

В по- вече дойде оборския тор в оранжерийката ми тази година- разбрах го по растенията като тръгнаха мощно, и същевременно се забави образуването на плодовете , наедряването и зреенето им. Казвам забави , но не и че липсваше такова - при което пък на свой ред като тръгнаха да едреят и зреят - беше истински експлозив! :shock:
Не бях ползвала чиста кокоша тор- при нас от доста години си вървеше комбинация със заешка и беше по различно, но за сега останахме само с птиците и ще трябва за напред да натаманявам количествата защото нещата не са добре така. :hmmmmmm:
Нямам опит, нито познания в изследването на почвата от към нуждите и за подхранване, ако някой знае - нека каже.
Много добре са се развили растенията поне по това което описваш, растението трябва още от самото начало да тръгне мощно за да бъде здраво и да може да изхрани плодовете през целия вегетационен период.
Мощни и здрави растения = едри плодове и висок добив.
Има много места където може да си направиш изследвания но, ако доматите ти са малко само за домашни нужди според мен няма смисъл да се занимаваш да правиш тъй като не са много евтини.
Основните изследвания са за pH и N, P, K и цената варира някъде 10-20 лв. на елемент, те са най евтините. Могат и да ти я изследват за поне още 20 неща като всяко се доплаща допълнително и цената е по висока от N,P,K анализите.
Хубаво е да се прави дори е и препоръчително, но за големи площи.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

prijatel62 написа:...биологичен репелент?... :ovtza:
Повтарям се, но по мои наблюдения пръскането с мляко и йод помага против гъсеницата в оранжерията. Намерих една, но наядени домати почти няма. Има леко гризнати и дупката заздравяла. Но и при мене се зашуми много, та не успявам да дастигна да напръскам хубаво. В градината намерих домат с гъсеница и щях да пръскам, но прогнозата беше за дъжд и отложих. За целия сезон в градината пръсках много малко, сигурно 2-3 пъти (вода, мляко и йод). В оранжерията също удължих интервалите. Там, където бяха нагъсто доматите, не им достигаше слънце и пожълтяха (избледняха), после изгоряха. Откъм северната страна пак са нагъсто, но други сортове и те са си ок. Като цяло узряха много домати, има и нови завързали, в горната си част не са изгорели.
Ръгби при мене е податлив на сиво гниене.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ugod »

Отдавна ли се занимаваш със сеене на домати?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Пръскам с мляко и йод от миналата година. Причината беше върхово гниене, но според мене, изгони и гъсеницата. Иначе садим домати от десетина години.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”