Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Това са различни неща, тук е бактериално изсъхване според мен
Изображение

това са вирусите
Изображение


Изображение

Но пък другите ти домати са супер :daaa: , пълнят ми душата такива снимки , браво, дано удържиш докрай сезона :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Димана »

За пръв път ми е да отгледам толкова голям домат от собствен разсад. Затова искам да се похваля.
Изображение
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от prijatel62 »

:nod: Браво, ще ми е интересно да видя доматите от този сорт и на самото растение.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

И аз си имам вируси. Има мозайка по бонониите - 2-3 домата също са пострадали, освен листата. Имат жълти петна, които, като ги разрежа, представляват съединителна тъкан (сигурно това му е защитния механизъм на доматчето...).
Има обаче друг някакъв, който предизвиква бавно изсъхване без покафявяване - просто листата и стъблото постепенно увяхват - обезводняват се. Първоначално изглеждат само леко повяхнали, след около месец са напълно нежизнени и изсъхнали, но остават светлозелени. Мислех, че е фузариум (тъй като м.г. видях под микроскоп спори на фузариум, а и отговаря на симптомите), но след като изскубах 2-3 и не открих никакви оцветявания никъде по стъблото, стигам до извода, че вероятно е вирус. По принцип увяхва постепенно цялото растение, но при опипване горната част на стъблото е куха, а по-надуло, близо до корените, е все още сравнително плътно. Няма други признаци, както казах - просто пълно обезводняване - все едно че растението е оставено без вода.
Имали ли сте подобен проблем?
Засегна най-много Момините сълзи, както и Кумато, когото така или иначе отписах за следващата година.
Не съм снимала, защото тези, които изкорених вчера, преди това им бях премахнала листата и представляваха голо стъбло, след като им обрах дозряващите домати.
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Димана »

Изображение
Тук е още неузрял на корена си.

Изображение
Това е растението-майка. Виждат се още от сорта, но не са чак толкова големи.

Изображение
Този беше до рекордьора.
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

MotacillaAlba написа:И аз си имам вируси. Има мозайка по бонониите - 2-3 домата също са пострадали, освен листата. Имат жълти петна, които, като ги разрежа, представляват съединителна тъкан (сигурно това му е защитния механизъм на доматчето...).
Има обаче друг някакъв, който предизвиква бавно изсъхване без покафявяване - просто листата и стъблото постепенно увяхват - обезводняват се. Първоначално изглеждат само леко повяхнали, след около месец са напълно нежизнени и изсъхнали, но остават светлозелени. Мислех, че е фузариум (тъй като м.г. видях под микроскоп спори на фузариум, а и отговаря на симптомите), но след като изскубах 2-3 и не открих никакви оцветявания никъде по стъблото, стигам до извода, че вероятно е вирус. По принцип увяхва постепенно цялото растение, но при опипване горната част на стъблото е куха, а по-надуло, близо до корените, е все още сравнително плътно. Няма други признаци, както казах - просто пълно обезводняване - все едно че растението е оставено без вода.
Имали ли сте подобен проблем?
Засегна най-много Момините сълзи, както и Кумато, когото така или иначе отписах за следващата година.
Не съм снимала, защото тези, които изкорених вчера, преди това им бях премахнала листата и представляваха голо стъбло, след като им обрах дозряващите домати.
Летните месеци юли и август се превърнаха в рай за вирусите... Това което описваш аз съм го кръстил вертицилийно увяхване, може и да не е, не съм напълно сигурен.
Изображение
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Моите домати за сега се държат :stiskam: . Още са свежи и зелени, като никой път от последните 2-3 години. :ieeemyzh:
Има и шума и домати, още не съм рязала листа отдолу, само ако се счупят, когато ги превързвам, че тази година ги насадих нагъсто да има и за вирусите и за мен :dovolen: . Те пък ме изненадаха, вирусите де, и всички са на едни два реда домати на 1,5 м. от тези. Нямам обяснение, пръскани са еднакво :hmmm: Два пъти с фунгицид- през май и началото на юни в комбинация с инсектицид или акарицид.
Изображение
Изображение
Изображение
Тези даже не ги бера, че леко ме е яд като ги погледна, иначе са красива гледка. Растенията са като дървета и пускат още толкова разклонения :mrgreen:
Изображение
Едър червен градински, така пишеше на пакетчето. Тежичък е, макар на втора китка. Едри, но малко на брой, може пак да ги садя.
Изображение
И други втора китка...
Изображение
Изображение
Ами това е, доволна съм. Миналата година по това време бяха измъкнати и почти не опитани. Обаче нали не се отказвам упорито :liubov2:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от prijatel62 »

Димана, характерна форма...знае ли се сорта? :swink:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от prijatel62 »

kim, в сравнение с миналата година имаш невероятен напредък... :stiskam:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

Много добре изглеждат доматите ти Ким, имаш на места следи от листоминиращи мухи но не е страшно.
Изображение
Изображение
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”