Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

Доколкото знам,поливане по 1 час всеки ден означава повърхностни корени,което не целим при тези растения.Освен това ,честото овлажняване е предпоставка и за мани.Това са моите скромни познания....
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Оставям настрана това, което предполагам всички знаете- песъкливите почви пресъхват по-бързо от черните и кафявите, за това и трябват повече поливки, но при песъкливите почви и хранителните в-ва се отмиват по-лесно, за това се избягват по-продължителни поливки, освен това при продължително поливане се уплътняват , достъпът на кислород намалява , почвата дълго време се задържа студена. Но има още една подробност, която често се пренебрегва, при белите почви, особено когато се е образувала кора, при поливане с капково водата се разлива по повърхността, докато при по-тежките попива надолу крушовидно,т.е. при тежките ако отгоре е намокрило видимо 10 см ширина, в дълбочина този кръг се е разширил като круша и обхваща доста по-голямо пространство, докато при белите почви с кора отгоре може да е голямо петно, а в дълбочина по-малко, за това не виждам как може да се даде схема, по която да се полива и която да е пригодена за всички видове климати и почви .Освен това зависи от иот броя капкообразуватели и дебита, при капкообразуватели през 10 см и 1,2лна час на капка и при капкообразуватели през 20 см и дебит 0,8 л на капка е друго, при първия случай на по-сбити почви се получават гьолчета, докато с втория вид поливането е добро, но пък при рохка почва при втория вид изисква много по-дълго поливане и водата пропада , не знам дали ме разбрахте, искам да кажа, че универсална рецепта няма, трябва да проследите какво се случва при вас при поливане, как се държи почвата и т.нат,могат да се дадат някакви насоки, но не разчитайте , че това е точния съвет във вашия случай

Нешев, ще кача снимки,но по-късно, още сме в активен сезон, не ми остава никакво време, доматите са хубави, трайни, още берем, нощес пуснахме пръскачките, че сланата е доста силна, добивът е добър, средно по 7-8 кг качествени плодове от корен до сега, има корени с над 10 кг от корен, сега берем и зелени и картинката е по-ясна, от корен почти се пълни касетка от квадратните
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

prijatel62 написа:При тебе са се получили добри резултати при това поливане. За твоите условия. Наистина ми е интересно:
- Какъв е климата при тебе
- Дълбочина на почвения хоризонт
. Каква е подпочвата
- Разстояния и схема на засаждане(за детерминантни и индетерминантни сортове, както и за пипер, шипка, краставици).
Климата е такъв, че през летните месеци е много горещо, това лято температурите стигнаха до 43 градуса и да е валяло най-много два пъти но толкова слаби и краткотрайни валежи, че изобщо не ги броя...
Почвата където са доматите е по скоро песъчлива и водата доста лесно навлиза на дълбоко в почвата ама и бързо се засушава.
Ето и разстоянията на засаждане: краставици на 50см ,пипер обикновен на 20см, пипер ТП на 35см дупките на маркучите за капково са на 15см. Доматите са на 60см, разтояние на маркучите за капково 40см един от друг и пътека 1,40см капкообразувателите са на 20см
Миша и тук картинката е горе долу подобна като изключа това, че големите бранета минаха преди доста време имаше към 3 по големи бранета който пуснаха от 1,7т до 2,2т/дка.В момента по корените има само зелени и леко руйни домати но не са много, като цяло се изобраха.Преди седмица започнах да бера наред зелено, червено каквото видя и след мен не остава нищо.Половината съм ги минал, ще гледам да обера и другата половина тия дни, че очаквам първата слана да падне в първите дни на ноември.При вас по рано се е появила сланата, но е хубаво, че и противодействате.Като ти остане повече време бих искал да разясниш по подробно как се справяте със сланата и дали е ефикасно.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

mimivd написа:Доколкото знам,поливане по 1 час всеки ден означава повърхностни корени,което не целим при тези растения.Освен това ,честото овлажняване е предпоставка и за мани.Това са моите скромни познания....
Може и така да е на теория, но на практика понякога е съвсем друго...Маната през летните месеци е нещо непознато за мен рядко се появява, само в определени години с по благоприятни условия за развитието и.При температури 30-40 градуса през цялото лято каква мана, появява се ако се задържат температурите на 20-25 градус.В края на лятото и началото на есента когато имаше по обилни дъждове, имаше леки заченки на мана но ги овладях с 1 пръскане.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

Пропуснах да добавя и, че освен капковото което върви в оранжериите за пипера и краставиците за по 1-2 часа на ден всеки ден, понякога се случва и допълнително да поливам краставиците гравитачно но това се случва най-вече в най-горещите дни през лятото. Освен това държа и пътеките в краставиците постоянно мокри за по добра въздушна влажност.До преди две седмици да речем така се поливаше, сега вече е през ден по 1 час.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от prijatel62 »

При мене маркучите за капково са през 80см., колкото е и разстоянието между редовете на доматите, и съм се замислял да сложа още по 1 маркуч между тях. Но почвата е глинеста и е по-тежка.
"Доматите са на 60см"- индетерминантни, предполагам?...добре, някой опитвал ли е на същите разстояния да отглежда домати с един корен и 2 стъбла - с оставяне на колтука под първия цвят като второ стъбло?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Нешев
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 27, '17, 01:37

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Нешев »

prijatel62 написа:При мене маркучите за капково са през 80см., колкото е и разстоянието между редовете на доматите, и съм се замислял да сложа още по 1 маркуч между тях. Но почвата е глинеста и е по-тежка.
"Доматите са на 60см"- индетерминантни, предполагам?...добре, някой опитвал ли е на същите разстояния да отглежда домати с един корен и 2 стъбла - с оставяне на колтука под първия цвят като второ стъбло?
доматите са външни, детерминантен сорт, качвал съм снимки предполагам си ги виждал, ако не си ще кача една където по ясно си личи разстоянието...
Изображение
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от prijatel62 »

Не, и тук се вижда добре. И от твоите ли береш по 7-8 кг. на сезон, или детерминанта трудно ще даде такъв добив?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

mimivd написа:....................................................
За другата част от градината ММ каза,че ще купи готови програматори,имало с по няколко кръга за различни участъци и поливане.Те били с таймер.
:stiskam: нека притесненията ти са напразни,но няма лошо да си улесним нещата.
Ето така изглежда пипера,строен в редички.

Изображение
Благодаря Мими за подсказването. :dovolen:
Определено ще се задълбоча в търсенето на лесни начини на поливане.
Пипера ти е бил прекрасен. :daaa:
Опитът сам показва ,че щом растенията се изтеглят на височина трябва да се сади по нарядко.
На пипера аз правя по - редки и по- тънки поливки сравнение с доматите.
Почвата ми е жълта, лека- бързо заветряща. Не се водя по точна рецепта на колко дена и какво количество вода, правя го по лична преценка.
Тази година по мое наблюдение, беше годината на пипера, останах много доволна от добива си.
Садя го по два корена на педя разстояние корен от корен и три педи разстояние ред от ред.
Виждам че при теб двата реда са на педя и половина разстояние ....не казвам , че това не е правилно.
Ти сама , като опиташ и други варианти на садене - ще откриеш най- доброто за теб. :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от mimivd »

:daaa:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”