Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

идва време за пикиране при моя разсад, прочетох по форумите кога се прави и се ориентирах за себе си. Затова искам да попитам дали в същия торф да пикирам в който и засях (ползвам в момента фината фракция S250 на STAENDER) или друг. Решил съм да е директно в 500 мл. кофичи, защото при нас (Пловдив) се постопля по бързо и мога да сея навън в тунелчета по-рано. Или пък трябва да направя друга смеска с угнила оборска тор, почва от градината, перлит (взел съм си от строителния но май - пак става).

Благодаря предварително

Поздрави
BAT_GOIKO
rakery
Дълго кафе
Мнения: 141
Регистриран на: Яну 28, '12, 11:42
Местоположение: Велинград

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от rakery »

В субстрата на Stender има хранителни вещества за поне месец напред. Аз бих добавил перлит, защото като всеки торфен субстрат, лесно изсъхва и после трудно се възстановява (нужно е киснене к т.н.)
Ако става еъпрос за 50-60 корена, можеш да ги пикираш в торфа на Stender. Но ако са повече, всяка смеска от пръст-оборска тор-перлит би свършила работа. :daaa:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Аз от миналата година реших да си правя собстена компилация за разсада, която представлява смес от градинската ми пръст, компоста ми, чист необогатен торф и 0.5-1% пепел от камината. Не за икономия, а защото реших, че е най-добре растенията да се запознаят с реалността, в която ще живеят още от малки и ако не им понася, да се гътват и отказват още в началото, а не след като се преместят в градината. Затова с помощта на едни любителски почвени тестове стигнах до комбинация пръст-компост-торф 2-2-3(до 4) обемни + 1% пепел от камината (тегловно) , така че сместа да е достатъчно снабдена с основните хранителни елементи и същевременно да е с добра консистенция. Торфът е натурален и без хранителни елементи и служи само за подобряване на структурата на почвата, ранЪта идва от компоста и пръстта.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

MotacillaAlba, торфът купешки ли е? Тази година добавям агроперлит към градинска почва и оборски тор. Забравих за пепелта, но ще имам предвид за градинските разсади. А пиперът обича ли пепелта?
Когато рътите семена домати, краставици, пипер, само трябва да покълнат и се засяват ли?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Алис, торфът е купешки, от Химснаб-Орбел, софийска фирма, складът е около Горна Баня. Продават и кисел и неутрализиран, но неутрализираният беше стар и в насипно състояние, затова предпочетох да взема другия - бала в чувал с обем 300 литра. Той, както писах, не е обогатен и сам по себе си няма хранителна стойност. Пепелта я включих за да неутрализира киселия торф и защото при тестовете показа добро азотно съдържание. Тя съдържа и други полезни микроелементи, които тестът не включва. Процентът, дето го споменах е съобразен с това, като ги събера всички на едно място да се получи Ph 6-6,5. Миналата година ги правих тези експерименти, сега вече си карам по записките.
А по въпроса за пипера - все още не мога да го отгледам като хората нито пък да намеря подходящ сорт (все много късно узрява) и засега мисля да сея и садя само лют.
Аватар
BAT_GOIKO
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Мар 1, '14, 10:14
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от BAT_GOIKO »

Здравейте,

поради факта че не можах да събера необходимия брой кофички за мляко за пикирането, според вас мога ли да използвам прозрачни чаши за бира (500 ml). Дали е проблем че са прозрачни и ще влиза светлина?
http://www.eshop.galbo-bg.com/product/1 ... otsia.html

Поздрави
BAT_GOIKO
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Lizi »

Това няма никакво значение в случая. :daaa: Садила съм и съм купувала разсад в прозрачни кофички .Няма проблем.
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 108 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

И аз съм пикирала доматките в чашки само че 200мл.,за сега им е добре ако се наложи после мога да ги прехвърля и в по-големи.Това че са прозрачни за мен е предимство-виждаш колко влажен е торфа по-надолу и преценявам за поливките,а и корените се вижда как се развиват :daaa:
Изображение
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 522
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 69 пъти
Получил благодарност: 79 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от qn4eto »

Бат Гойко, не ти ли излиза прекалено скъпо? Щом нямаш достатъчно кофички от кисело мляко - ето една алтернатива. " onclick="window.open(this.href);return false;
Страхотно си прекарвам, когато имам време с Юлия Миняева - и малко смях пада, и по някоя идея вземам. Пробвах този метод с част от разсада, става въпрос за сеитбата - е, поиздължи се като нейния, но и този, сят по обичайния начин също - не им стигаше светлината по прозорците - беше мрачно, отделно външните прозорци бяха постоянно изпотени и това също я ограничаваше. Това, което отчетох като плюс е много хубавата коренова система - коренчетата слизат до долния край на "улитката" :dovolen: и не се късат много при пикиране. Мисля, че си струва да се пробва - не е трудно. Не съм пикирала така - струва ми се, че става по-бавно, а имам мнаго кофички. Ти реши дали ще пробваш.
Ето как ги засях и аз. " onclick="window.open(this.href);return false;
Не зная защо, но не мога да качвам снимки от няколко месеца насам.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ния »

хортензия написа:И аз съм пикирала доматките в чашки само че 200мл.,за сега им е добре ако се наложи после мога да ги прехвърля и в по-големи.Това че са прозрачни за мен е предимство-виждаш колко влажен е торфа по-надолу и преценявам за поливките,а и корените се вижда как се развиват :daaa:
Изображение
Бравоооо,много хубав разсад :daaa:
И не го мести,ако има място го подсипи ако не ,не е фатално,но го разреди и пей сърце :lol:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”