Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

mimilisa написа: След като цъфне, след колко време се береше?
Когато узрее се бере, трябва домата да стане червен.

А машината съм я пуснала на автоматично разпознаване на никовете, регистрирани във форума.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

clock написа:Сега малко глупав въпрос, но сама не мога да реша и доста се двоумя. Как е по- добре да е разположението на редовете - изток - запад или север- юг? Досега винаги са били садени - изток - запад, но не знам дали е по- добрият вариант. Освен местото тази година ми се иска да сменя и разположението на редовете, но не знам дали няма да сбъркам.
Север-юг.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
kuntova
Виенско кафе
Мнения: 460
Регистриран на: Апр 23, '13, 21:36
Местоположение: Пловдив

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kuntova »

Здравейте, аз като един пишман зеленчукар, имам нужда от помощта ви. Преди, около седмица забелязах, че четири корена от доматките започнаха да пожълтяват и да забавят развитието си. Доматките са хибрид 'VP1'. Оранжерията е наторена с угнила оборска тор, доматките са подхранени с ярамила. При засаждане са полети с разтвор на метил топсин по съвет на една приятелка. Вчера ги полях всичките с разтвор на секвестрен. Ама нещо ме човърка, че няма да помогне :hmmm: Моля, за вашите съвети. Ето така изглеждат пациентите
Изображение
Това са другите
Изображение
В оранжерията имам също краставички и пипер
Изображение
Като в дядовата ръкавичка :D
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от clock »

Ким, благодаря ти! :tzvetentze: :gush:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

хортензия написа:Моите седмица след пикиране ги полях със софтгард и след още една седмица с йод.Добре им се отрази,но нека се изкажат и професионалистите,аз за първа година подхранвам разсад :dovolen:
А каква е идеята за поливането с йод?
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Хортензия благодаря!
Митко,безуспешно търсих повече информация за поливането с йод,но-нищо по конкретно!Някой казал,пък друг рекъл!
Това,което аз имам като опит е,че доматите станаха тъмно зелени,с дебело стебло!Болести не съм имала до август,когато се заразиха с бронзовост от моята безотговорност да пръскам редовно с инсекто-акарициди!


Някой чувал ли е за Тиморекс голд,Тиморекс 66 ек ,Триложи и Ензикур?Прочетох за тизи био препарати от доц.д-р Стойка Машева и Гл. ас.Д-л Винелина Янкова от института Марица в техния груд- Био продукти за контрол на болести и неприятели при зеленчуковите куртури.На който му е интересно да прочете резултатите!Проблемъте,че не мога да намеря вносител и от къде да си купя въпросните био препарати.Приемам помощ по въпроса!
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Митко,в два от био препаратите съставката е чаено дърво!Сетих се,че ти си го ползвал!Какво разреждане правиш за да го пръскаш като фунгицид?
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

reni7377 написа:Митко,в два от био препаратите съставката е чаено дърво!Сетих се,че ти си го ползвал!Какво разреждане правиш за да го пръскаш като фунгицид?
Десет капки на 200 гр. вода. Стигал съм до двадесет капки на 200 гр. :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Ей тука четох за йода,че калява разсада,чудех се дали и пипера да полея ама не посмях..
http://www.bgfermer.bg/Article/6145149" onclick="window.open(this.href);return false;

Вчера валя сняг при нас,а тази вечер дават да се изясни и слани :eeeh: Вече имам и кайсии колкото нокът,дано няма поражения :snif:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

Някакви идеи и предположения какво му е на домата. Това е трети корен, който изскубвам.
Мише? Възможно ли е да физиологично от засушаването след засаждането? Растението е свежо, зелено, цъфти си и расте. На външен вид не можеш да предположиш, че му има нещо. Дори мисля, че се опитва да си възстанови вътрешната тъкан. Първите корени, които изскубнах от средата надолу бяха като просмукани, твърди и тъмно кафяви.
Нагоре обаче растението си изглеждаше съвсем нормално, чак учудващо.
Изображение
Изображение
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”