Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Как преживяхте последните нощтни температури?Аз пуснах печка и загънах с мнннооого агривело.Въпреки това ми беше притеснено!Голяма е температурната амплитуда.Сутрин кучи студ а после 30- 35 градуса в оранжерията.Стреса е голям за растенията!Днес полях пък да видим.Миналата година от преполиване доста проблеми имах та сега пък бях в другата крайност.
Иванина,при теб как се отрази ниската нощтна температура на насадения разсад?Въобще разказвайте!Всеки опит и полезен!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

За протокола...Днес си пикирах доматите под тунел. Първа стъпка към унищожението им... :angel2:
Не че е важно, но тук ми е като дневник :liubov2:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4935
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 61 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

reni7377 написа:Как преживяхте последните нощтни температури?Аз пуснах печка и загънах с мнннооого агривело.Въпреки това ми беше притеснено!Голяма е температурната амплитуда.Сутрин кучи студ а после 30- 35 градуса в оранжерията.Стреса е голям за растенията!Днес полях пък да видим.Миналата година от преполиване доста проблеми имах та сега пък бях в другата крайност.
Иванина,при теб как се отрази ниската нощтна температура на насадения разсад?Въобще разказвайте!Всеки опит и полезен!
Ренка, от почти седмица съм пикирала пробно десетина корена домати, закалявани са 3-4 дена преди това. Много нежни стръкчета както се вижда. В оранжерията нито са под тунел, нито нещо им бая. Даже едната нощ забравих оранжерията отворена. До днес са си напълно свежи. До домата се вижда покълната ми фацелия.

Изображение
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MitkoGeorgiev »

reni7377 написа:Как преживяхте последните нощтни температури?Аз пуснах печка и загънах с мнннооого агривело.Въпреки това ми беше притеснено!Голяма е температурната амплитуда.Сутрин кучи студ а после 30- 35 градуса в оранжерията.Стреса е голям за растенията!Днес полях пък да видим.Миналата година от преполиване доста проблеми имах та сега пък бях в другата крайност.
Иванина,при теб как се отрази ниската нощтна температура на насадения разсад?Въобще разказвайте!Всеки опит и полезен!
Не пусках печка. Сложих агривело от два ката по тавана и стените, така ми каза Миша миналата година. Обира конденза, държи вечер по топло и през деня не позволява да се дигнат температурите. Освен това бяха в тунели под агрил. В София падна до минус два сутринта а там е било два градуса. Не знам навън колко е паднало защото термометъра беше вътре до доматите. Днес като отидох беше 37 градуса, че се забавих и отидох към два часа. Но засега им няма нищо. От утре ще оставям вратата отворена :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Рени , първо да те поздравя за добрият завърз на Лабрадора,като гледам- скоро ще узрее! :tzvetentze:
При мен е настанен в саксии и усилено цъфти! :nod:
Ми, за доматите кво да ти кажа!?....тя е дълга история, и не зная от къде да я почна, а студът е най- малкото зло което можеше да се случи. :hmmmmmm:
Та в един много ветровит ден/събота или неделя беше/в късния следобед , доматите ми се оказаха нещо като по долни гащи - когато найлонът на оранжерията буквално се изстреля в космоса от силния вятър. Останаха голи голенички на сред природната стихия , почти повалени на земята .
Успях набързо да затрупам около стеблата им по- вечко пръст и така се задържаха изправени.
Нощувката им беше само с найлона на тунелчето. Опъването на найлона на оранжерията във ветровито време беше невъзможно а и доста се съдра от вятъра.
След това , поваля дъждец и след него дойде кошмара - когато на сутринта върху заформилата се на найлона локвичка видях лед а от лудешки нацъфтялите кайсиеви дръвчета нападал по земята цвят - като сняг. :angel2:
...още една празна за мен година от към кайсиев плод :hmmmmmm:
Но доматите са наистина като циганчета ,оказаха се жилави и не мрЪт лесно.
Само четири корена - от началото и края бяха попарени .
Вчера вечер ги смених с нови , от резервите и покрихме отново оранжерията.
Покрай това си премеждие , добиха много странен тъмен цвят - знак че са се калили , и че успешно могат да понесат следващите житейски несгоди! :daaa:
Имат и заформени бутончета Афена и Ръгбито , което ме подсеща че хубавото тепърва предстои... :stiskam: :D
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Иванина, радвам се, че въпреки голямото премеждие сте се разминали със съвсем малко щети по доматите. Съжалявам за кайсийките.
При мен от 4-ти март Серия 1 се намира на терасата, превърната в оранжерия за контейнерно отглеждане. Няма печка, но съм сложила кварцова лампа, която с таймер се включва нощем на определени интервали. Наглеждам ги само в събота и неделя. За този период имах щети - няколко корена, от седмицата между 12-19 март, след това дръпнаха силно и на 26-ти бяха много добре и израснали. Как им се е отразил вчерашния студ ще науча в събота, пу-пу - дано са живи и здрави. Навън няма да ги вадя до 15 април или до момента, до който им се появят бутончета, защото все пак с лампата им е малко по-добре нощем. Пикирани са групово в големи контейнери, пръстта ще им стигне, мисля за още 1-2 седмици, след това една част ще преместя в тунел отвън, една ще остане вътре. Ще се надявам на ранни домати около 15 юни, досега не съм имала толкова ранна серия, дано да стане.
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

ivanina написа: Покрай това си премеждие , добиха много странен тъмен цвят - знак че са се калили , и че успешно могат да понесат следващите житейски несгоди! :daaa:
Имат и заформени бутончета Афена и Ръгбито , което ме подсеща че хубавото тепърва предстои... :stiskam: :D
Първо,съжалявам за премеждията с найлона!Дано всяко зло-за добро!
И сега за този стрранния тъмен цвят!Моите домати още преди засаждане започнаха да стават лилави което не ме притесни особено-все пак ги бях засушила!Това ме подсеща!Къщичке,благодаря за куража относно доматите и да ти кажа,че пикирането на ранен домат в чист торф е голямо мъчение за мен.Супер съхнене,чести и трудни поливки и голям глад за растенията.За топъл период торфа може да е добра идея,но за разсад от януари до края на март-твърдо не!
Та за странния цвят!
След засаждане доматите станаха с буквално черни листа!Резултат от тъмнолилавото оцветяване на жилките на листата от долната страна!Направо ме стресира този цвят!Ето и някоя снимка,но не можах да направя добри снимки като на Къщичка! :liubov2:
Изображение Изображение
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Да не е сортова особеност :hmmm: при мен ръгби е така -тъмно стъбло и почти лилави листа,до него розов блян стои един бледичък ...

Рени миналата година беше писала че си ползвала през март и април Кабрио топ против листна плесен и сиво гниене,може ли да ми кажеш дозата за домати?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Според мен това е глад за фосфор поради ниските температури, при които фосфорът не може да се усвоява, въпреки че е наличен в почвата, т.е. поливането с фосфорни торове изобщо не решава проблема, а може впоследствие да го задълбочи. При мен полилавяха така в онази седмица, когато им беше студено и когато загубих няколко. Дори не просто полилавяха, ами станаха жълто-лилави - може би и азотът не се усвоява добре в студа. След това обаче, в топлата седмица, се оправиха.
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

И аз мисля,че доматите гладуват и за това са с такъв цвят.Старая се да им усигуря повече топлина но през нощите е много студено.Забелязвам и,че почти не са пускали колтуци,а вече са доста големи и някой от тях имат и вързали доматчета.За Кабрио топ и дозировката ще пиша по късно,че записките ми са в къщи.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”